Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Demonstracja w Niemczech. Pacyfiści krzyczeli: "Precz z NATO"

0
Podziel się:

Pacyfiści demonstrowali przeciwko polityce Niemiec i całego Zachodu.

Demonstracja w Niemczech. Pacyfiści krzyczeli: "Precz z NATO"
(Montecruz Foto / Flickr (CC BY-SA 2.0))
bEsjFnit

Niemieccy pacyfiści demonstrowali dziś przed siedzibą prezydenta Joachima Gaucka w Berlinie przeciwko polityce Niemiec i całego Zachodu, która - ich zdaniem - prowadzi rzekomo do wojny z Rosją okrążoną przez NATO. W wiecu uczestniczyło 3,5 tys. osób.

_ Precz z NATO, niech żyje pokój _ - mówił na wiecu przed pałacem prezydenckim Bellevue Reiner Braun, szef stowarzyszenia Prawnicy przeciwko wojnie nuklearnej (IANANA).

56-letni działacz ruchu pokojowego zarzucił Gauckowi _ podżeganie do wojny _. _ Niemcy przygotowują wojną _ - ostrzegł Braun i wezwał do _ pokoju z Rosją _. Jak powiedział, obecna demonstracja - największa w tym roku - oznacza _ wskrzeszenie _ ruchu pokojowego. Braun uczestniczy od początku lat 80. w marszach pokojowych przeciwko NATO.

bEsjFniv

Teolog Eugen Drewemann zarzucił Sojuszowi Północnoatlantyckiemu, że _ jak ośmiornica _ oplótł Rosję, rozmieszczając amerykańskie wojsko w krajach sąsiednich. NATO jest najbardziej agresywnym sojuszem w historii świata - mówił Drewemann, argumentując, że wydatki na zbrojenia krajów NATO wielokrotnie przewyższają budżet wojskowy _ broniącej się _ Rosji.

Prezydent Gauck opowiedział się w tym roku wielokrotnie za przejęciem przez Niemcy bardziej aktywnej roli w polityce światowej, która zakłada także możliwość użycia w ostateczności wojska. Większość Niemców jest przeciwna udziałowi w interwencjach zbrojnych.

Mówcy poparli opublikowany tydzień temu list otwarty intelektualistów niemieckich, w którym obarczyli oni Zachód odpowiedzialnością za konflikt na Ukrainie i wezwali do dialogu z Rosją, a przeciwko _ wypychaniu _ jej z Europy.

W demonstracji uczestniczyli posłowie postkomunistycznej Lewicy, w tym Diether Dehm, były współpracownik Stasi. Uczestnicy nieśli transparenty: _ Pokój z Rosją _, _ Koniec NATO _, _ Zakończyć podżeganie do wojny _ i _ Media kłamią _ oraz portrety Putina.

bEsjFniB

Kilkunastoosobowa grupa zwolenników Ukrainy rozwinęła transparent _ Solidarność z Ukrainą _. Doszło do przepychanek, jednak policja zapewniła ochronę kontrdemonstrantom. Był wśród nich były wschodnioniemiecki opozycji, do 2013 roku szef Fundacji Heinriche Boella w Polsce, Wolfgang Templin. _ Chcemy dać świadectwo, że są Niemcy myślący inaczej _ - powiedział Templin PAP.

W czasie największego poparcia na początku lat 80. demonstracje organizowane przez pacyfistów przeciwko dozbrojeniu NATO w rakiety średniego zasięgu gromadziły za każdym razem kilkaset tysięcy osób.

Czytaj więcej w Money.pl

bEsjFniW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)