Notowania

bbn
10.12.2014 06:35

Cyberbezpieczeństwo Polski. BBN przygotował doktrynę

Doktryna określa bezpieczne funkcjonowanie państwa w cyberprzestrzeni. Zawiera ocenę zagrożeń począwszy od cyberprotestów do cyberwojny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Yuri Samoilov / Flickr (CC BY 2.0))

Wczoraj w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się ostatnie z serii spotkań poświęconych przygotowaniu doktryny cyberbezpieczeństwa RP - poinformowało BBN. Dokument ma być podstawą działań instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Doktryna ma nadać kierunek dalszym pracom nad zaawansowanymi rozwiązaniami zwiększającymi bezpieczeństwo Polski i Polaków w cyberprzestrzeni.

Prace nad dokumentem trwały od ponad roku. BBN zorganizowało w tym czasie konsultacje z przedstawicielami administracji publicznej, świata nauki, sektora prywatnego i organizacji pozarządowych.

We wczorajszym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji, służb i urzędów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni - MSW, MAC, MON, resortu gospodarki, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu.

Uczestnicy spotkania, któremu przewodniczył szef BBN minister Stanisław Koziej, dyskutowali nad ostatnimi szczegółowymi zmianami w treści dokumentu. Uzgodniono także brzmienie istotnych definicji pojęć związanych z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni.

Doktryna cyberbezpieczeństwa RP ma wskazywać strategiczne kierunki działań na rzecz bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej w przestrzeni teleinformatycznej. Według BBN dokument powinien być traktowany jako jednolita podstawa koncepcyjna, zapewniająca spójne, kompleksowe i kompletne podejście do zagadnień cyberochrony i cyberobrony - _ swego rodzaju "wspólny mianownik" _ w działaniach podmiotów administracji publicznej, służb bezpieczeństwa i porządku publicznego, sił zbrojnych, sektora prywatny i obywateli.

Doktryna określa cel, jakim jest zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania RP - tj. państwa, społeczeństwa, podmiotów prywatnych i obywateli - w cyberprzestrzeni; zawiera ocenę zagrożeń, ryzyka i szans w dynamicznie rozwijającym się środowisku cyberbezpieczeństwa w wymiarze zewnętrznym i wewnętrznym (międzynarodowym i krajowym), począwszy od cyberprotestów do cyberwojny.

Dokument identyfikuje najważniejsze zadania, jakie dla zapewnienia cyberbezpieczeństwa powinny być podejmowane w sektorze publicznym, prywatnym i obywatelskim. BBN podkreśla tu szczególne znaczenie zapewnienia narodowego panowania informatycznego nad wysoce zinformatyzowanymi systemami o strategicznym znaczeniu, np. nad uzbrojeniem, wszelkimi systemami walki i wsparcia.

Doktryna zawiera też rekomendacje działań na rzecz cyberbezpieczeństwa, dotyczą one m. in. kształcenia kadr i rozwijania kompetencji w zakresie narodowej kryptologii.

Dokument zostanie przedstawiony do akceptacji prezydentowi, przed końcem roku ma być gotowy do wydania.

Główne założenia doktryny cyberbezpieczeństwa, odnoszącej się do zagrożeń nowego typu, były wcześniej przedmiotem spotkań Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zagadnienia cyberbezpieczeństwa zostały uwzględnione w strategii bezpieczeństwa narodowego, zatwierdzonej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na początku listopada.

Czytaj więcej w Money.pl
Polski oficer szpiegował na rzecz Rosji. ABW wkroczyło do MON MON potwierdza - zatrzymaliśmy szpiega. Według nieoficjalnych źródeł oficer posiadał bardzo dużą wiedzę.
Cyberatak na Sony. Korea Płn.: To nie my - _ Nie wiemy, gdzie w USA jest firma Sony Pictures i co zrobiła, że stała się celem ataku i nie uważamy, że musimy to wiedzieć _ - głosi oświadczenie północnokoreańskich władz.
Hakerzy zaatakowali europejskie ambasady Ofiarami cyberataku padły też mieszczące się we wschodniej Europie ambasady co najmniej dziewięciu krajów, w tym Polski, Niemiec, Chin i Belgii.
Tagi: bbn, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, e-biznes
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz