Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Rafał Wójcikowski
|

Co kryje się za zawieruchą wokół prywatyzacji RG?

0
Podziel się:

Nafta Polska poinformwała dziś o otrzymaniu informacji od koncenru Rotch Energy o zerwaniu przez ten kncern współpracy z Łukoilem w sprawie wspólnego przejęcia Rafinerii Gdańskiej(...)Można przypuszczać, że Rotch Energy złoży teraz ofertę wspólnie z PKN Orlen

Nafta Polska poinformwała dziś o otrzymaniu informacji od koncenru Rotch Energy o zerwaniu przez ten kncern współpracy z Łukoilem w sprawie wspólnego przejęcia Rafinerii Gdańskiej. Nafta Polska chce wiedzieć, czy oznacza to oficjalnie wycofanie wspólnej oferty na zakup 75% akcji Rafinerii Gdańskiej. Można przypuszczać, że Rotch Energy złoży teraz ofertę wspólnie z PKN Orlen.

Rotch Energy zdecydwał się na wspópracę z PKN Orlen. Dotychczasowy układ z Łukiolem stracił rację bytu. Łukoil będzie prawdopodobnie próbował samdzielnie wystartwać w przetargu na akcje RG. Dlaczego RE zmienia partnera w samej końcówce negcjacji. Nikt tak naprawdę nie wie. Mówi się o kilku powodach mniej lub bardziej prawdopodobnych. Przede wszystkim silna niechęć części polskich pdmiotów gospodarczych oraz politycznych w stosunku do inwestorów rosyjskich. Rząd potrzebowałby bardzo silnych argumentów natury ekonomicznej aby uzasadnić ewentualną sprzedaż RG w ręce rosyjskie. Nie tak dawno przecież węgierski MOL z trudem obronił się przed wrogim przejęciem rosyjskim.

Po drugie rosyjski gigant stanowiłby poważną konkurencję dla PKN Orlen. Łukoil posiadając duże rezerwy finansowe, w porównaniu z PKN Orlen, mógłby sobie pozwolić na krwawą wojnę cenową. A tej PKN by nie wytrzymał, zwłaszcza obecnie, w przededniu wielkich inwestycji w przetwórstwo i sprzedaż detaliczną.

Po trzecie lobby OFE - bardzo poważnie zaangażowane w PKN Orlen - nie dopuści do osłabienia płockiego koncernu. Zbyt dużo mają do stracenia. Rząd nie wywiązuje się przecież z przepływów pieniędzy z ZUS do OFE, tak więc wg mnie, słaby nacisk OFE na ZUS należy wiązać m.in. z prywatyzacją RG. Rząd ponadto liczy na OFE przy innych prywatyzacjach poprzez GPW i jeśli chce mieć w OFE inwestorów, na których można polegać, musi uwzględniać także ich puntk widzenia.

A sprzedaż RG na rzecz PKN Orlen i RE godzi te interesy. OFE są zadowolone, sektor pozostaje w polskich rękach, a dodatkwo jest jeszcze jeden zadowolony. Mowa oczywiście Janie Kulczyku, który posiada ponad 5% PKN Orlen, a dodatkowo, jak wieść gminna niesie, chce przejąć za jakiś czas udziały w RG, które po prywatyzacji będą w rękach RE. Skarb Państwa postawił warunek '274 mln USD za pakiet' to cena minimum. Łukoil może oferweać nawet 400 mln USD. Myślę, że cena wyniesie k. 300 mln USD i że nowe konsorcjum przejmie RG. A to na giełdzie oznacza wzrost cen akcji PKN Orlen o ok. 20%.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)