Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Defraudacje prezydenta Egiptu. Nowy proces Hosniego Mubaraka

0
Podziel się:

Proces dotyczy sprzeniewierzenia pieniędzy przeznaczonych na renowację i utrzymanie pałaców prezydenckich.

Hosni Mubarak jeszcze jako prezydent Egiptu</br>
Hosni Mubarak jeszcze jako prezydent Egiptu</br> (Muhammad Ghafari/CC BY 2.0/flickr)
bELomyLF

W sobotę rozpoczął się w Kairze powtórzony proces obalonego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka i jego dwóch synów, oskarżonych o zdefraudowanie w przeliczeniu blisko 18 mln dolarów z państwowych środków na remont prywatnych rezydencji.

W maju 2014 roku Mubarak został skazany na trzy lata więzienia, a jego synowie - na cztery lata więzienia. Jednak w styczniu egipski sąd kasacyjny unieważnił wyroki wobec wszystkich skazanych i zdecydował, że będą ponownie sądzeni.

Mubarak z powodów zdrowotnych przebywa w areszcie, w szpitalu wojskowym na przedmieściach Kairu. Jego synowie na powtórzenie procesu od stycznia czekali na wolności.

bELomyLH

Proces dotyczy sprzeniewierzenia 125 mln funtów egipskich (17,6 mln USD). Środki te miały być przeznaczone na renowację i utrzymanie pałaców prezydenckich, a zostały wykorzystane na podniesienie standardu prywatnych rezydencji rodziny Mubaraków.

Pod koniec listopada 2014 r. sąd w Kairze oczyścił Mubaraka z zarzutu wydania rozkazu krwawego stłumienia antyprezydenckich protestów w 2011 r., w których zginęło kilkuset demonstrantów. Mubarak został również uniewinniony w dwóch innych sprawach o korupcję.

Czytaj więcej w Money.pl
Ameryka odmraża dostawy broni dla Egiptu Prezydent USA chce w ten sposób naprawić relacje Waszyngtonu z Kairem i wesprzeć Egipt w rozszerzającym się konflikcie na Bliskim Wschodzie.
Egipt ściąga inwestorów. Popłyną miliardy MFW prognozuje 3,8-procentowy wzrost PKB Egiptu w tym roku.
Sąd uniewinnił ex-ministra energetyki Jeden z najbliższych współpracowników byłego egipskiego dyktatora Hosniego Mubaraka, był oskarżony o eksport egipskiego gazu do Izraela i innych krajów po zaniżonej cenie oraz trwonienie funduszy publicznych.
Egipt się zbroi. Kupuje od Francji myśliwce Kontrakt wart 5,2 mld euro zakłada sprzedaż 24 Rafale'i.
bELomyMi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)