Notowania

Uczcili "Gwiezdne Wojny" i "Obcego". Teraz zrobili "ciężarówkę niepodległości" [ZDJĘCIA]

- W dość wysublimowany i chwytliwy sposób nasza firma postanowiła uczcić 100-lecie niepodległości - pochwalił się money.pl Mateusz Burczyk, dyrektor ds. rozwoju z firmy Tom-Tech Gdańsk. Pan Mateusz skontaktował się z nami za pomocą serwisu dziejesie.wp.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tom-Tech)
Nietypową ciężarówkę można spotkać w Polsce i krajach skandynawskich

Tom-Tech to firma spedycyjna z Gdańska. Jej ciężarówki rozwożą towary po drogach Polski i Skandynawii. Jak twierdzi Burczyk, pomysł uczczenia Święta Niepodległości był oddolną inicjatywą pracowników firmy. Ich inspiracją był kontrowersyjny film IPN pt. "Niezwyciężeni".

- W zespole naszych pracowników zebraliśmy informacje, pomysły i przekazaliśmy naszą wizję tego mobilnego pomnika prezesowi, który zdecydował się na realizację naszego marzenia – opowiada Burczyk.

Branża transportowa obawia się nowych unijnych regulacji

W efekcie jedną z ciężarówek firmy wraz z przyczepą skrupulatnie pokryto graffiti. Odnajdziemy na nim odniesienia do najnowszej historii Polski. Jest gen. Maczek, jest rotmistrz Pilecki, są też oficerowie rozstrzelani w Katyniu. - Nie zapomnieliśmy o legendarnych cichociemnych czy genialnych matematykach, którzy złamali kod słynnej niemieckie enigmy. Znaleźliśmy miejsce dla naszych asów z polskich dywizjonów walczących nad angielskim, a później francuskim niebem. Oddaliśmy cześć zdobywcom Monte Cassino, obrońcom Poczty Gdańskiej – wylicza Burczyk.

Tom-Tech

Od przepychu bohaterów można więc dostać zawrotu głowy. Na szczęście skonfundowanym Szwedom, Norwegom czy Polakom w sukurs przychodzi inny pomysł pracowników Tom-Techa. Otóż na całej ciężarówce można znaleźć kody QR. Po ich zeskanowaniu podziwiający ciężarówkę będzie mógł dowiedzieć się więcej o takich wydarzeniach czy postaciach jak Powstanie w Getcie Warszawskim, gen. Władysławie Andersie, Dywizjonie 303 czy 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka.

- Wśród tylu postaci nie mogło zabraknąć misia Wojtka – podkreśla Burczyk. Bez skanowania kodu QR podpowiemy, że chodzi o legendarną maskotkę artylerzystów w Armii Andersa. Był to autentyczny niedźwiadek, którego polscy żołnierze przygarnęli podczas pobytu w Iranie. Później miś pił z nimi piwo, palił papierosy, a także pomagał przenosić skrzynki z amunicją.

- Najważniejsze jest jednak to, że samochód czynnie pracuje i z każdym przebytym kilometrem krzewi nasze dziedzictwo kulturowe i pamięć o historii na drogach Polski i Skandynawii – zaznacza Burczyk.

To nie pierwsza taka realizacja Tom-Techu, choć wyróżnia się ona rozmachem. Jak podkreśla w rozmowie z money.pl Burczyk, wcześniej artyści z firmy KK Garage uhonorowali na ciężarówkach firmy serie filmowe "Gwiezdne Wojny" i "Obcy". I w sumie najnowsze postrzeganie historii Polski bardzo się w ostatnim czasie zbliża do popkultury.

Tom-Tech

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: święto niepodległości, 100-lecie niepodległości, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-09-2018

Bolek&lolekKurde, jeszcze tylko brakuje bialych skarpetek i sandalow! Prawdzi patrioci sie nie afiszuja, tylko dbaja o rodziny i przyjaciol! Pojebalo Ciemny Lud … Czytaj całość

01-09-2018

samKoszmar. Kompletnie nieczytelne , szare czarne i ponure

31-08-2018

jezierskiNormalny człowiek o wyważonym rozumie czegoś takiego nie zrobi zwłaszcza w dzisiejszej sytuacji politycznej kiedy Polska jest niszczona przez … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (46)