Notowania

Przejdź na
opłata audiowizualna
13.06.2016 07:58

Czabański: będziemy próbowali uszczelnić ustawę abonamentową

Wiceminister kultury Krzysztof Czabański zapowiada uszczelnienie obowiązującej ustawy abonamentowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Włodzimierz Wasyluk/East News)

Wcześniej rząd Prawa i Sprawiedliwości rozdzielił tzw. dużą ustawę medialną i wiadomo już, że od nowego roku nie wejdzie w życie powszechna opłata audiowizualna.

Uchwalenie nowych ustaw medialnych zostało odłożone, gdyż rząd postanowił poddać ich projekty notyfikacji w Unii Europejskiej. Procesowi zostaną poddane projekty wszystkich ustaw medialnych. Oznacza to, że nie zostaną one uchwalone przed 1 lipca.

Do Sejmu trafił więc, jak wyjaśnił wiceminister Czabański, projekt ustawy o władzach mediów publicznych, która ma mieć charakter pomostowy.

Krzysztof Czabański tłumaczył w radiowej Jedynce, że rząd skupi się na poprawieniu ściągalności abonamentu. Wiceminister kultury tłumaczył, że uszczelnienie abonamentu RTV wynika z "powszechnego łamania prawa" polegającego na niewnoszeniu opłat.

- Będziemy próbowali uszczelnić ustawę abonamentową, bo przypominam, że ona cały czas obowiązuje - powiedział. Nie zdradził szczegółów tego "uszczelnienia", zaznaczając, że pracują nad tym eksperci. - Będzie polegało na tym, że będziemy dążyć do tego, by opłata abonamentowa rzeczywiście była powszechna, to znaczy, żeby wszyscy, którzy korzystają z radia i telewizji, rzeczywiście uiszczali te 22,70 miesięcznie - podkreślał Czabański.

Ponadto - jak dodał Krzysztof Czabański - do tzw. dużej ustawy medialnej różne środowiska zgłaszały wiele uwag i rząd chce je "maksymalnie uwzględnić". Polityk PiS tłumaczył również, że rząd zdecydował się przeprowadzić projekt ustawy przez proces notyfikacji w Komisji Europejskiej.

Brak opłaty audiowizualnej. Finanse TVP w tarapatach

Opłata audiowizualna miała zastąpić dotychczasowy abonament, którego ściągalność jest w Polsce zatrważająco niska. Przypisanie opłat do rachunku za prąd miało spowodować powszechność egzekwowania tej daniny. Już wiadomo, że ta wyrwa w budżecie nie będzie zasypywana poprzez podwyżki obowiązującego abonamentu. Decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji od 1 stycznia 2017 roku opłaty te pozostaną na poziomie dotychczasowym. Oznacza to, że miesięczna opłata za radioodbiornik nadal będzie wynosić 7 zł, a za telewizor 22,70 zł.

- Termin wejścia w życie nowych przepisów dotyczących opłaty audiowizualnej może ulec przyśpieszeniu, a przychody z niej pozostaną na tym samym poziomie, jaki zakładano wcześniej - zapewnia rzecznik TVP. - W obecnym porządku prawnym możliwe jest wprowadzenie wielu narzędzi administracyjnych służących skutecznemu poborowi abonamentu RTV, a z powodu bardzo niskiej ściągalności tej opłaty każde usprawnienie będzie niosło za sobą wymierne korzyści dla mediów publicznych - dodaje.

Dane z ubiegłego roku pokazują, że z abonamentu na misyjne media udało się zebrać zaledwie 750 mln zł. Ta kwota dzielona jest jednak między rozgłośnie regionalne, Polskie Radio i Telewizję Polską. Ta ostatnia z tego podziału otrzymała najwięcej, ale to wciąż kwota niewspółmierna do potrzeb.

Jak wynika z badań opublikowanych na początku maja przez firmę badawczą Nielsen Audience Measurement TVP regularnie traci widzów. W trzecim tygodniu kwietnia TVP osiągnęło wynik 9,58 proc., co oznacza sapek o 0,79 pkt. proc. Był to najsłabszy tygodniowy wynik w historii prowadzenia badań telemetrycznych w Polsce!

Wraz ze pikowaniem oglądalności dołują również cennikowe wpływy finansowe z reklam. Okazuje się, że w maju TVP1 straciła 5,2 mln zł w stosunku do wyników sprzed roku. Dwójka aż 8,2 mln zł - wynika z opublikowanych w czerwcu badań Nielsena przygotowanych dla Wirtualnemedia.pl.

- Mechanizm rządzący rynkiem reklamowym jest analogiczny jak w przypadku jakiegokolwiek innego rynku. Im większą widownię dana stacja dostarcza tym większe budżety reklamowe do niej trafiają - komentuje Maciej Niepsuj.

Telewizja Polska zapewnia jednak, że ich przychody reklamowe "pozostają stabilne, a nawet nieznacznie rosnące".

Tagi: opłata audiowizualna, abonament, tvp, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-06-2016

PawwwNiedługo Orlen i Lotos będzie wysyłał faktury za paliwo jak ktoś ma auto nawet jak nie jeździł nigdzie w danym miesiącu następnie biura podróży niech … Czytaj całość

13-06-2016

Rafal70Wprowadzić dekodery! ten co chce oglądać, będzie oglądał i płacił

13-06-2016

GumisZa co te pieprzony abonament,niech placa ci co nie maja platform cyfrowych lub kablowek,za prad tez place,telewizor kupilem za swoje,wiec za co mamy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (135)