Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Górnicy dostali część "czternastki" za ubiegły rok. Polska Grupa Górnicza wypłaciła 85 mln zł

28
Podziel się:

Polska Grupa Górnicza wywiązała się z zobowiązania wobec górników, które wynegocjowała w listopadzie 2017 rok.

Czternasta pensja to jeden przywilejów górników, którzy mają ją zagwarantowaną Kartą Górnika.
Czternasta pensja to jeden przywilejów górników, którzy mają ją zagwarantowaną Kartą Górnika. (Beata Zawrzel/REPORTER)

Polska Grupa Górnicza wywiązała się z zobowiązania wobec górników, które wynegocjowała w listopadzie 2017 rok. W związku z lepszymi wynikami grupy wypłaciła załodze część nagrody rocznej.

Górnicza "czternasta" na jakiś czas, w związku z trudną sytuacją sektora, była – wpierw wypłacana z opóźnieniem lub na raty - a w końcu nawet zawieszona. Dopiero w ubiegłym roku w niektórych kopalniach została ona przywrócona - o czym również informowaliśmy w money.pl.

Kiedy tworzono PGG związkowcy zgodzili się na zwieszenie "czternastek" na dwa lata. Wynegocjowano jednak częściową wypłatę świadczenia jeżeli wyniki spółki będą lepsze od zakładanych. Lepsze wyniki grupy dały podstawę do realizacji wypłat – tłumaczy Polska Agencja Prasowa.

- Wypłata została zrealizowana w terminie - powiedział PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski. Średnio górnicy dostali po 2 tys. zł do pensji. W listopadzie PGG liczyło, że wypłata 30 proc. czternastki kosztować będzie 85 mln zł.

Zobacz także: To jest bardzo dobry czas dla zamykania kopalń

Jak zaznacza PAP, wypłata całej "czternastki" dla ponad 43-tysięcznej załogi kosztowałaby Polską Grupę Górniczą ponad 280 mln zł.

Czternasta pensja to jeden przywilejów górników, którzy mają ją zagwarantowaną Kartą Górnika. Choć pierwotnie była nagrodą dla najciężej pracujących górników na przodku, dziś przysługuje wielu stanowiskom również okołogórniczym. Jej wymiar jednak uzależniony jest od charakteru i stażu pracy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(28)
Paweł1990
6 lat temu
"Czternasta pensja to jeden przywilejów górników, którzy mają ją zagwarantowaną Kartą Górnika. Choć pierwotnie była nagrodą dla najciężej pracujących górników na przodku, dziś przysługuje wielu stanowiskom również okołogórniczym. "to nieprawda. Sam pracuję w spółce-córce Tauronu Wydobycie, czyli SUG-u, a nie dostałem nawet grosza 14-stki, tak samo Barbórki. W dużym skrócie - mam po prostu 12 wypłat, które i tak są niższe od tych pod kopalnią. Taką to teraz mamy sprawiedliwość.
K.K.
6 lat temu
A ciepełko w domkach chcecie? Lepiej górnikowi niż politykowi.
Lolo
6 lat temu
Tym co zazdroszczą zapraszamy na kopalnie do prawdziwej roboty a nie do malpiej na strefie wypracuje jeden z drugim sobie to zobaczy a nie bzdury pisze a druga strona medalu to to że te cyferki to są liczone z premiami dla dyrektorów więc nie sugerować się górnik dołowi ma średnio 2000 premi a tak samo dostaje 14 całe sądownictwo bez wyjątku czy sędzia czy Pani w kasie lub biurze podawczym to już na 100 procent z naszych podatków bo oni nic nie produkują
Troll
6 lat temu
2tys w tym 600zl podatki reszta to samo he nastepne podatki zlodzieje nic wiencej
Lili Alien
6 lat temu
Pismaki ile dostał?tylko gornikom do. Porfela zagladaja.Sobie popatrzcie.
...
Następna strona