Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Deficyt w budżecie Stolicy Apostolskiej. Nadwyżka w Państwie Watykańskim

33
Podziel się

Deficyt w wysokości 12,4 milionów euro zanotowano w budżecie Stolicy Apostolskiej za 2015 r. - poinformował w sobotę Watykan, przedstawiając raport finansowy. Tradycyjnie na plusie jest budżet Państwa Watykańskiego, gdzie nadwyżka wyniosła prawie 60 mln euro.

Deficyt w budżecie Stolicy Apostolskiej. Nadwyżka w Państwie Watykańskim
(Dennis Jarvis /flickr (CC BY-SA 2.0))
bDZJFkSZ

Wyniki finansowe ogłoszono tym razem znacznie później niż zwykle - zauważają watykaniści przypominając, że wcześniej sprawozdanie publikowano zazwyczaj w lipcu roku następnego. Opóźnienie, wyjaśnia się, wynika z tego, że po raz pierwszy zastosowano nowe normy obliczania, zaaprobowane przez papieża Franciszka w październiku 2014 roku w ramach wielkiej reformy watykańskich finansów.

Podobnie jak w latach poprzednich, najwięcej wydatków z budżetu Stolicy Apostolskiej przeznaczono na pensje dla personelu.

Dobre wyniki Państwa Watykańskiego, który ma osobny budżet, to - jak się podkreśla - rezultat aktywności kulturalnej, przede wszystkim Muzeów Watykańskich, obleganych przez cały rok przez zwiedzających.

bDZJFkTb

W komunikacie ogłoszonym przez watykański Sekretariat ds. Ekonomii, odpowiednik ministerstwa finansów, wyjaśniono, że deficyt Stolicy Apostolskiej został znacznie zredukowany w porównaniu z poprzednimi latami. W roku 2014 wynosił on prawie 26 milionów euro, a w 2013 - 24 miliony. To oznacza, że 2015 roku niedobór był mniejszy o połowę.

Nadwyżka Państwa Watykańskiego jest nieco niższa niż w 2014 roku, gdy przekroczyła 63 mln euro.

Obecny raport - ocenił Sekretariat ds. Ekonomii- stanowi ważny krok na drodze reformy finansowej i nowej polityki ekonomicznej za Spiżową Bramą.

bDZJFkTC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(33)
xyz
4 lata temu
Co za bajki. Byle biskup wydaje więcej kasy. Np. Limburga wydał na swoją rezydencję 40 mln euro.
mowie jak jes...
4 lata temu
Czesi pogonili kler do Watykanu i stopa życiowa zaraz sie im podniosla.Nie walą miliardow na kościół.
tom
4 lata temu
Polska na nic nie ma kasy ,ale na konkordat miliardy to są.
bDZJFkTD
irka
4 lata temu
Czas opodatkować kościół ,czas zlikwidowa konkordat,a te miliardy Polska ma na co wydać.
oli
4 lata temu
A skąd Watykan ma te miliony. Polska na konkordat daje miliardy.
...
Następna strona