Notowania

cypr
10.02.2015 11:40

Cypr ujawnia, co z rosyjskimi bazami

Szef MSZ Cypru Joannis Kasulidis zaprzeczył, że doszło do porozumienia w sprawie ulokowania na terytorium kraju rosyjskich wojsk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Leonid Mamchenkov/CC BY 2.0/Flickr)

Szef MSZ Cypru Joannis Kasulidis zaprzeczył, że doszło do porozumienia w sprawie ulokowania na terytorium kraju rosyjskich baz wojskowych - podały lokalne media. Wcześniej informowano, że Rosja będzie mieć na Cyprze bazę marynarki i lotnictwa.

Spekulacje medialne wywołała wcześniejsza wypowiedź prezydenta Cypru Nikosa Anastasiadisa, który informował, że Nikozja i Moskwa porozumiały się w sprawie umowy wojskowej.

_ - Mamy stare (obronne) porozumienie, które powinno być odnowione. Do tego uzgodniliśmy pewne dodatkowe zapisy, jakie mamy również z innymi krajami, takimi jak Francja i Niemcy. Cypr i Rosja mają tradycyjnie dobre relacje i to się nie zmieni _ - mówił Anastasiadis, komentując rosyjskie zapowiedzi z końca stycznia, w których Moskwa wyrażała chęć posiadania na terytorium tego kraju baz wojskowych. Rosyjskie media podawały, że do podpisania umowy miałoby dojść 25 lutego w Moskwie.

Cypryjskie media powołują się jednak we wtorek na wypowiedź ministra spraw zagranicznych tego kraju, który przebywając w Brukseli zdementował możliwość porozumienia z Rosją.

_ - Nigdy nie było i nie ma sprawy rosyjskich baz sił powietrznych i marynarki wojennej na cypryjskiej ziemi. Rosja nie wystąpiła do nas z oficjalnym pytaniem w tej sprawie _ - mówił Kasulidis cytowany przez portal in-cyprus.

Odnosząc się do słów prezydenta Anastasiadisa przypomniał, że chodzi tylko o współpracę wojskową.

_ - Prezydent Nikos Anastasiadis odnosił się w ostatnim wywiadzie do odnowienia porozumienia o współpracy wojskowej z Rosją dotyczącej remontów sprzętu militarnego sprzedanego Cyprowi lata temu, a także zakupów części zamiennych _ - tłumaczył Kasulidis.

Zapewnił także, że mówiąc o bazach prezydent miał na myśli obiekty niemające charakteru wojskowego, które w przyszłości mogłyby być wykorzystane m.in. do ewakuacji rosyjskich obywateli z Bliskiego Wschodu.

Wcześniej media spekulowały, że Rosja otrzyma na Cyprze lotnisko na południowym wschodzie kraju, znajdujące się około 50 km od bazy sił powietrznych wykorzystywanych przez Wielką Brytanię. Rosja już korzysta z dostępu do portu w mieście Limassol na południu wyspy, gdzie tankuje swoje okręty.

Czytaj więcej w Money.pl
Kreml: chaos na Ukrainie to wina Unii Rosja naprawdę chce uregulować ukraiński kryzys, ale Unia jej w tym przeszkadza - wynika z wypowiedzi rzecznika prezydenta Rosji.
Specnaz w akcji przy granicy z Ukrainą Oddziały zwiadowcze rozpoczęły ćwiczenia na południu Federacji Rosyjskiej. Mają potrwać miesiąc.
Tagi: cypr, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz