Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Długi firm. W Polsce to już niemal 10 miliardów złotych

Łączne zadłużenie firm notowanych w Krajowym Rejestrze Długów sięga blisko 10 mld zł, a średni dług przekracza 41,5 tys. zł - wynika z najnowszych danych KRD. To kwota, na którą na przykład mikroprzedsiębiorstwo zatrudniające do 9 pracowników musiałoby pracować przez 8 miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS)
Średni dług przekracza 41,5 tys. zł, ale rekordzista ma zobowiązania na ponad 100 mln zł.

Jak wskazał KRD, długi wszystkich firm wpisanych do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynoszą obecnie 9,99 mld zł. "Ta kwota to łączna wartość niemal 962 tysięcy zobowiązań niezapłaconych w terminie przez niespełna 241 tysięcy dłużników. Jedna firma ma więc średnio do spłacenia 4 zobowiązania warte razem 41,5 tysiąca złotych" - podaje Rejestr.

- Trudną sytuację wielu polskich przedsiębiorstw potwierdzają wyniki badania +Portfel należności polskich przedsiębiorstw+. W drugim kwartale tego roku aż 86 procent firm deklarowało kłopoty z otrzymaniem zapłaty od kontrahentów w umówionym terminie. To wynik o pięć punktów procentowych wyższy niż w pierwszym kwartale" - wyjaśnia prezes KRD Adam Łącki.

Największe łączne zadłużenie mają firmy zarejestrowane w województwie mazowieckim (1,79 mld zł), śląskim (1,49 mld zł) oraz wielkopolskim (1,05 mld zł). Długi firm z tych regionów wynoszą w sumie 4,33 mld zł, czyli ponad 43 proc. wartości nieopłaconych w terminie zobowiązań wszystkich firm wpisanych do KRD.

Zobacz też, kiedy nie trzeba spłacać długów:

Dług przypadający na jedną zadłużoną firmę w tych województwach sięga 40,86 tys. zł (Mazowsze), 45,05 tys. zł (Wielkopolska) oraz 47,38 tys. zł (Śląsk). Żadne z wymienionych województw nie jest jednak liderem zestawienia. Najwyższe miejsce na podium zajmuje województwo pomorskie, gdzie jedna firma-dłużnik ma średnio do oddania 50 tys. zł. Dla porównania przeciętne zadłużenie w skali kraju wynosi 41,52 tys. zł.

Jak wyjaśnia Łącki, niechlubnym rekordzistą tego zestawienia jest spółka z województwa śląskiego, której łączne zaległości przekraczają 103 mln zł. - Na tę kwotę składają się trzy zobowiązania wobec funduszu sekurytyzacyjnego. Dłużnik z rekordowym w skali kraju długiem działa w branży handlowej - wyjaśnił szef KRD.

Według KRD w sytuacji, gdy kontrahent nie płaci w terminie, kluczowe jest szybkie i zdecydowane działanie. Im szybciej podjęte zostaną działania mające na celu odzyskanie pieniędzy, tym większa szansa, że zakończą się one sukcesem, a pieniądze trafią na konto firmy. W najbliższym czasie przedsiębiorcom mogą w tym pomóc nowe przepisy dotyczące biur informacji gospodarczej.

- Od 13 listopada 2017 roku obowiązywać będzie znowelizowana ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Kluczową zmianą jest możliwość wpisania dłużnika do KRD już po 30 dniach od upłynięcia terminu płatności, a nie jak dotychczas po 60. Skrócenie tego okresu o połowę ułatwi wielu przedsiębiorcom odzyskanie pieniędzy od nierzetelnych kontrahentów - ocenia Łącki.

autor: Magdalena Jarco

Tagi: długi firm, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-11-2017

karoljako przedsiębiorca wiem, że czasem jest ciężko, ale sam chcę pracować z uczciwymi firmami. dlatego zanim zacznę współpracę sprawdzam swoich … Czytaj całość

31-10-2017

JanekDługi w firmach tworzą się tylko przez złodziejski ZUS i US ! A każdy RZĄD śpi i udaje że jest dobrze i będzie lepiej ! KPINY I LEKCEWAŻENIE … Czytaj całość

01-11-2017

parBank ktory dal taki kredyt, powinien splacac go razem z dluznikiem, a ludzie ktorzy dopuscili do takiego zadluzenia, siedziec.

Rozwiń komentarze (7)