Notowania

sankcje wobec rosji
03.02.2015 20:14

Co Rosjanie sądzą o sankcjach? Są badania

Więcej niż dwie trzecie Rosjan wciąż uważa, że Rosja powinna kontynuować swoją politykę mimo sankcji - wynika z badania Centrum Lewady.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ponad 2/3 Rosjan popiera politykę Kremla w reakcji na zachodnie sankcje, ale jednocześnie liczba Rosjan zaniepokojonych sankcjami wobec Moskwy podwoiła się od września - wynika z opublikowanego sondażu niezależnego Centrum Lewady.

Niemal połowa Rosjan (47 proc.) ocenia, że sankcje nałożone na ich kraj przez Zachód za rolę Moskwy w kryzysie ukraińskim mogą dla ich rodzin stanowić _ poważne _ lub _ dosyć poważne trudności _. Tego zdania jest niemal dwukrotnie więcej badanych niż we wrześniu, kiedy uważało tak 26 proc.

Jednak więcej niż dwie trzecie Rosjan wciąż uważa, że _ Rosja powinna kontynuować swoją politykę mimo sankcji _ - wynika z badania przeprowadzonego pod koniec stycznia.

W ocenie około jednej trzeciej Rosjan (34 proc.) _ Rosja powinna stanowczo odpowiedzieć na zachodnie sankcje nałożeniem własnych _. Niemal tyle samo jest za _ ignorowaniem _ nacisków Zachodu.

Tylko co piąty Rosjanin (20 proc.) uważa, Moskwa _ powinna starć się o kompromis, by uniknąć sankcji _.

Jedenaście miesięcy po przyłączeniu do Rosji należącego do Ukrainy Półwyspu Krymskiego, od czego zaczął się kryzys ukraiński, rząd rosyjski w sobotę zapowiedział obniżenie się PKB kraju w tym roku o 3 proc. w wyniku spadku cen ropy naftowej, a także zachodnich sankcji wobec Moskwy.

W kontekście kryzysu gospodarczego i monetarnego, przy spadku kursu rubla w stosunku do dolara i euro, rosyjskie gospodarstwa domowe stanęły w obliczu gwałtownego wzrostu inflacji, spowodowanego zachodnimi sankcjami, ale także przez rosyjskie embargo na większość produktów żywnościowych z krajów, które nałożyły sankcje.

Czytaj więcej w Money.pl
Sankcje wobec Rosji skuteczne. Oto dowody Uderzają w Rosjan, ale wzmacniają władzę prezydenta Władimira Putina. _ Jednak tylko chwilowo _.
Ławrow ostro: "My w taką grę nie gramy" W ocenie rosyjskiego ministra, europejscy politycy wybrali konfrontację zamiast dialogu.
Tagi: sankcje wobec rosji, sondaż, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz