Notowania

CEPiK nadal ma problemy. Co dalej z ewidencją pojazdów?

Centralny System Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Miał ułatwić kierowcom życie. Na razie są z nim same problemy. - Nie poradzili sobie, albo ich przerosło - ocenia działania Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gotto z Urzędu Miasta Koszalin.To właśnie w Koszalinie CEPiK sparaliżował rejestrację pojazdów. W innych miastach też nie obyło się bez problemów.

Podziel się
Dodaj komentarz
W ostatnich tygodniach media donosiły o poważnych problemach z systemem informatycznym, nad którym pracował podlegający resortowi cyfryzacji Centralny Ośrodek Informatyki.

Centralny System Ewidencji Pojazdów i Kierowców miał ułatwić kierowcom życie, ale na razie jest z nim sporo problemów. - Nie poradzili sobie albo ich to przerosło - ocenia działania Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gotto z Urzędu Miasta Koszalin. To właśnie w tym mieście CEPiK sparaliżował rejestrację pojazdów. W innych miejscach też nie obyło się bez problemów.

W poniedziałek w Wydziale Komunikacji Urzędu Miejskiego w Koszalinie nie można było załatwić żadnych spraw związanych z rejestracją pojazdów. To skutek wprowadzenia systemu CEPiK. Do czego służy ten system? To baza danych zawierająca informacje o naszym pojeździe. Dzięki niej wszystkie informacje o naszym samochodzie i o tym, kto jest uprawniony do jego prowadzenia, powinny być łatwo dostępne m.in. dla policji. Podobnie sprawa się ma z informacjami o badaniach technicznych pojazdu.

Zobacz też: Połowa Polaków zostanie bez pracy? Wszystko przez roboty

Nowy CEPiK obowiązuje od poniedziałku. Niestety, funkcjonuje z problemami. Liczne błędy dotknęły kierowców z całej Polski. - CEPiK powinien działać, ale nadal są jakieś problemy w jego funkcjonalności - mówi w rozmowie z money.pl Krzysztof Gotto. O tym, że z systemem mogą być problemy, pisaliśmy już w money.pl. Media donoszą o kłopotach nie tylko w Koszalinie, ale i w innych miastach, m.in. w Słupsku i w Warszawie.

Ministerstwo Cyfryzacji widzi sprawę inaczej. - CEPiK działa, do systemu spływają informacje z wydziałów komunikacji oraz stacji kontroli pojazdów. Owszem, zdarzają się w pojedyncze problemy, ale to zupełnie normalne w okresie stabilizacji - mówi nam rzecznik resortu Karol Manys. - Wszelkie problemy rozwiązywane są na bieżąco - zapewnia. Wyjaśnia też, że w przypadku kłopotów, system dopuszcza załatwienie sprawy w dotychczasowy sposób. Na Twitterze pochwalił się też tym, co w ramach nowego systemu udało się w poniedziałek osiągnąć.

Aktualizacja Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców trwała od piątkowego popołudnia i od poniedziałku powinien obowiązywać całkiem nowy system, określany jako CEPiK 2.0. Niektóre samorządy ostrzegały, że system może początkowo sprawiać problemy.

Tagi: cepik, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2017

BazyliTen system to bubel ,nic nie można zarejestrować , zobaczymy jak będzie jutro , bo stacje diagn mogą pracować w trybie awaryjnym 3 dni, a potem nie … Czytaj całość

14-11-2017

do łopaty a nie mysleniaPolska to taki kraj gdzie pierw robią potem myślą. Oczywiscie winnych brak. A system powinno sie testowac a potem wprowadzac . Mozna to robic na np … Czytaj całość

14-11-2017

rambit666a może ktoś mądry napisze,od ilu lat powstaje cepik i ile do tej pory kosztował?!

Rozwiń komentarze (35)

Wybrane dla Ciebie