Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Co dalej z polskimi przewoźnikami w Rosji? Minister odpowiada

Co dalej z polskimi przewoźnikami w Rosji? Minister odpowiada

Fot. Jargilo/REPORTER

Najbliższy krok w sprawie polsko-rosyjskich regulacji przewozowych należy do strony rosyjskiej. Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit powiedział, że w ciągu najbliższych trzech tygodni Moskwa ma przygotować projekt zmian swoich przepisów wewnętrznych, tak aby nie dyskryminowały polskich przewoźników.

- Do 18 marca strona rosyjska zobowiązała się do przedstawienia nowych uregulowań, które idą w myśl ducha zmian na korzyść naszych przewoźników - powiedział Jerzy Szmit. Wiceminister dodał, że później nowe przepisy ma zatwierdzić rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości.

Jerzy Szmit powiedział, że do spotkania ze stroną rosyjską dojdzie najprawdopodobniej na początku kwietnia i wówczas zostanie ocenione, czy przeprowadzone zmiany idą w satysfakcjonującym Polskę kierunku.

Wiceminister infrastruktury poinformował też, że innym elementem negocjacji jest także kwestia wwożenia paliwa do Polski przez rosyjskie ciężarówki. Rosjanie chcieliby wwozić paliwo bez limitu. Wiceszef resortu infrastruktury ocenił, że jest to postulat trudny do zrealizowania, ale zapowiedział konsultacje w tej sprawie z ministerstwem finansów.

Jerzy Szmit poinformował też, że w najbliższym czasie odbędzie konsultacje na temat sytuacji branży drogowych przewozów towarowych ze swoimi odpowiednikami z Litwy, Białorusi i Ukrainy.

18 lutego, po ponad dwóch miesiącach negocjacji, zostało podpisane polsko - rosyjskie porozumienie dotyczące przewozów towarowych. Ma ono obowiązywać do 15 kwietnia. Po tym terminie Polska i Rosja powinny zawrzeć porozumienie długookresowe.

rosja, przewoźnicy, kryzys transportowy
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
obywatel x
89.228.46.* 2016-02-29 11:40
Dogadać się z Ukrainą, Finlandią i krajami bałtyckimi tak aby rozmawiać z rosjanami jako jeden organizm i nie ma bata żeby podskoczyli bo inaczej zostaną całkowicie odcięci od zachodu.. Niestety rosjanie mają taką mentalność że rozumieją tylko argumenty siły.. Musimy się jednoczyć bo rosja stosuje strategie Dziel i Rządź, łatwiej jest im rozgrywać pojedyńcze państwa niż niż zrzeszone w większe organizacje..
ted460
89.228.142.* 2016-02-29 10:25
Nie wolno ani o cm ustąpić Rosji. Oni są agresorami w tym temacie !!!
Anty-Che
195.216.122.* 2016-02-29 09:07
Absolutnie nie dla paliwa bez limitu. To by oznaczało przemyt na masowa skale. Po kilka kilkuset litrowych zbiorników podorabianych na kazdym tirze. I sprzedaz tego paliwa w PL, bo w Niemczech obowiazuje limit.
Zobacz więcej komentarzy (12)