Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dług Grecji będzie mniejszy? Ateny liczą na porozumienie z wierzycielami

0
Podziel się

Rząd Grecji chce osiągnąć wstępne porozumienie z międzynarodowymi wierzycielami na spotkaniu ministrów finansów strefy euro 24 kwietnia.

Dług Grecji będzie mniejszy? Ateny liczą na porozumienie z wierzycielami
(Songkran/Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))
bDXQxOaJ

Rząd Grecji chce osiągnąć wstępne porozumienie z międzynarodowymi wierzycielami na spotkaniu ministrów finansów strefy euro 24 kwietnia - powiedział grecki minister finansów Janis Warufakis w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z dziennikiem "Naftemporiki".

- Podczas spotkania eurogrupy 24 kwietnia trzeba wstępnie sfinalizować negocjacje, zgodnie z porozumieniem zawartym z eurogrupą 20 lutego - powiedział Warufakis.

Rząd w Atenach, któremu grozi utrata płynności finansowej, chce, by rozmowy zakończyły się "jak najszybciej" - powiedział grecki minister, zastrzegł jednak, że jego kraj nie zaakceptuje warunków, które "dławiłyby go gospodarczo".

bDXQxOaL

- W przeciwieństwie do poprzednich rządów nie skażemy kraju na długotrwałe duszenie się. Rozmowy zakończą się, gdy osiągniemy godne porozumienie, dające greckiej gospodarce szanse na rzeczywistą stabilizację i znaczący wzrost - powiedział Warufakis.

Zapytany, czy w obliczu piętrzących się trudności myśli o rezygnacji ze swego stanowiska, grecki minister odparł: "Ani przez chwilę".

20 lutego Atenom udało się porozumieć z wierzycielami w sprawie przedłużenia o cztery miesiące pomocy zagranicznych kredytodawców. Pomoc ta - warta 7,7 mld euro ostatnia transza pakietu ratunkowego - została jednak uzależniona od opracowania przez Grecję nowej listy reform, która musi zostać zatwierdzona przez kredytodawców, czyli UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Warufakis uspokajał w niedzielę po spotkaniu z szefową Funduszu Christine Lagarde, że Grecja "ma zamiar wywiązać się ze wszelkich zobowiązań wobec kredytodawców", w tym spłacić w terminie, do czwartku, opiewający na 450 mln euro kredyt od MFW.

bDXQxOaR

W ostatnich dniach pojawiły się sygnały ze strony greckich władz, że mogą być z tym kłopoty, a kraj będzie musiał wybrać 9 kwietnia między spłaceniem raty a wypłaceniem pensji i emerytur. Później zaczęto dementować te informacje.

Grecja nie otrzymała środków z pakietu ratunkowego od sierpnia ubiegłego roku i znów stanęła na skraju zapaści finansowej. Według źródła, na którego powołuje się agencja Reutera, państwo greckie ma środki wystarczające do 20 kwietnia.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/156/m340892.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys-w-grecji-to-juz-przeszlosc-ateny,26,0,1754138.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kryzys w Grecji to już przeszłość?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/205/m341709.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys-w-grecji-berlin-proponuje-atenom,66,0,1753154.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Berlin proponuje Atenom blokadę kont bogaczy
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/182/m341686.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys-w-grecji-wladze-zmienily-zdanie-i,211,0,1753043.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Grecja: jednak spłacimy kredyt wobec MFW
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/133/m340869.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/donald-tusk-o-dlugu-grecji-ateny-moga,112,0,1749360.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Donald Tusk o Grecji: Sytuacja pod kontrolą
bDXQxObm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)