Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Kolejny protest mundurowych. "Jeżeli zostanie zablokowana granica, to będzie to wina tego rządu"

636
Podziel się:

Celnicy zapewniają, że nie dadzą się nabrać na obietnice podwyżek i chcą realnych działań, które mogą wpłynąć na ich zarobki. - Jesteśmy traktowani jak śmiecie. Jeżeli celnik po 15 latach zarabia 3,2 tys. zł, a w Lidlu płaca 2,7 tys. zł, to jest to żenada - przekonuje w emocjonalnym liście do redakcji money.pl jeden z celników.

Celnik za ujawnienie przemytu za 100 mln zł, może dostać "nawet" 9 zł nagrody.
Celnik za ujawnienie przemytu za 100 mln zł, może dostać "nawet" 9 zł nagrody. (Dedek/Reporter)

Celnicy zapewniają, że nie dadzą się nabrać na obietnice podwyżek. - Jesteśmy traktowani jak śmiecie. Jeżeli celnik po 15 latach zarabia 3,2 tys. zł, a w Lidlu płaca 2,7 tys. zł, to jest to żenada - przekonuje w emocjonalnym liście do redakcji money.pl jeden z celników.

O złych nastrojach wśród pracowników KAS pracujących na granicach poinformował Sławomir, który skontaktował się z nami za pośrednictwem platformy dziejesie.wp.pl.

”Minister Banaś i Czerwińska znowu obiecują i mamią celników. Nie damy się nabrać już na obiecanki. Jeżeli zostanie zablokowana granica, to będzie to wina tego rządu. My już tak mamy dość. Balon pęknie” - czytamy w korespondencji.

Zobacz także: Korzystna zmiana podatkowa. Proste PIT-y wypełni za nas skarbówka

O jakich obietnicach mówi celnik? Jak już pisaliśmy w money.pl, Teresa Czerwińska zadeklarowała dodatkowe 1,9 mld zł na KAS.

Z czego do 2022 r. na wynagrodzenia ma pójść 660 mln zł. Słowa minister miały uspokoić pracowników KAS, którzy swoje postulaty 21 września tego roku wysłali do MF. Odpowiedzi jednak nie dostali i ogłosili referendum strajkowe.

Obietnice są niewystarczające

- 660 mln zł do 2022 r. to za mało na naprawę patologii w systemie motywacyjnym. W KAS pracuje obecnie 11,5 tys. celników, a wszystkich urzędników jest w sumie ponad 60 tys. To po prostu zbyt małe środki - mówi money.pl Sławomir Siwy, przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL.

W projekcie ustawy obywatelskiej, którą proponował jego związek nakłady na KAS miały wzrosnąć do 2022 r. o 2 mld zł, a do 2024 r. o 3 mld zł. - Jednak nie udało nam się zebrać wymaganych 100 tys. podpisów. Byliśmy jednak bardzo blisko - mówi Sławomir Siwy.

Związkowiec zapewnia również, że są jeszcze inne postulaty. Dotyczą warunków pracy, równego traktowania w służbach mundurowych, niewystarczającego zatrudnienia i zbyt skromnych wpływów z akcyzy, w wyniku skupienia się na VAT.

- Szczególnie bolesny jest dla nas brak systemu motywacyjnego. Bo nie może o nim być mowy, kiedy nagrodą za ujawnienie przemytu za 100 mln zł jest 9 zł nagrody. Nie jest motywująca również kwartalna nagroda na średnim poziomie zaledwie 400 zł - mówi Siwy.

3 tys. zł po 20 latach służby

Jak przekonuje związkowiec, tysiące jemu podobnych funkcjonariuszy i pracowników zarabiają 3 tys. złotych nawet po 20 latach służby. - Wielu ludzi zarabia jeszcze mniej, bo 2,2 czy 2,5 tys. zł - dodaje przewodniczący ZZ Celnicy PL.

Dlatego związkowcy z KAS chcą rozmawiać z minister Czerwińską. W specjalnym liście opublikowanym na stronie związku i przesłanym do kancelarii MF, zapraszają szefową resortu do swojej siedziby we wtorek 6 listopada o 13.

Związek chce większą sumę od 660 mln zł przeznaczyć na podwyżki i system motywacyjny. - Jeżeli pani minister nie przyjdzie lub nie wyśle nikogo na to spotkanie i nie rozpocznie się dialog, będzie to oznaczało, że chce z nami rozmawiać za pośrednictwem ulicy. Na to też jesteśmy gotowi - mówi Siwy.

Czy dojdzie zatem do paraliżu na granicach? - To się jeszcze okaże po referendum. Mamy pewne pomysły na formy protestu, ale nie będę ich zdradzał. Mam cały czas nadzieję, że dojdzie do dialogu - mówi przewodniczący ZZ Celnicy PL.

W korespondencji do MF z 21 września związkowcy szczególną uwagę zwracają na niesprawiedliwe traktowanie.

”Pan Premier Mateusz Morawiecki zwracał się do funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej w następujący sposób: »Dzięki tym środkom, które już teraz odzyskujecie, dzięki waszym działaniom i profesjonalizmowi państwo staje się coraz silniejsze<<”.

Inni mundurowi

Związkowców irytuje fakt, że mundurowi podlegli Ministerstwu Spraw Wewnętrznych mogą liczyć na dość znaczne podwyżki. W 2019 r. funkcjonariusze będą zarabiać średnio o ponad 800 zł więcej niż w 2015 r. ”Także żołnierze otrzymają podwyżki o 656 zł w przyszłym roku. Niestety kierownictwo KAS nie zawnioskowało o dodatkowe środki na podwyżki dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej w 2019r. ” - czytamy w liście.

- Jeżeli pan premier Morawiecki dziękuje nam za uszczelnianie systemu, ale w kolejnych słowach mówi, że w znacznej mierze dzięki nam mogą być podwyżki dla innych grup zawodowych, pomijając nas przy tym, to jest to nie w porządku - konkluduje Sławomir Siwy.

Dlatego związkowcy żądają dodatkowych środków na motywacyjny wzrost uposażeń już w tym roku, do kwoty 650 zł w przeliczeniu na jednego funkcjonariusza i podwyżki dla wszystkich zatrudnionych, których wynagrodzenie lub uposażenie zasadnicze jest poniżej 3050 zł.

Ministerstwo Finansów zapytaliśmy czy minister Czerwińska będzie rozmawiać we wtorek z celnikami. Jednak do czasu opublikowania tego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Nie wiemy zatem również jak MF chce się ustosunkować do innych postulatów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(636)
nick
4 lata temu
powiem Tak gdzie byliście jak był protest służb mundurowych.. gdzie macie swoich związkowców.. wstyd i żenada po całej linii.. powinniście zarabiać co najmniej 2 razy więcej niż straż graniczna.. A tak taki niesmak..
Filozof
4 lata temu
A niby skąd tyle podróbek na naszym rynku? Pewnie stąd że celnicy wykonują swoje obowiązki baaardzo dokładnie. A może sami wprowadzają towar na rynek. Myśle że warto się nad tym zastanowić.
Realistka
4 lata temu
nie zdajecie sobie sprawy jakie pieniądze zarabiaja celnicy netto 3600 średniego szczebla plus oczywiście premie miesięczne roczne świateczne wczasy pod grusza i wiele innych mało? Dobry kombinator zarobi minimum drugie tyle z towaru który został skonfiskowany a nie wykazany w dokumentach sprzedaway na allegro itp. Aha no i oczywiście łapówki trzeba doliczyć dziwne że jeżdżą nowymi samochodami domy postawione to wszystko łatwo sprawdzic ale komu by się chciało
prywatny
4 lata temu
tez bym się zamienił z wami ale niestety wszystkie wakaty są zajęte jeden idzie na emeryturkę a na jego miejsce już jest następny z polecenia(prawda jest taka ze w mundurowce pracują nieudacznicy życiowi) i tyle w temacie
Rahman
4 lata temu
Nic nie wiecie i nie macie pojęcia o naszej służbie.Komórki zwalczające zorganizowaną przestępczość zarówno w służbie celno-skarbowej jak i policji narażają swoje życie i rodziny.Ja mam 90 godzin nadgodzin bo jest tyle pracy.Nie macie pojęcia o czym piszecie.
...
Następna strona