Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wielomilionowe wyłudzenia kredytów. CBŚP zatrzymało sześć osób

Wielomilionowe wyłudzenia kredytów. CBŚP zatrzymało sześć osób

Fot. STANISLAW KOWALCZUK

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało sześć osób podejrzanych o liczne oszustwa i wyłudzenia kredytów na co najmniej 20 mln zł. Grupa współpracowała z pracownikami banków i instytucji finansowych zajmujących się udzielaniem pożyczek - dowiedziała się PAP w CBŚP.

Z ustaleń policjantów z gdańskiego CBŚP, którzy wpadli na trop szajki zajmującej się wyłudzeniami kredytów, wynika, że przestępcy działali w województwie pomorskim od kilku lat.

- Oszuści wyszukiwali i pozyskiwali do współpracy osoby, które posiadały pozytywną historię kredytową. Jeżeli zwerbowany wspólnik odmawiał dobrowolnej współpracy, przestępcy dyscyplinowali go groźbą lub bili - powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Następnie taka osoba występowała o kredyt do instytucji finansowej lub banku. Po otrzymaniu pieniędzy, przejmowali je członkowie grupy, a "słup" dostawał w ramach prowizji niewielką część tej kwoty. Przestępcy zaangażowali w proceder także pracowników banków i instytucji finansowych zajmujących się udzieleniem pożyczek.

Tworzyli również pozytywne historie kredytowe w Biurze Informacji Kredytowej. - "Słupy" były często uwiarygadniane poprzez fikcyjne zatrudnianie w firmach zakładanych na potrzeby przestępczej działalności oszustów - powiedziała rzeczniczka CBŚP.

Według śledczych przestępcy wyłudzili w ten sposób przynajmniej 20 mln zł.

- Z wiedzy policjantów wynika, że przestępcy nie zawsze działali w tak finezyjny sposób. Na ich koncie znajdują się bardziej pospolite przestępstwa, jak chociażby rozboje czy wymuszenia - powiedziała Hamelusz.

Jak poinformowała, Prokuratora Okręgowa w Gdańsku postawiła zatrzymanym zarzuty związane z licznymi oszustwami i wyłudzeniami, za co grozi do 8 lat więzienia. Decyzją sądu czterech członków szajki zostało aresztowanych.

Grzegorz Dyjak

banki, kredyty, wyłudzenie, gang, przestępczość, zatrzymanie, cbŚp
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
z123
2017-07-31 21:23
Co to za kara, za takie oszustwa co najmniej 30 lat i co to za kodeksy które chronią złodziei
JERY
2017-03-26 20:20
CBŚP sami kradną
pracuś
2017-03-06 20:46
Sześć osób czyli adwokaci dostaną po milionie od bronionego łebka i sędziowie dopatrzą się czynów łagodzących i dadzą po 5 lat a skazani za dobre sprawowanie wyjdą po 3 latach i zostanie im po 2 mln na łebka. Nie powiem żeby nie opłacało się. Ja za dwadzieścia lat pracy tylko przeżyłem i dorobiłem się samochodu za 20 tyś na raty.
Pokaż wszystkie komentarze (12)