Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
CEPiK nadal ma problemy. Co dalej z ewidencją pojazdów?

CEPiK nadal ma problemy. Co dalej z ewidencją pojazdów?

W ostatnich tygodniach media donosiły o poważnych problemach z systemem informatycznym, nad którym pracował podlegający resortowi cyfryzacji Centralny Ośrodek Informatyki.
W ostatnich tygodniach media donosiły o poważnych problemach z systemem informatycznym, nad którym pracował podlegający resortowi cyfryzacji Centralny Ośrodek Informatyki.

Centralny System Ewidencji Pojazdów i Kierowców miał ułatwić kierowcom życie, ale na razie jest z nim sporo problemów. - Nie poradzili sobie albo ich to przerosło - ocenia działania Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gotto z Urzędu Miasta Koszalin. To właśnie w tym mieście CEPiK sparaliżował rejestrację pojazdów. W innych miejscach też nie obyło się bez problemów.

W poniedziałek w Wydziale Komunikacji Urzędu Miejskiego w Koszalinie nie można było załatwić żadnych spraw związanych z rejestracją pojazdów. To skutek wprowadzenia systemu CEPiK. Do czego służy ten system? To baza danych zawierająca informacje o naszym pojeździe. Dzięki niej wszystkie informacje o naszym samochodzie i o tym, kto jest uprawniony do jego prowadzenia, powinny być łatwo dostępne m.in. dla policji. Podobnie sprawa się ma z informacjami o badaniach technicznych pojazdu.

Zobacz też: Połowa Polaków zostanie bez pracy? Wszystko przez roboty

Nowy CEPiK obowiązuje od poniedziałku. Niestety, funkcjonuje z problemami. Liczne błędy dotknęły kierowców z całej Polski. - CEPiK powinien działać, ale nadal są jakieś problemy w jego funkcjonalności - mówi w rozmowie z money.pl Krzysztof Gotto. O tym, że z systemem mogą być problemy, pisaliśmy już w money.pl. Media donoszą o kłopotach nie tylko w Koszalinie, ale i w innych miastach, m.in. w Słupsku i w Warszawie.

Ministerstwo Cyfryzacji widzi sprawę inaczej. - CEPiK działa, do systemu spływają informacje z wydziałów komunikacji oraz stacji kontroli pojazdów. Owszem, zdarzają się w pojedyncze problemy, ale to zupełnie normalne w okresie stabilizacji - mówi nam rzecznik resortu Karol Manys. - Wszelkie problemy rozwiązywane są na bieżąco - zapewnia. Wyjaśnia też, że w przypadku kłopotów, system dopuszcza załatwienie sprawy w dotychczasowy sposób. Na Twitterze pochwalił się też tym, co w ramach nowego systemu udało się w poniedziałek osiągnąć.

Aktualizacja Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców trwała od piątkowego popołudnia i od poniedziałku powinien obowiązywać całkiem nowy system, określany jako CEPiK 2.0. Niektóre samorządy ostrzegały, że system może początkowo sprawiać problemy.

Czytaj także
Polecane galerie
Marek
2017-11-21 15:09
W Krakowie nie działa . Pani e okienku "uda się albo nie uda "czas oczekiwania czy króliczek wyskoczy z kapelusza czy nie -2 godziny !!!!
qwerty
2017-11-16 11:14
Pewnie drugi Prokom Software to robił - po znajomości, a jedynym kryterium była cena...
Stefan
2017-11-16 11:14
A ja podpisałem umowę leasingową, a rejestracji nie ma. W Warszawie się nie udało, w Raszynie również....
Pokaż wszystkie komentarze (28)