Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dług Polski. Mączyńska: odsetki bezpowrotnie wypływają z kraju

40
Podziel się

Z długiem jak z nożem, nożem można kogoś zabić, ale nożem można uratować wisielca przecinając pętlę w odpowiednim momencie - dług długowi nierówny - mówi prof. Elżbieta Mączyńska.

Dług Polski. Mączyńska: odsetki bezpowrotnie wypływają z kraju
(PAP/Radek Pietruszka)
bDzAiSHV

Dług długowi nierówny. Choć w Japonii relacja długu do PKB przekracza 220 proc., to rząd japoński zadłuża się u Japończyków. Tymczasem w Polsce dominuje zadłużenie zagraniczne i odsetki bezpowrotnie wypływają z kraju - mówi szefowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska.

- Z długiem jak z nożem, nożem można kogoś zabić, ale nożem można uratować wisielca przecinając pętlę w odpowiednim momencie - dług długowi nierówny. Polski dług nie przekracza w tej chwili 54 proc. w stosunku do PKB. To znaczy, że tak jakbyśmy w gospodarstwie domowym zarabiali rocznie ileś tysięcy i z tego połowę stanowi dług, ale rozłożony w czasie - tłumaczy prof. Mączyńska.

- Istotne jest to, na co zwrócił uwagę wicepremier Morawiecki prezentując Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju (...) - chociaż Japonia ma relację długu do PKB przekraczającą 220 proc., czyli w stosunku do rocznej wartości nowo wytworzonej zadłużenie publiczne Japonii jest ponad dwa razy większe - a u nas to zadłużenie nie przekracza 60 proc. naszej wartości nowo wytworzonej - to wolałby mieć sytuację japońską jeśli chodzi o dług - powiedziała.

bDzAiSHX

Wicepremier Morawiecki mówił w połowie ubiegłego roku, że dług jest ważnym parametrem makroekonomicznym w zależności od tego, kto go posiada". - Np. polski dług publiczny to tylko 50 proc. PKB, a japoński - 250 proc. PKB. Ale ja wolałbym sytuację japońską niż polską, nie tylko dlatego, że w Japonii jest fantastyczny poziom rozwoju gospodarczego, ale dlatego, że dług japoński jest w rękach Japończyków, którzy są wielkim wierzycielem świata - podobnie jak Niemcy, Anglicy. A my jesteśmy siódmym co do wysokości długu zagranicznego dłużnikiem świata - podkreślał.

Prof. Mączyńska zaznaczyła, że dług japoński jest długiem krajowym, "czyli rząd japoński zadłuża się u Japończyków, Japończycy nabywając obligacje rządowe skarbu państwa, otrzymują odsetki, czyli pożyczają państwu, ale zarabiają na tym, ale te odsetki zostają u Japończyków".

Tymczasem, jak dodał, "w sytuacji, gdy tak jak u nas dominuje zadłużenie zagraniczne, odsetki wypływają za granicę bezpowrotnie".

Według danych resortu finansów, dług Skarbu Państwa w listopadzie 2016 roku wzrósł o 12 mld 589,5 mln zł (1,4 proc.) do 923 mld 339,9 mln zł. Udział inwestorów zagranicznych w listopadowym długu wyniósł 52,7 proc., co oznacza, że zmniejszył się o 0,8 punktu procentowego względem października 2016 r.

bDzAiSId
bDzAiSIy
Źródło:
KOMENTARZE
(40)
Zaria
4 lata temu
Prywatnie Polacy posiadają sporo gotówki. Gdyby rząd oferował swoim obywatelom tak wysoki procent jak płaci za granica, sprzedałby obligacje w kraju. Ale woli dać więcej obcym. Oprocentowanie krajowe 2 albo 2,2 i podatek Belki, za granica 3,2 do 3,8 .
anto
4 lata temu
BIORA POZYCZKI I WIOZA DLA UKRAINY KTO MNIE OSWIECI GDZIE LOGIKA ?
marilapen
4 lata temu
Jak się rozpracowuje państwo cyferkami widać w Grecji, To nazywa się ekonomiczny blitzkrieg i to samo jest z Polską my już tu nie mamy głosu.
bDzAiSIz
marmurek
4 lata temu
Posłużę się analogią - biedny gospodarz (rząd polski) potrzebuje pieniędzy. Rodzina ( Polacy) są też biedni,więc mogą pożyczyć gospodarzowi niewiele. Ale gospodarz chce żyć na wysokiej stopie,więc dokąd idzie po pożyczkę? Ano,do bogatego jaśnie Pana ( Zachód). Jaki z tego wniosek? Taki,że kto pragnie życia ponad stan,ten staje się klientem bogatego lichwiarza,ze wszystkimi tego konsekwencjami.
oko
4 lata temu
Przecież o to chodzi tzw. liberałom. Żeby oddać władzę nad państwem w ręce zagranicznych właścicieli. Poprzez odsetki będą mogli wyciągnąć z państwa czyli obywateli tyle kasy ile zechcą. Sprawdźcie jak za PONowoczesnych drastycznie wzrósł zagraniczny dług. Oczy się wam otworzą na całą tą liberalną propagandę.
...
Następna strona