Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina zacznie wytwarzać energię w Czarnobylu. Elektrownia słoneczna zacznie działać wiosną

14
Podziel się:

Ten widok może zaskakiwać. Na terenie tzw. "strefy zero" tuż obok zniszczonej elektrowni atomowej w Czarnobylu pojawili się robotnicy w pomarańczowych kamizelkach. Budują elektrownię słoneczną, z której prąd popłynie już wiosną tego roku.

Sarkofag przykrył zniszczoną "atomówkę". Tuż obok powstaje elektrownia słoneczena
Sarkofag przykrył zniszczoną "atomówkę". Tuż obok powstaje elektrownia słoneczena (Adam Stepien / Agencja Gazeta)
bEDsKjrF

Elektrownia o mocy jednego megawata powstaje kilkaset metrów od "sarkofagu", który przykrył zniszczoną w 1986 r. elektrownię jądrową. Na powierzchni około 1,6 hektara znajdzie się 3800 paneli fotowoltaicznych. Gdy zakład zacznie działać, wiosną tego roku przetworzą promienie słoneczne na prąd o mocy jednego megawata. Taka ilość energii wystarczy do zasilenia niewielkiego miasta. Docelowo czarnobylska elektrownia ma produkować rocznie 100 megawatów energii.

Zobacz także: Zobacz też nasz materiał o Czarnobylu:

Za budowę i uruchomienie elektrowni słonecznej w północnej części terytorium naszego wschodniego sąsiada odpowiada ukraińsko-niemiecka spółka Solar Chernobyl. Jej przedstawiciele zapewniają, że nowy zakład będzie opłacalny ekonomicznie. Powołują się przy tym na badania, z których wynika, że roczna liczba godzin słonecznych w okolicach Czarnobyla jest taka sama, jak na południu Niemiec.

bEDsKjrH

Za decyzją o inwestycji w energię słoneczną stoi także konieczność krajowego uzupełniania braków energetycznych wynikających z decyzji o wstrzymaniu zakupów rosyjskiego gazu.

Elektrownia w Czarnobylu i okoliczna Prypeć, łącznie ponad 2000 tys. km kw., są od 1986 r. strefą wyłączoną ze względu na skażenie promieniotwórcze. To pokłosie eksplozji w reaktorze czwartym, do której doszło 26 kwietnia 1986 r.

bEDsKjsi
energetyka
wiadomości
KOMENTARZE
(14)
osa
4 lata temu
Przebijemy Ukraińców, będziemy budować elektrownie napędzane święconą wodą, Tatko Rydzyk podpisuje już kontrakty na jej produkcję.
Luki
4 lata temu
Po to był przewrót na Ukrainie by zachód mógł doić mamonę...
malkontent
4 lata temu
100 MW energii... Tak trudno przyswoić pojęcie mocy i energii? Poza tym 'artykul' sugeruje, że elektrownia zostala zniszczona w 1986, co jest nieprawda. W katastrofie zostal zniszczony jeden blok, ostatni wylaczono w 2000 roku.
bEDsKjsj
Dwa miliony
4 lata temu
2000 tyś km kw. Czyli 2 miliony km kw., zatem wyłączyli więcej terenu niż ma cała Ukraina
Anonim
4 lata temu
Rasistowski