Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Deficyt w budżecie Stolicy Apostolskiej. Nadwyżka w Państwie Watykańskim

Deficyt w wysokości 12,4 milionów euro zanotowano w budżecie Stolicy Apostolskiej za 2015 r. - poinformował w sobotę Watykan, przedstawiając raport finansowy. Tradycyjnie na plusie jest budżet Państwa Watykańskiego, gdzie nadwyżka wyniosła prawie 60 mln euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dennis Jarvis /flickr (CC BY-SA 2.0))

Wyniki finansowe ogłoszono tym razem znacznie później niż zwykle - zauważają watykaniści przypominając, że wcześniej sprawozdanie publikowano zazwyczaj w lipcu roku następnego. Opóźnienie, wyjaśnia się, wynika z tego, że po raz pierwszy zastosowano nowe normy obliczania, zaaprobowane przez papieża Franciszka w październiku 2014 roku w ramach wielkiej reformy watykańskich finansów.

Podobnie jak w latach poprzednich, najwięcej wydatków z budżetu Stolicy Apostolskiej przeznaczono na pensje dla personelu.

Dobre wyniki Państwa Watykańskiego, który ma osobny budżet, to - jak się podkreśla - rezultat aktywności kulturalnej, przede wszystkim Muzeów Watykańskich, obleganych przez cały rok przez zwiedzających.

W komunikacie ogłoszonym przez watykański Sekretariat ds. Ekonomii, odpowiednik ministerstwa finansów, wyjaśniono, że deficyt Stolicy Apostolskiej został znacznie zredukowany w porównaniu z poprzednimi latami. W roku 2014 wynosił on prawie 26 milionów euro, a w 2013 - 24 miliony. To oznacza, że 2015 roku niedobór był mniejszy o połowę.

Nadwyżka Państwa Watykańskiego jest nieco niższa niż w 2014 roku, gdy przekroczyła 63 mln euro.

Obecny raport - ocenił Sekretariat ds. Ekonomii- stanowi ważny krok na drodze reformy finansowej i nowej polityki ekonomicznej za Spiżową Bramą.

Tagi: stolica apostolska, watykan, budżet, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-03-2017

mowie jak jestCzesi pogonili kler do Watykanu i stopa życiowa zaraz sie im podniosla.Nie walą miliardow na kościół.

05-03-2017

tomPolska na nic nie ma kasy ,ale na konkordat miliardy to są.

05-03-2017

oliA skąd Watykan ma te miliony. Polska na konkordat daje miliardy.

Rozwiń komentarze (33)