Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deflacja słabnie, ale powoli. Oto najnowsze wyliczenia

3
Podziel się:

Największą skłonność do podnoszenia cen wykazują przedsiębiorstwa duże zatrudniające powyżej 250 pracowników.

Deflacja słabnie, ale powoli. Oto najnowsze wyliczenia
(Kaspars Grinvalds/Fotolia)

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) - prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych - w październiku tego roku nie zmienił swej wartości wobec poprzedniego miesiąca i wyniósł 77,7 pkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

"Większość składowych działała w kierunku podtrzymania tendencji deflacyjnych, a pozostałe nie wykazywały zmian ani w kierunku wzrostu cen, ani w kierunku ich spadku. Brak zmiany wskaźnika ma na razie charakter krótkookresowy i jest bez znaczenia wobec utrzymującej się od października ub. roku tendencji do wzrostu. Zapowiadała ona stopniowe słabnięcie deflacji" - czytamy w raporcie.

Według ekspertów czynniki sezonowe obecnie podtrzymują deflację, lecz na przełomie roku osłabną, by następnie ceny surowców oraz kurs złotego działały w kierunku inflacji.

Zmniejszyły się oczekiwania konsumentów odnośnie wzrostu cen towarów i usług wobec poprzedniego miesiąca.

Podobne nastroje panują wśród przedsiębiorców. "Największą skłonność do podnoszenia cen wykazują przedsiębiorstwa duże zatrudniające powyżej 250 pracowników, w szczególności zaś branże paliwowa i energetyczna. Najmniej skłonne do podnoszenia cen są firmy małe, a w ujęciu branżowym - przemysł metalowy" - czytamy dalej w raporcie.

Spośród czynników kosztowych, kształtujących przyszłą inflację, rosną jednostkowe koszty pracy, którym nie towarzyszy wzrost popytu. To zaś nie powoduje pojawienia się presji inflacyjnej - uważają analitycy. Koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją środków trwałych nie wykazują tendencji do wzrostu, podało także BIEC. "Rosną natomiast koszty związane z obsługą zaciąganych przez państwo długów" - wskazano także w materiale.

We wtorek o 14:00 GUS opublikuje najnowsze dane dotyczące zmian cen we wrześniu. Według wstępnych wyliczeń deflacja wyniosła 0,5 procent rok do roku.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Boże
8 lat temu
No no. Tanieją podkowy i podkłady kolejowe i liny konopne. A w sklepach coraz drożej. To jest umiarkowane.
Anatol
8 lat temu
Deflacja dopiero się zacznie za rok a najpóźniej dwa jak podniosą kolejne podatki i wprowadzą nowe. Już wszystko ledwo zipi a połowa to szara strefa w podstawowych dla gospodarki branżach .
moher
8 lat temu
Siemoniak pan, jak lobbysta przemawiasz tu, niewiarygodny jesteś i podejrzany kontrakt wasz jest za którym się opowiadasz.