Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielomilionowe wyłudzenia kredytów. CBŚP zatrzymało sześć osób

12
Podziel się

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało sześć osób podejrzanych o liczne oszustwa i wyłudzenia kredytów na co najmniej 20 mln zł. Grupa współpracowała z pracownikami banków i instytucji finansowych zajmujących się udzielaniem pożyczek - dowiedziała się PAP w CBŚP.

Wielomilionowe wyłudzenia kredytów. CBŚP zatrzymało sześć osób
(STANISLAW KOWALCZUK)
bDXQwmgR

Z ustaleń policjantów z gdańskiego CBŚP, którzy wpadli na trop szajki zajmującej się wyłudzeniami kredytów, wynika, że przestępcy działali w województwie pomorskim od kilku lat.

- Oszuści wyszukiwali i pozyskiwali do współpracy osoby, które posiadały pozytywną historię kredytową. Jeżeli zwerbowany wspólnik odmawiał dobrowolnej współpracy, przestępcy dyscyplinowali go groźbą lub bili - powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Następnie taka osoba występowała o kredyt do instytucji finansowej lub banku. Po otrzymaniu pieniędzy, przejmowali je członkowie grupy, a "słup" dostawał w ramach prowizji niewielką część tej kwoty. Przestępcy zaangażowali w proceder także pracowników banków i instytucji finansowych zajmujących się udzieleniem pożyczek.

bDXQwmgT

Tworzyli również pozytywne historie kredytowe w Biurze Informacji Kredytowej. - "Słupy" były często uwiarygadniane poprzez fikcyjne zatrudnianie w firmach zakładanych na potrzeby przestępczej działalności oszustów - powiedziała rzeczniczka CBŚP.

Według śledczych przestępcy wyłudzili w ten sposób przynajmniej 20 mln zł.

- Z wiedzy policjantów wynika, że przestępcy nie zawsze działali w tak finezyjny sposób. Na ich koncie znajdują się bardziej pospolite przestępstwa, jak chociażby rozboje czy wymuszenia - powiedziała Hamelusz.

Jak poinformowała, Prokuratora Okręgowa w Gdańsku postawiła zatrzymanym zarzuty związane z licznymi oszustwami i wyłudzeniami, za co grozi do 8 lat więzienia. Decyzją sądu czterech członków szajki zostało aresztowanych.

bDXQwmgZ

Grzegorz Dyjak

bDXQwmhu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
z123
4 lata temu
Co to za kara, za takie oszustwa co najmniej 30 lat i co to za kodeksy które chronią złodziei
JERY
4 lata temu
CBŚP sami kradną
pracuś
4 lata temu
Sześć osób czyli adwokaci dostaną po milionie od bronionego łebka i sędziowie dopatrzą się czynów łagodzących i dadzą po 5 lat a skazani za dobre sprawowanie wyjdą po 3 latach i zostanie im po 2 mln na łebka. Nie powiem żeby nie opłacało się. Ja za dwadzieścia lat pracy tylko przeżyłem i dorobiłem się samochodu za 20 tyś na raty.
bDXQwmhv
Konrad
4 lata temu
ukradli tyle,że starczy na przekupstwo sędziów i jeszcze zostanie na dostatnie zycie.Wyroki oczywiscie w zawieszeniu..
leon
4 lata temu
Wreście ktoś wzioł się za złodziei brawo Panie Ziobro