Notowania

chiny
08.11.2014 17:52

Chiny zainwestują 40 mld USD w szlaki komunikacyjne do państw Azji

- Celem funduszu jest usunięcie wąskich gardeł w azjatyckich korytarzach transportowych - zadeklarował prezydent Xi Jinping

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia/CC/Erin A. Kirk-Cuomo)

- _ Celem Funduszu Jedwabnego Szlaku jest usunięcie wąskich gardeł w azjatyckich korytarzach transportowych _ - zadeklarował prezydent Xi Jinping w trakcie zorganizowanego w Pekinie spotkania z prezydentami Bangladeszu, Birmy, Kambodży, Laosu, Mongolii, Pakistanu i Tadżykistanu.

Jak zaznaczył w zrelacjonowanej przez oficjalną agencję Xinhua wypowiedzi, Fundusz Jedwabnego Szlaku będzie miał charakter otwarty, a aktywny udział inwestorów z państw Azji i innych kontynentów w realizowanych przez niego projektach zostanie przyjęty z uznaniem.

Agencja Bloomberg podała, że środki funduszu mają pochodzić z potężnych rezerw walutowych Chin, a Pekin zamierza przeznaczyć dalsze 100 mld dolarów na powiązane z zagranicznymi projektami komunikacyjnymi inwestycje w sferze własnej infrastruktury. Spotkanie prezydentów odbyło się przed zwołanym również do Pekinu szczytem Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC).

Xi Jinping, jednocześnie generalny sekretarz Komunistycznej Partii Chin, od roku propaguje ideę _ nowego Szlaku Jedwabnego _, który wzorem swego pierwowzoru sprzed stuleci łączyłby Chiny z Europą - ale nie tylko lądem przez Azję Środkową, lecz również morzem przez Cieśninę Malakka, Ocean Indyjski i Kanał Sueski.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny otwierają się na Zachód. Oto dowód Pekin jest zaniepokojony słabnącymi inwestycjami zagranicznymi w Chinach i zwalniającą gospodarką kraju, której wzrost ma być w tym roku najniższy od roku 1990.
Nie zgadniesz, co sprzedamy Chińczykom Rozmowy w tej sprawie trwały kilka lat - poinformowało ministerstwo rolnictwa.
Putin w Pekinie. Ważne rozmowy gospodarcze Problemy wzajemnej współpracy gospodarczej, wymiana poglądów na tematy międzynarodowe i regionalne, a także uzgodnienie stanowisk Moskwy i Pekinu przed szczytami APEC i G20 będą przedmiotem rozmów prezydenta Rosji w Chinach, dokąd udaje się on w sobotę.
Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz