Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mocny spadek cen trufli w tym roku

11
Podziel się:

Sezon na trufle trwa od listopada od początków stycznia. W tym roku wyjątkowo trufle pojawiły się już pod koniec września.

Mocny spadek cen trufli w tym roku
(Shutterstock/francesco de marco)

Mocne opady deszczu w rejonie rzeki Tanaro w północno - zachodnich Włoszech sprawiły, że sezon na trufle rozpoczął się wcześniej. Obfite zbiory tzw. białych trufli sprawiły, że ich cena w tym roku spadła o ponad 30 procent - podaje portal Bloomberg.com.

Sezon na trufle zazwyczaj trwa od początku listopada od początków stycznia. W tym roku wyjątkowo trufle pojawiły się już pod koniec września. Dzięki temu mamy do czynienia ze spadkiem cen.

Z wyliczeń portalu wynika, że w tym roku za 100 euro, czyli około 430 złotych kupimy 72 gramy białych trufli. To o 20 gramów więcej niż rok temu. Do pojedynczego dania stosuje się około 5 gram tego grzybu, co oznacza, że jedna porcja kosztuje około 30 złotych.

To niezła wiadomość przede wszystkim dla kucharzy i restauratorów, którzy specjalizują się w przyrządzaniu dań zawierających białe trufle. Przedstawiciele branży podchodzą jednak do tej kwestii z rezerwą, gdyż niższe ceny w hurcie nie oznaczają automatycznie, że mniejsi odbiorcy zapłacą za trufle mniej.

Z kolei mocny spadek notowań funta w związku z decyzją Brytyjczyków o Brexitcie sprawił, że wzrosły koszty importu tego specjału. Z tego powodu, ceny trufli nie spadły tam o wspomniane 30 procent. Obniżka wynosi około 14 procent. Dlatego tamtejszy rynek nie będzie korzystał w pełni z tegorocznej obniżki.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
ella
7 lat temu
no marszu KODziarzy.
misio
7 lat temu
Do pojedynczego dania stosuje się około 5 gram tego grzybu, co oznacza, że jedna porcja kosztuje około 30 złotych. Redaktorzu, idź za ciosem i znaną Ci polszczyzną napisz 5 gram tegu grzybu. Kariera przed Tobą wielka, może nawet rzecznika prasowegu u Antoniego
Ja
7 lat temu
Jestem wstrząśnięta i szczęśliwa. Trufle białe staniały! Wiadomość dnia, miesiąca. Co tam, niech będzie - wieku!
opo1199
7 lat temu
a gdzie w Polsce można znaleźć trufle
Sven
7 lat temu
Najleprze jest to ,że świnie to znajdują, a potem ŚWINIE to żrommmm.......... I ośmiorniczki też żrommm😈😈