Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny rozwijają się najwolniej od 25 lat. Jest nowy "plan pięcioletni"

0
Podziel się:

Premier Li Keqiang powiedział, że rząd dąży do tego, by do roku 2020 chińska gospodarka rosła rocznie w tempie 6,5 procent lub wyższym.

Chiny rozwijają się najwolniej od 25 lat. Jest nowy "plan pięcioletni"
(Nicolas Vollmer / Flickr (CC BY 2.0))

Chiny mają swój nowy plan pięcioletni. Druga pod względem wielkości gospodarka świata musi zmierzyć się ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego.

Premier Li Keqiang powiedział w sobotę, że jego rząd dąży do tego, by do roku 2020 chińska gospodarka - druga co do wielkości na świecie - rosła rocznie w tempie 6,5 procent lub wyższym. Celem na ten rok jest wzrost od 6,5 do 7 procent. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku tempo wzrostu wyniosło 6,9 procent i było najsłabsze od 25 lat.

- W tym roku Chiny również stoją przed wieloma poważnymi problemami i wyzwaniami - podkreślił Li Keqiang w wystąpieniu przed blisko trzema tysiącami delegatów, którzy zebrali się w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie podczas dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.

Zgodnie z przedstawionym planem nowy budżet państwa przewiduje m.in. mniejszy niż w poprzednich latach wzrost wydatków na obronę - o 7,6 procent. Deficyt budżetowy ma wzrosnąć o 560 miliardów juanów do 2,18 biliona juanów (około 304 miliardy euro) i stanowić 3 procent PKB. W ubiegłym roku wskaźnik ten wynosił 2,3 procent.

- Deficyt jest konieczny, ale także i bezpieczny - zapewnił szef chińskiego rządu.

Chiny od dłuższego czasu zmagają się ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego. Według ostatnich danych eksport Chin spadł w styczniu o 11,2 procent w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. W dół poszedł też import - o 19 procent r/r. To siódmy z rzędu miesiąc spadków chińskiego eksportu i 15. - importu.

Na problem spowolnienia w Chinach zwrócili też uwagę w swoim ostatnim raporcie ekonomiści z Banku Światowego. Wskazali oni, że gorsza kondycja Chin nie pozostaje bez wpływu na resztę świata. Ich zdaniem spadek dynamiki wzrostu PKB o 1 punkt procentowy w krajach BRICS (do których zalicza się Chiny) powoduje, że gospodarka krajów rozwijających się spowalnia o 0,8 punktu procentowego, a globalna - o 0,4 punktu procentowego.

Prognozy dynamiki PKB w wybranych krajach (w proc. r/r)
Kraj 2015 2016 2017
USA 2,5 2,7 2,4
Japonia 0,8 1,3 0,9
Wielka Brytania 2,4 2,4 2,2
Chiny 6,9 6,7 6,5
Rosja -3,8 0,7 1,3

Źródło: money.pl na podstawie danych Banku Światowego.

Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych, stanowiące w istocie ceremonialny organ ustawodawczy, zbiera się raz do roku, w marcu, na mniej więcej dwa tygodnie, by zatwierdzić projekty ustaw gospodarczych oraz nominacje personalne. Jest legislacyjnym instrumentem władzy sprawowanej przez Komunistyczną Partię Chin.

Zobacz także: Zobacz też: To się liczy. Sytuacja gospodarcza zmusi Chiny do większych inwestycji na świecie.
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)