Notowania

kraj
09.05.2017 12:31

CBA w Powszechnym Towarzystwie Emerytalnym PZU. Zabezpiecza dane ws. Ciechu

Funkcjonariusze CBA zabezpieczają dane elektroniczne w Powszechnym Towarzystwie Emerytalnym PZU S.A. w Warszawie. Ma to związek ze śledztwem dotyczącym prywatyzacji i zbycia akcji CIECH S.A. - poinformował Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AGENCJA SE/East News)

Funkcjonariusze CBA zabezpieczają dane elektroniczne w Powszechnym Towarzystwie Emerytalnym PZU SA w Warszawie. Ma to związek ze śledztwem dotyczącym prywatyzacji i zbycia akcji CIECH S.A. - poinformował Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.

Przypomniał, że chodzi o śledztwo prowadzone przez wrocławską Delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Warszawie. "Dla dobra postępowania nie udzielamy bliższych informacji związanych z tymi czynnościami" - zaznaczył Kaczorek.

To kolejne działania CBA prowadzone w związku ze sprzedażą Ciechu. W ubiegłym roku, w czerwcu, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do kilku firm współpracujących z Grupą Kulczyk i ze spółką Ciech SA. Rzeczniczka Kulczyk Investments Marta Wysocka-Antonsen wyjaśniała wówczas, że przedstawiciele CBA poprosili o dobrowolne wydanie rzeczy i dokumentów związanych z ogłoszeniem w marcu 2014 r. przez KI Chemistry Sarl wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki Ciech SA, będących w posiadaniu jednego z przedstawicieli Kulczyk Investments.

Śledztwo dotyczące możliwych nieprawidłowości przy sprzedaży Ciechu prowadziła wcześniej Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. Miało ono wyjaśnić m.in., czy ktoś nie przekroczył uprawnień, nie było korupcji lub prania pieniędzy. Po zmianie struktury po połączeniu urzędów Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego wydziały przestępczości zorganizowanej znalazły się w strukturach Prokuratury Krajowej i działają jako jej wydziały zamiejscowe.

Postępowanie dotyczy "niedopełnienia ciążących obowiązków i nadużycia udzielonych uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Skarbu Państwa w związku ze zbyciem przez SP w odpowiedzi na publiczne wezwanie KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments 37,9 proc. akcji Ciech SA za kwotę nie mniejszą niż 619 mln zł, czym wyrządzono państwu szkodę majątkową w wielkich rozmiarach". Za taki czyn grozi kara do 10 lat więzienia.

W połowie października 2015 r. prezes GPW Paweł Tamborski zapewniał, że proces sprzedaży Ciechu był transparentny. Wtedy Tamborski przekazał funkcjonariuszom CBA nośniki informacji z czasów, gdy pełnił funkcję wiceministra skarbu i nadzorował prywatyzację Ciechu.

Kulczyk Investments, którego spółka zależna KI Chemistry kupiła akcje Ciechu, zapewniała, że transakcja została przeprowadzona zgodnie z regułami rynku kapitałowego. Firma przekonywała też, że cena w wezwaniu była, zgodnie z regułami rynku kapitałowego, ustalona na podstawie średniej wyceny spółki z ostatnich sześciu miesięcy poprzedzających wezwanie, a każdy inny potencjalny inwestor miał czas i możliwości zaoferowania wyższej ceny.

Ciech SA – polskie przedsiębiorstwo handlowo-produkcyjne z branży chemicznej. Skupiona wokół Ciech grupa kapitałowa jest producentem sody, soli, żywic poliestrowych i epoksydowych oraz innych chemikalii. Mają one zastosowanie m.in. w przemyśle: szklarskim, spożywczym, meblowym, do produkcji detergentów, w rolnictwie oraz budownictwie. Grupa posiada zakłady produkcyjne w Polsce, Niemczech i Rumunii.

Tagi: kraj, śledztwo, pap, cba, pzu, ciech, kulczyk holding, aktualizacja, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-05-2017

viemCBA musi przyspieszyć rozliczanie wszystkich przekretow , bo jak nie daj Boze wygra kiedy PO to zlikwidują CBAi już żaden złodziej nie będzie … Czytaj całość

09-05-2017

bodzioŁapać złodziei z POlszewikowa!

09-05-2017

JanuszWszelkie przekrętasy wiedzą, że muszą mówić nawet w sposób bezczelny o transparentności transakcji bo inaczej będzie widmo "pierdla"

Rozwiń komentarze (17)