Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Deflacja w Polsce. W marcu ceny będą spadać wolniej

0
Podziel się:

Eksperci Ministerstwa Gospodarki spodziewają się nieznacznego wzrostu cen żywności i cen w transporcie, a także nieznacznego, sezonowego wzrostu cen odzieży i obuwia.

bECSJfDV

Deflacja w ujęciu rocznym złagodnieje w marcu i wyniesie 1,5 proc. wobec 1,6 proc. w lutym - prognozują analitycy Ministerstwa Gospodarki.

"Eksperci MG oczekują, że w marcu 2015 r. ceny powinny wzrosnąć o 0,2 proc. Spodziewają się nieznacznego wzrostu cen żywności oraz cen w transporcie, a także nieznacznego, sezonowego wzrostu cen odzieży i obuwia. W marcu ceny w ujęciu rocznym powinny być niższe o 1,5 proc." - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że deflacja konsumencka wyniosła 1,6 proc. w ujęciu rocznym w lutym wobec 1,4 proc. rok do roku deflacji w poprzednim miesiącu. Tymczasem Ministerstwo Gospodarki oczekiwało deflacji na poziomie 1,3 proc.

bECSJfDX

Według ekonomistów bankowych, w kolejnych miesiącach ceny konsumpcyjne powinny powoli rosnąć, ale deflacja może potrwać aż do trzeciego kwartału.

Spadki cen z ostatnich miesięcy były główną przyczyną ostatniej obniżki stóp procentowych w Polsce. Rada Polityki Pieniężnej podczas marcowego posiedzenia obcięła stopy procentowe aż o 0,5 punktu procentowego, sprowadzając główną stopę referencyjną do poziomu 1,5 procent.

Źródło: Money.pl

bECSJfEd

_ - _W najbliższym czasie to jednak nie inflacja może kształtować oczekiwania na kształtowanie polityki pieniężnej. Według wypowiedzi Jana Osiatyńskiego (obok A. Bratkowskiego jednego z największych zwolenników ostatnich cięć) założenie, że RPP zakończyła raz na zawsze obniżki stóp byłoby nadmiernym uproszczeniem, a do zmiany nastawienia w polityce pieniężnej Radę mogą skłonić zmiany kursu złotego - zauważają ekonomiści Raiffeisen Polbanku.

bECSJfEy
forex
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)