Notowania

żywność
15.05.2015 10:04

Ceny żywności w górę. Rosja już nie straszy

Czas niskich cen żywności nieuchronnie dobiega końca - ostrzegają eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W tym roku będziemy prawdopodobnie więcej płacić za warzywa i owoce oraz mięso.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nruboc/Dreamstime)

Powodem wyższych cen będzie wygaśniecie wpływu embarga rosyjskiego na ceny żywności. Jak piszą analitycy Instytutu, w II półroczu należy się liczyć z istotnym wzrostem cen owoców i warzyw.

Mniejsze podwyżki dotyczyć będą cen mięsa, w tym głównie wołowego i drobiowego. Wzrosną ceny olejów roślinnych, jaj, ziemniaków i wyrobów cukierniczych.

Ale jest światełko w tunelu - wzrosty nie będą duże.

Bowiem czynnikiem ograniczającym skalę cenowych zwyżek na polskim rynku żywnościowym w tym roku będzie utrzymujący się względnie niski poziom cen żywności na rynkach światowych oraz spodziewana niska ich dynamika w strefie euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja nie radzi sobie bez importu żywności Moskwa zaczyna zastępować objęte embargiem towary krajową produkcją, ale to nie wystarcza.
Polska żywność podbija świat. Ale jest problem Eksport żywności w 2014 r. wyniósł ponad 21 mld i był o 4,5 proc. wyższy niż w 2013 r. Dodatnie saldo w handlu żywnością wyniosło 6,7 mld euro.
To one dostarczają 80 proc. żywności Wobec wzrostu zapotrzebowania rolnictwo musi produkować coraz więcej żywności przy istnieniu ograniczonych zasobów gruntów uprawnych oraz niedoboru wody.
Tagi: żywność, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
WP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz