Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE. Tak rynek reaguje na expose Morawieckiego

Kulczykowie nie zgodzili się na propozycję PZU. Zysk zostanie w Ciechu

Kulczykowie nie zgodzili się na propozycję PZU. Zysk zostanie w Ciechu

Fot. Fotolia

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Ciechu odrzuciło propozycję TFI PZU i nie wypłaci dywidendy. Rekordowy zysk grupy kapitałowej zostanie w spółce.

Akcjonariusze Ciechu zdecydowali o przeznaczeniu w całości 152,4 mln zł zysku netto za ubiegły rok na kapitał zapasowy spółki. Jest to zgodne z rekomendacją zarządu.

W połowie czerwca Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU zgłosiło projekt uchwały na zwyczajne walne Ciechu, który zakładał wypłatę przez spółkę prawie całego zysku, tj. 152,3 mln zł dywidendy. Na akcje przypadać miało 2,89 zł.

Mniejsi akcjonariusze mogli oczekiwać, że spółka podzieli się zarobionymi pieniędzmi, które na poziomie grupy kapitałowej były rekordowe. Skonsolidowany wynik netto wyniósł aż 593,4 mln zł i był to rekord w historii Ciechu.

Wyniki finansowe grupy Ciech (tys. zł)

TFI PZU ma jednak tylko 12,2 proc. akcji Ciechu. Kluczowe słowo ma w spółce KI Chemistry, firma zależna Kulczyk Investments. Dysponuje 51,1 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. I to ich opinia zadecydowała o pozostawieniu środków w spółce.

Decyzja nie została zresztą przyjęta entuzjastycznie przyjęta przez giełdę. Kurs akcji Ciechu traci 0,9 proc. w czwartek a w trendzie spadkowym jest od połowy marca.

Notowania akcji Ciechu w czwartek

 

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od lutego 2005 roku Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie.

dywidenda, ciech, chemia, cie
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
oda
2017-09-22 09:10
I wiedzieli co robią, teraz Ciech inwestuje w firmę, rozwija się i umacnia, a jego akcje idą w górę. Dobrze że nie pozwolili przejeść sukcesu, jeszcze nie czas
ksawery
2017-09-14 18:12
Mlodzi dają radę w końcu mieli się od kogo uczyć, od najlepszego....Kulczyki góra....
Ilona
2017-07-13 21:29
Z biznesowego punktu widzenia to najlepsza decyzja dla firmy.
Pokaż wszystkie komentarze (139)