Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Długi firm. W Polsce to już niemal 10 miliardów złotych

Długi firm. W Polsce to już niemal 10 miliardów złotych

Średni dług przekracza 41,5 tys. zł, ale rekordzista ma zobowiązania na ponad 100 mln zł. Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS
Średni dług przekracza 41,5 tys. zł, ale rekordzista ma zobowiązania na ponad 100 mln zł.

Łączne zadłużenie firm notowanych w Krajowym Rejestrze Długów sięga blisko 10 mld zł, a średni dług przekracza 41,5 tys. zł - wynika z najnowszych danych KRD. To kwota, na którą na przykład mikroprzedsiębiorstwo zatrudniające do 9 pracowników musiałoby pracować przez 8 miesięcy.

Jak wskazał KRD, długi wszystkich firm wpisanych do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynoszą obecnie 9,99 mld zł. "Ta kwota to łączna wartość niemal 962 tysięcy zobowiązań niezapłaconych w terminie przez niespełna 241 tysięcy dłużników. Jedna firma ma więc średnio do spłacenia 4 zobowiązania warte razem 41,5 tysiąca złotych" - podaje Rejestr.

- Trudną sytuację wielu polskich przedsiębiorstw potwierdzają wyniki badania +Portfel należności polskich przedsiębiorstw+. W drugim kwartale tego roku aż 86 procent firm deklarowało kłopoty z otrzymaniem zapłaty od kontrahentów w umówionym terminie. To wynik o pięć punktów procentowych wyższy niż w pierwszym kwartale" - wyjaśnia prezes KRD Adam Łącki.

Największe łączne zadłużenie mają firmy zarejestrowane w województwie mazowieckim (1,79 mld zł), śląskim (1,49 mld zł) oraz wielkopolskim (1,05 mld zł). Długi firm z tych regionów wynoszą w sumie 4,33 mld zł, czyli ponad 43 proc. wartości nieopłaconych w terminie zobowiązań wszystkich firm wpisanych do KRD.

Zobacz też, kiedy nie trzeba spłacać długów:

Dług przypadający na jedną zadłużoną firmę w tych województwach sięga 40,86 tys. zł (Mazowsze), 45,05 tys. zł (Wielkopolska) oraz 47,38 tys. zł (Śląsk). Żadne z wymienionych województw nie jest jednak liderem zestawienia. Najwyższe miejsce na podium zajmuje województwo pomorskie, gdzie jedna firma-dłużnik ma średnio do oddania 50 tys. zł. Dla porównania przeciętne zadłużenie w skali kraju wynosi 41,52 tys. zł.

Jak wyjaśnia Łącki, niechlubnym rekordzistą tego zestawienia jest spółka z województwa śląskiego, której łączne zaległości przekraczają 103 mln zł. - Na tę kwotę składają się trzy zobowiązania wobec funduszu sekurytyzacyjnego. Dłużnik z rekordowym w skali kraju długiem działa w branży handlowej - wyjaśnił szef KRD.

Według KRD w sytuacji, gdy kontrahent nie płaci w terminie, kluczowe jest szybkie i zdecydowane działanie. Im szybciej podjęte zostaną działania mające na celu odzyskanie pieniędzy, tym większa szansa, że zakończą się one sukcesem, a pieniądze trafią na konto firmy. W najbliższym czasie przedsiębiorcom mogą w tym pomóc nowe przepisy dotyczące biur informacji gospodarczej.

- Od 13 listopada 2017 roku obowiązywać będzie znowelizowana ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Kluczową zmianą jest możliwość wpisania dłużnika do KRD już po 30 dniach od upłynięcia terminu płatności, a nie jak dotychczas po 60. Skrócenie tego okresu o połowę ułatwi wielu przedsiębiorcom odzyskanie pieniędzy od nierzetelnych kontrahentów - ocenia Łącki.

autor: Magdalena Jarco

zadłużenie, krd, długi firm
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
witon
2017-11-06 21:25
Ja rozumiem, ze czasem naszej firmie ktoś się opóźni, ale jeśli my na podstawie tego tez się opóźnimy to już zaczynamy niszczyc system, a tak nie można. Zobowiązania się splaca, choćby nie wiem co
qqqtty
2017-11-04 21:52
Warto sprawdzać w KRD kontrahentów. Bo czasem niezle kwiatki wychodzą. W ogole ludzie maja gdzies to, ze maja fakturę do oplacenia czy cos. Termin? Bez znaczenia, no a potem się dziwimy, ze w tylu grupach dlugi w Polsce sa. Niech ludzie się wreszcie naucza, ze się je splaca.
par
2017-11-01 14:15
Bank ktory dal taki kredyt, powinien splacac go razem z dluznikiem, a ludzie ktorzy dopuscili do takiego zadluzenia, siedziec.
Pokaż wszystkie komentarze (7)