Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mocny spadek cen trufli w tym roku

28
Podziel się:

Sezon na trufle trwa od listopada od początków stycznia. W tym roku wyjątkowo trufle pojawiły się już pod koniec września.

Mocny spadek cen trufli w tym roku
(Shutterstock/francesco de marco)

Mocne opady deszczu w rejonie rzeki Tanaro w północno - zachodnich Włoszech sprawiły, że sezon na trufle rozpoczął się wcześniej. Obfite zbiory tzw. białych trufli sprawiły, że ich cena w tym roku spadła o ponad 30 procent - podaje portal Bloomberg.com.

Sezon na trufle zazwyczaj trwa od początku listopada od początków stycznia. W tym roku wyjątkowo trufle pojawiły się już pod koniec września. Dzięki temu mamy do czynienia ze spadkiem cen.

Z wyliczeń portalu wynika, że w tym roku za 100 euro, czyli około 430 złotych kupimy 72 gramy białych trufli. To o 20 gramów więcej niż rok temu. Do pojedynczego dania stosuje się około 5 gram tego grzybu, co oznacza, że jedna porcja kosztuje około 30 złotych.

To niezła wiadomość przede wszystkim dla kucharzy i restauratorów, którzy specjalizują się w przyrządzaniu dań zawierających białe trufle. Przedstawiciele branży podchodzą jednak do tej kwestii z rezerwą, gdyż niższe ceny w hurcie nie oznaczają automatycznie, że mniejsi odbiorcy zapłacą za trufle mniej.

Z kolei mocny spadek notowań funta w związku z decyzją Brytyjczyków o Brexitcie sprawił, że wzrosły koszty importu tego specjału. Z tego powodu, ceny trufli nie spadły tam o wspomniane 30 procent. Obniżka wynosi około 14 procent. Dlatego tamtejszy rynek nie będzie korzystał w pełni z tegorocznej obniżki.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
KOMENTARZE
(28)
WYRÓŻNIONE
Leon z działe...
9 lat temu
"Do pojedynczego dania stosuje się około 5 gram tego grzybu" Czy 5 gramów to więcej niż 5 gram tego GRZYBU???
Bg1
9 lat temu
Po co krytykujecie w komentarzach? Jak co to się rajcujecie bzdurnymi nowinkami w motoryzacji, a nieszkodliwe tradycje w kulinariach was gryzą.
misio
9 lat temu
Do pojedynczego dania stosuje się około 5 gram tego grzybu, co oznacza, że jedna porcja kosztuje około 30 złotych. Redaktorzu, idź za ciosem i znaną Ci polszczyzną napisz 5 gram tegu grzybu. Kariera przed Tobą wielka, może nawet rzecznika prasowegu u Antoniego