Notowania

aktualności
13.09.2014 08:27

Co robi rząd w sprawie bezpieczeństwa energetycznego?

Do Polski wpływa obecnie około 30 mln m3 gazu na dobę w tym 20 mln m3 ze Wschodu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gaz System S.A.)

W sumie do 2020 r. na rozbudowę mocy wytwórczych z udziałem spółek skarbu państwa wydamy 30 mld złotych. W Polsce ilość gazu jest zabezpieczona na wyższym poziomie niż wynika z bieżącego zapotrzebowania. Aktualnie Polska zużywa dziennie około 28 mln m 3 gazu.

Dostawy gazu są realizowane bez przerw. System przesyłowy i dystrybucyjny funkcjonują normalnie. Polscy odbiorcy otrzymują gaz bez zakłóceń.

Do Polski wpływa obecnie około 30 mln m3 gazu na dobę (w tym 20 mln m3 z kierunku wschodniego). 45 proc. jest jedynie dobową różnicą między ilością zwiększonego zamówienia PGNiG od ilości dostarczonej.

Brakujące czasowo ilości surowca były uzupełniane z innych kierunków.

Bezpieczeństwo energetyczne zajmuje szczególne miejsce w polskiej gospodarce. Powstają największe od lat inwestycje w infrastrukturę przesyłającą gaz.tyrelijski

**Projekty realizowane na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski**

Bezpieczeństwo energetyczne zajmuje szczególne miejsce w polskiej gospodarce. Powstają największe od lat inwestycje w infrastrukturę przesyłającą gaz, powiększana jest pojemność magazynowa, trwają poszukiwania nowych źródeł energii, w tym gazu łupkowego.

W sumie do 2020 r. na rozbudowę mocy wytwórczych z udziałem spółek skarbu państwa wydamy 30 mld zł. A inwestycje w szeroko rozumianą energetykę wyniosą 60 mld zł. Stale zwiększa się pojemność magazynów gazowych. Do końca 2014 r. będzie to 2,9 mld m3. To wzrost o 70% w stosunku do 2006 r.

Trwa budowa największej inwestycji przemysłowej w wolnej Polsce - elektrowni w Opolu. Jej wartość to 11,5 mld zł. Z prądu z tej elektrowni będą korzystać 2 mln gospodarstw domowych. Powstają również dwa nowe bloki gazowe w Stalowej Woli i Włocławku, a także największy blok energetyczny w kraju o mocy 1075 MW w Kozienicach.

Trwa budowa blisko 1000 kilometrów nowych gazociągów. Inwestycje te pomogą usprawnić przepływy gazu ziemnego wewnątrz kraju oraz otworzą drogę do połączenia naszego systemu z państwami Grupy Wyszehradzkiej. W okresie 2007-2014 (do końca roku) zostanie oddane 1236,5 km gazociągów przesyłowych. W latach 2004-2006 było to 75 km.

W latach 2011-2016 inwestycje w poszukiwania złóż gazu łupkowego wyniosą około 5 mld zł. Do ok. 2020 r. Polska powinna znacząco zwiększyć poziom krajowego wydobycia gazu. Poszukiwania skoncentrowane są nie tylko na złożach gazu łupkowego, ale także konwencjonalnych.

**Terminal LNG w Świnoujściu **

Proces przygotowania inwestycji terminalu był opóźniony na samym jego początku. Pierwsze opóźnienia w realizacji projektu w stosunku do przyjętego pod koniec 2006 r. harmonogramu wystąpiły już w 2007 roku. Do listopada 2007 roku, kiedy to nastąpiła zmiana rządu, żaden z etapów projektu założonych w ww. harmonogramie nie został zrealizowany, m.in.: nie zawarto kontraktu na dostawy LNG.

Nie została opracowana dokumentacja projektowo-kosztorysowa (FEED); nie zostały uzyskane niezbędne decyzje administracyjne (decyzje środowiskowe i pozwolenia na budowę); nie zapewniono finansowania projektu. Począwszy od roku 2008 sukcesywnie realizowane były kolejne etapy projektu zgodnie ze zweryfikowaną i urealnioną wersją harmonogramu. Terminal rozpocznie funkcjonowanie w 2015 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Początek interesów, koniec solidarności Solidarność kończy się, kiedy zaczynają się własne interesy, solidarność energetyczna nawet jeszcze szybciej ... To było chyba w czasach liceum, kiedy szybko wyleczyłem się z iluzji wspólnych działań i protestów. Nadchodził czas jakiejś podsumowującej klasówki z historii, a ponieważ nauczycielka nie pojawiła się na poprzedniej lekcji, więc szybko powstała koncepcja, że nie będziemy pisali zapowiedzianego ...
Jeszcze raz o Rosji i Ukrainie Uroczystości jubileuszu ćwierćwiecza wyborów z 4 czerwca 1989 roku to nie tylko spotkanie prezydentów Bronisława Komorowskiego i Baracka Obamy, ale i przywódców państw Europy Środkowej i Wschodniej.
Energetyczne spotkanie premiera w Brukseli W dniu dzisiejszym w Brukseli odbędzie się konferencja "Paving the Way for European Energy Security Strategy", poświęcona tematowi bezpieczeństwa energetycznego.
PE chce mniejszej zależności od rosyjskiego gazu Parlament zwraca się do Rady i państw członkowskich UE o zmniejszanie unijnej zależności od rosyjskiego gazu oraz o nałożenie na Rosję kolejnych sankcji.

ostrzał aBezpieczeństwo energetyczne zajmuje szczególne miejsce w polskiej gospodarce. Powstają największe od lat inwestycje w infrastrukturę przesyłającą gaz.tyrelijski

Tagi: aktualności, energia konwencjonalna, bezpieczeństwo energetyczne, dostawy gazu, dostawy lng, gaz łupkowy, system przesyłowy gazu, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz