Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Citi Handlowy z wysoką dywidendą dla inwestorów. Miliony złotych także dla budżetu państwa

Ponad 535 mln zł zysku netto w 2017 roku. Citi Handlowy chwali się dobrymi wynikami finansowymi. Wpływ na to miała dobra sytuacja gospodarcza inwestorów w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

- Rok 2017 określiłbym rokiem wzrostu – przekonywał Sławomir S. Sikora, prezes Citi Handlowy. Na dowód bank zaprezentował wyniki za miniony rok.

W 201 7 roku Grupa wypracowała wstępny zysk netto w wysokości 535, 6 mln zł, który był niższy o 66 mln zł (tj. 11 proc.) w stosunku do zysku za 201 6 rok. Skonsolidowany zysk brutto za 2017 rok wyniósł 707, 1 mln zł i obniżył się o 5 , 2 mln zł (tj. 7, 5 proc.) w porównaniu do poprzedniego roku.

W tym samym okresie przychody Grupy nieznacznie zmniejszyły się o 13,0 mln zł (tj. 0,6 proc.) i osiągnęły poziom 2 068,5 mln zł.

Z drugiej strony przychody z działalności podstawowej definiowane jako suma wyniku z tytułu odsetek i wyniku z tytułu prowizji wzrosły o 6,3 proc. r./r.

Na wielkość przychodów w 2016 roku miało zaksięgowanie rozliczenia transakcji przejęcia Visa Europe Limited przez Visa Inc. w wysokości 93,0 mln zł.

Po wyłączeniu powyższej transakcji przychody Grupy w 2017 roku zanotowały wzrost o 4 proc. r./r.

Wstępny jednostkowy zysk netto banku (zysk do podziału) za 201 7 rok wyniósł 537, 1 mln zł.

- To dobry wynik ze względu na dobrą sytuację na rynku kapitałowym – dodaje prezes Sikora.

A to oznacza, że inwestorzy mogą liczyć na wypłatę dywidendy. W jakiej wysokości? Tego bank nie zdradził, ale zgodnie z prawem nie może ona być wyższa niż zysk za ub.r.

##Citi ceni także detalistów

Citi Bank przyznaje, że jest jedynym bankiem w sektorze, gdzie 60 proc. przychodów pochodzi z działalności korporacyjnej. To nie oznacza jednak, że Citi nie ceni klientów detalicznych – oferując im głównie karty kredytowe.

W 2017 roku bank posiadał 26 placówek w całym kraju i 80 mobilnych doradców.

- Liczba placówek bankowych będzie jednak malała, bo klienci nie chcą już tak chętnie korzystać z tej formy obsługi – przyznaje prezes Sikora.

Bank w ub.r. wdrożył też Android Pay, z którego korzysta 4 tysiące klientów. Był także widoczny na warszawskich rowerach miejskich, z których korzysta kilkanaście tysięcy użytkowników.

Co zdaniem szefa Citi Handlowy wyróżnia bankowość w Polsce na tle Europy czy świata?

Otwartość na nowe technologie – większa niż w Europie czy w Stanach Zjednoczonych.

- Polska płatności natychmiastowe wprowadziła kilka lat temu. Za Oceanem są dostępne od ubiegłego roku – dodaje Sikora.

##Miliony podatku w Polsce

W 2017 roku Citi Handlowy wpłacił do polskiego budżetu 148 mln z podatku CIT, 78 mln z PIT. Do tego trzeba dodać 51 mln podatku VAT, 26 mln podatku od dywidendy i 77 mln podatku bankowego.

W sumie od 2008 roku Citi Handlowy wpłacił do polskiego budżetu w formie podatków aż 1,8 mld zł. Dla porównania to roczna kwota dotacji przeznaczonych z budżetu na publiczne przedszkola w całej Polsce w 2016 roku.

Tagi: citi handlowy, citi, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2018

bbbbbzaraz o nich będzie głośno, lepiej sprzedajcie akcje...

15-02-2018

RobertSzkoda, zenikt nie wspomina jak ten wypracowany zysk przełożył sie na sytuację pracowników

15-02-2018

jani teraz wiecie dlaczego Balcerowicz który mówił że polskie banku musza być sprzedane bo nie poradzą sobie z zachodnią konkkurencją powinien stanąc … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)