Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Mikołajewska
|

Mszczonów skorzysta na Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Burmistrz optymistą

9
Podziel się:

- Mszczonów także skorzysta na budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego - ocenia w rozmowie z PAP burmistrz Grzegorz Kurek. Dodał, że gminę Mszczonów dzieli od terenu, gdzie ma powstać nowe lotnisko tylko ok. 20 km.

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w Baranowie.
Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w Baranowie. (Michal Adamowski/REPORTER)

- Mszczonów także skorzysta na budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego - ocenia burmistrz Grzegorz Kurek. Dodaje, że gminę Mszczonów dzieli od terenu, gdzie ma powstać nowe lotnisko, tylko 20 kilometrów.

Gmina Mszczonów była brana pod uwagę jako jedna z możliwych lokalizacji CPK. Ostatecznie wybrano Stanisławów w gminie Baranów w powiecie grodziskim, w województwie mazowieckim.

Kurek zauważył, że w okolicach planowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego są ziemie bardzo dobrej jakości.

- Grunty mają II i III klasę. Nikt rozsądny nie przeznaczy takiej ziemi na magazyny i tereny związane z logistyką. Na terenie gminy Mszczonów ziemie są słabsze, u nas można budować do woli. A dojazd zajmie kilkanaście minut, bo dzieli nas od przyszłego portu około 20 km - powiedział Kurek.

Zobacz także: To tu powstanie Centralny Port Lotniczy "Solidarność":

- Sytuacja co do lokalizacji może się zmienić. Jeszcze zwykli ludzie muszą się wypowiedzieć na temat tej lokalizacji. A wokół Baranowa jest sporo dużych miast: Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki, Błonie. Ludzie stamtąd mogą protestować, co może bardzo opóźniać prace przy dokumentacji - powiedział.

Pełnomocnik ds. CPK Mikołaj Wild mówi w rozmowie, że Mszczonów odpadł z lokalizacji CPK z kilku powodów.

- Przede wszystkim jest stosunkowo daleko położony od Warszawy, po drugie nie umożliwia posadowienia głównego węzła kolejowego Rzeczpospolitej, po trzecie operowanie na tym porcie w formule 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku byłoby dość utrudnione ze względów środowiskowych - mówił.

We wtorek rząd rozpatrzy projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port "Solidarność" - Centralny Port Komunikacyjny (CPK) dla Rzeczypospolitej Polskiej. Koszt budowy CPK wyniesie ok. 31-35 mld zł, jego budowa ma potrwać 10 lat.

Koncepcja Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada powstanie węzła transportowego, opartego na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym oraz kolejowym. Port "Solidarność" powinien stanowić centrum udoskonalonego systemu transportu kolejowego.

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów na posiedzeniu wysłuchała informacji w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Stały Komitet Rady Ministrów przyjął Koncepcję na posiedzeniu w ubiegły czwartek.

Jak mówił w piątek na konferencji prasowej Wild, prezentując dziennikarzom Koncepcję, pierwszy samolot odleci z Centralnego Portu Komunikacyjnego w połowie 2027 r. Przez najbliższe dwa lata mają trwać prace przygotowawcze do inwestycji. Koszt budowy CPK wyniesie ok. 31-35 mld zł.

Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Lotniczego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości. Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów - to o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina wynosi 20 mln osób rocznie. Jeśli CPK powstanie, to lotnisko Chopina straci funkcję pasażerskiego portu lotniczego.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
sołtys
7 lat temu
Ten port to jest kiełbasa wyborcza !
Li
7 lat temu
Baranów u nas nie bra kuje.
Imieneusz
7 lat temu
Mszczonow jest w takiej samej odleglosci do Zyrardowa jak Baranów. Sam Mszczonow jest sporym miastem
aloch
7 lat temu
PISOWCY PRZECHODZA SAMI SIEBIE .... ZA DWA LATA BEDA SIEDZIEC W WIEZNIU ALBO ZADUPIAC W KAMIENIOLOMACH .. NIKT MADRY POZNIEJ NIE WYDA ANI GROSZA NA PORONIONY POMYSL
jill
7 lat temu
Port lotniczy BARANÓW i wszystko jasne! Tylko kto na to się zgodzi, żeby dzień i noc co kilka sekund latały nad głową samoloty trując i hałasując? Nikt normalny nie planuje takiej inwestycji tam, gdzie są grunty II i III klasy i gdzie jest gęste zaludnienie. Grodzisk, Błonie, Milanówek, Podkowa, Żyrardów - ciekawe co ci ludzie na to powiedzą? A co z lotniskami w Radomiu i Modlinie? Chyba za dużo pieniędzy w kasie, choć nie dla wszystkich...