Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CETA dotknie polskich rolników? SLD: badamy możliwości prawne, aby powstrzymać umowę

35
Podziel się:

Badamy, jakie są możliwości prawne, aby powstrzymać CETA - poinformowała w sobotę rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska. Według wiceprzewodniczącego partii Andrzeja Szejny ta umowa w największym stopniu dotknie polskich rolników.

CETA dotknie polskich rolników? SLD: badamy możliwości prawne, aby powstrzymać umowę
(Bartosz Wawryszuk)

- Nasi europarlamentarzyści Bogusław Liberadzki, Krystyna Łybacka oraz Janusz Zemke wielokrotnie zwracali uwagę na zagrożenie, jakie niesie umowa CETA. Ta umowa, mimo że już wszystkie rządy zdecydowały się ją podpisać, musi być jeszcze ratyfikowana. Badamy teraz, jakie są dalsze możliwości, kroki prawne, żeby jeszcze tę umowę powstrzymać - powiedziała Żukowska podczas sobotniej konferencji prasowej w Kielcach.

Według Szejny umowa w największym stopniu dotknie polskich rolników. - Dotyczy to nie tylko zalewu naszego rynku tańszymi i gorszej jakości produktami, ale także produktami modyfikowanymi genetycznie, które oczywiście odbiją się na naszym zdrowiu - powiedział wiceprzewodniczący SLD.

Zdaniem rzeczniczki SLD brak ceł spowoduje, że polskie produkty mogą nie być konkurencyjne.

- Będziemy bronić polskich rolników oraz polskiej żywności. Wszyscy ją konsumujemy, chcemy, żeby była zdrowa, żeby było wiadomo co jemy. Jak wiemy, umowa CETA zakłada wzajemne uznawanie norm. Jeżeli normy w Kanadzie dotyczące tej żywności są niższe, to także u nas musiałyby one obowiązywać - podkreśliła Żukowska.

W niedzielę odbędzie się w Brukseli szczyt UE-Kanada, na którym podpisana zostanie umowa CETA - poinformował w piątek wieczorem szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Wcześniej wszystkie kraje Unii dały zielone światło dla podpisania umowy z Kanadą oraz dla rozpoczęcia tymczasowego stosowania części jej zapisów jeszcze przed ratyfikacją; porozumienie będzie wymagać ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie Unii i Parlament Europejski.

Umowa CETA zniesie niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe oraz zliberalizuje handel usługami między UE a Kanadą.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
Wasz czas juz...
8 lat temu
SLD chce zatrzymac CETA? Bo pekne ze smiechu!!!
Skarb
8 lat temu
skoro tak się martwi to dlaczego nie sprzeciwiał się miała tyle możliwości najlepiej wyrazić współczucie nikt się nie nabierze na wasze służenia ludziom wiadomo do czego wasza ideologia sluzy walczy z nim a nie pomaga nie tylko rolnikom ale w ogóle człowiekowi najlepiej Polskę szargać z Kodem Obalenia Demokracji
kazek
8 lat temu
Od kiedy to nasz rodzimy ,polski rolnik martwi się o produkcję zdrowej żywności???? śmiechu warte!!!!Prawdziwi honorowi,uczciwi Rolnicy to wspomnienie i albo juz nie zyją albo na emeryturach a działają ich potomkowie pazerni na kasę i węszący skąd by tylko jakaś dotacyja,programek,odszkodowanie suszowe,deszczowe,preferencyjne,umorzenia, krusek.Rzepaki,zboża,kartofle tak naładowane chemia nawozami aż czarne.Ziemia nie ma chwili odpoczynku,gwałcona na okrągło jak tylko zżęte z tyłu machiny orcze ,siewne bez plodozmianu na okrąglo to samo.I wyrastaja łany rzepaku,kukurydzy,zbóz rozbuchane chemią z nasion tak pokręconych,pompowane na siłe,ze przerastają chlopa i gęste jak dżungla.To zdrowa zywność Polska? To chemia dla kasy.
Jerry
8 lat temu
A o spadek sprzedaży GW sie nie martwi ??
Prosimy Rolni...
8 lat temu
PGR-y z SLD chcą skolektywizować Rolników,PSL olać sikawką waldusiową i wogule olać,PO POsprzedawać kolesiom.POsprzedajemy taż lasy POwyborach kolesiom,wy was rolnicy zaoramy pracą dla naszych zysków i kolesi
...
Następna strona