Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Wyłudzenia funduszy unijnych. Siedem osób w rękach CBŚP

5
Podziel się:

Policjanci z krakowskiego Zarządu CBŚP zatrzymali siedem osób z woj. mazowieckiego, podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenie co najmniej 8,8 mln zł dotacji ze środków europejskich.

Wyłudzenia funduszy unijnych. Siedem osób w rękach CBŚP
(Michał Szalast)

Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani mogli wyłudzić środki z Europejskiego Funduszu Regionalnego i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak poinformowało we wtorek Centralne Biuro Śledcze Policji, fundusze pozyskano na podstawie dokumentów stwierdzających nieprawdę, a dotyczących sytuacji finansowej jednej ze spółek i rzeczywistego celu uzyskania dotacji.

"Pozyskane środki z dotacji z Unii Europejskiej prawdopodobnie nigdy nie miały być przeznaczone na uruchomienie projektowanej instalacji. Przedsiębiorcy prawdopodobnie jedynie wykonywali pewne ruchy, m.in. kupując niepotrzebny sprzęt czy zlecając wykonanie projektu, którego ukończeniem nie byli zainteresowani" - informuje CBŚP w komunikacie prasowym.

Zobacz także: SKOK-i. Niekończąca się afera

Badając sprawę prawdopodobnego wyłudzenia środków unijnych na projekt, którego nikt nie realizował, funkcjonariusze dotarli do centralnej Polski. Po zebraniu informacji przygotowali i przeprowadzili działania na terenie województwa mazowieckiego, podczas których zatrzymali siedem osób.

Wszystkim zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej z osób zarzut założenia i kierowania tą grupą. Ponadto zarzucono im wyłudzenie funduszy unijnych na kwotę co najmniej 8,8 mln zł.

Za te czyny grozić może kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Ponadto, jak informuje CBŚP, ustalono, że podejrzani posiadają nieruchomości oraz pojazdy i zawnioskowano do prokuratury o zabezpieczenie majątkowe w kwocie co najmniej 12 mln zł.

Jak informuje CBŚP, sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Anna Pasek

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
grzyba
5 lata temu
myslalem ze tego z Torunia w koncu wsadzili...
dori
5 lata temu
kupują nowa maszynę za 500 000zł do produkcji potem są oględziny i dotacja. Potem po roku lub wcześniej maszynę sprzedają okazyjnie za granicę za 400 000zł, następnie kupują taki sam model tylko 20lat starszą uszkodzoną po cenie złomu z Niemiec czyli wydadzą jakieś 20tys zł z transportem.maszyna stoi w koncie a na koncie przybywa 380 tys zł
Formista
5 lata temu
W Polsce takich cwaniaków jest wielu . Myślą że ujdzie im na sucho rozliczenie projektu
Olo
5 lata temu
Hahaha za po mieliby się dobrze
m-53
5 lata temu
Oj tam drobnica. Sąd ich zwolni ;)