Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Czarnecki dorzuci miliard złotych do Getin Noble Banku. Bliski koniec restrukturyzacji

5
Podziel się:

KNF zaakceptowała plan ochrony kapitału Getin Noble Banku. Konieczne będą emisje nowych akcji, ale pieniądze na nie gwarantuje miliarder Leszek Czarnecki. Restrukturyzacja zbliża się ku końcowi.

Leszek Czarnecki musi się przygotować na duże wydatki. Getin Noble Bank potrzebuje kapitału
Leszek Czarnecki musi się przygotować na duże wydatki. Getin Noble Bank potrzebuje kapitału (PIOTR ZAJAC/REPORTER)

Komisja Nadzoru Finansowego zaakceptowała plan ochrony kapitału Getin Noble Banku. Konieczne będą emisje nowych akcji, ale pieniądze na nie gwarantuje miliarder Leszek Czarnecki. Restrukturyzacja zbliża się ku końcowi.

Plan ochrony kapitału Getin Noble Banku zakłada dokapitalizowanie kwotą prawie 1 mld zł w ciągu dwóch lat. Ta kwota jest gwarantowana przez głównego akcjonariusza - poinformował wiceprezes Jerzy Pruski. Jest nic Leszek Czarnecki, który dysponuje 53 proc. akcji banku. W samym 2018 roku podwyższenie kapitału ma wynieść 390 mln zł.

- Bardzo głębokie działania restrukturyzacyjne, które bank podjął w 2017 roku zaskutkowały wysokimi odpisami w czwartym kwartale 2017 roku. Wyniosły one łącznie 540 mln zł, w tym 413 mln zł w zakresie ekspozycji kredytowych, a 127 mln zł z tytułu utraty wartości inwestycji w jednostkach stowarzyszonych. Na tę sytuację nałożyły się zupełnie nowe wymogi prawno-regulacyjne, które miały szczególne znaczenie. Spowodowały one, że bank na 1 stycznia br. nie spełniał wymogów kapitałowych - powiedział Pruski w rozmowie z dziennikarzami.

Zobacz także: Zobacz też: Czarnecki: trudne czasy dla banków

Bank podał czynniki, które zadecydowały o powstaniu luki kapitałowej. To wyższe wagi ryzyka przyjęte dla ekspozycji zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach oraz zwiększenie od 1 stycznia 2018 r. poziomu bufora zabezpieczającego o 0,625 pkt proc. Dodatkowo, zalecenia KNF dotyczące warunków emisji obligacji podporządkowanych (minimalna wartość nominalna na poziomie co najmniej 400 tys. zł) spowodowały wstrzymanie planowanych przez bank w 2017 r. emisji.

Bank podał, że luka kapitałowa do pokrycia wymogu połączonego bufora wg wstępnych danych na 31 marca 2018 roku kształtowała się na poziomie:

- 1,1 mld zł dla łącznego współczynnika kapitałowego (różnica in minus na poziomie 2,5 pkt proc. do wymogu połączonego bufora, który wynosi 14,85 proc.),

- 1,3 mld zł dla współczynnika kapitału Tier1 (T1) (różnica in minus na poziomie 3,0 pkt proc. do wymogu połączonego bufora, który wynosi 12,42 proc.),

- 0,5 mld zł dla współczynnika kapitału podstawowego Tier1 (CET1) (różnica in minus na poziomie 1,1 pkt proc. do wymogu połączonego bufora, który wynosi 10,59 proc.).

Właśnie luka kapitałowej zmusiła bank do przedstawienia Komisji Nadzoru Finansowego "Planu ochrony kapitału". We wtorek został on zaakceptowany.

- Bank zamierza zwiększyć kapitały najwyższej jakości o kwotę niemal 1 mld zł w ciągu dwóch lat w różnych instrumentach i to będzie kwota gwarantowana przez głównego akcjonariusza. Jesteśmy obecnie w trakcie rejestracji emisji na kwotę 190 mln zł - powiedział Pruski.

W drugiej połowie 2018 r. bank planuje przeprowadzić nową emisję akcji na kwotę 200 mln zł w drodze nowej uchwały walnego zgromadzenia o podwyższeniu kapitału, która w zależności od warunków rynkowych zostanie skierowana do podmiotu osobowo lub kapitałowo powiązanego z głównym akcjonariuszem (z wyłączeniem prawa poboru lub w postaci emisji publicznej gwarantowanej przez głównego akcjonariusza).

Oznacza to, iż łączny wzrost funduszy własnych banku realizowany w drodze podwyższenia kapitału w 2018 r. wyniesie 390 mln zł.

- W grudniu br. planujemy złożyć prospekt emisyjny dotyczący podniesienia kapitału akcyjnego o kolejne 100 mln zł i doprowadzić do objęcia emisji na początku 2019 roku - dodał Pruski.

Bank planuje także na 2019 rok emisję instrumentów, które będzie można - po uzyskaniu stosownej decyzji KNF - zaliczyć do kapitału dodatkowego Tier 1. Bank rozważy w razie potrzeby również emisję obligacji podporządkowanych na rynku krajowym.

- Zakładamy, że będzie to emisja instrumentów w drugim i trzecim kwartale łącznie na 450 mln zł, również gwarantowana przez głównego akcjonariusza. Jednocześnie będziemy uzupełniali - w ramach potrzeby - emisją zwykłego długu podporządkowanego - powiedział wiceprezes.

Noble Securities na sprzedaż

Oprócz tych działań, GNB zamierza także - w ramach zatwierdzonego planu - sprzedać pakiet akcji spółki zależnej Noble Securities, co umożliwi rozpoznanie utraty kontroli nad spółką i rozpoznanie z tego tytułu dodatniego wyniku finansowego.

- Druga transakcja będzie dotyczyła połączenia banku hipotecznego, który jest w grupie, a który nie ma dużej siły z Getin Noble Bankiem. Na obecnym etapie zdecydowaliśmy, że to powinno przynieść korzyści grupie i odbić się pozytywnie na rachunku wyników - powiedział Pruski.

GNB podał, że na moment publikacji raportu tj. 24 kwietnia br. wartość odpisów z tytułu ekspozycji kredytowych wraz z odpisami na odroczone płatności za sprzedane pakiety wierzytelności w IV kw. 2017 roku w ujęciu jednostkowym wyniosła 413 mln zł, zaś wartość odpisów z tytułu utraty wartości inwestycji w jednostkach zależnych w sprawozdaniu jednostkowym w tym okresie wyniosła 127 mln zł.

Finisz restrukturyzacji?

- Odpisy w czwartym kwartale 2017 roku kontrastują wyraźnie z poziomem odpisów w pierwszym kwartale bieżącego roku, które łącznie wynoszą 118 mln zł. To jest niemal zakończenie w zasadniczej części restrukturyzacji Getin Noble Banku w 2017 roku. Finiszowaliśmy w czwartm kwartale - podkreślił Pruski.

Bank informuje, że w ramach działań sprawozdawczych za pierwszy kwartał 2018 r. odnotował spadek wartości odpisów aktualizujących. Wartość odpisów z tytułu ekspozycji kredytowych w pierwszym kwartale ustalono w wysokości 111 mln zł w ujęciu jednostkowym.

Powyższe dane mogą jeszcze ulec zmianie. Publikacja raportu okresowego za pierwszy kwartał przewidziana została na dzień 17 maja 2018 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
wojtek
5 lata temu
Czekam końca tego zlepka spółek naciągających klientów w branży: finanse, nieruchomości, biuro maklerskie i co tam jeszcze ! W branży finansów (mam doświadczenie) te firmy są źródłem złych praktyk bankowych i zatruwają rynek od dawna.
KNF
5 lata temu
Tak chcemy potwierdzić to jest już koniec Getin Noble Bank
tt
5 lata temu
Jakos te miliardery sobie nie radzą jak się rząd zmienił... od razu im się biznesy popsuły...
Prow
5 lata temu
Kto to redaguje? W jakim języku to jest napisane?- Błędy stylistyczne, interpunkcyjne, logiczne , w ilościach naprawdę nadmiernych.
sanes
5 lata temu
Parę kwartałów i go postawią na nogi moim zdaniem