Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Długi firm. W Polsce to już niemal 10 miliardów złotych

7
Podziel się:

Łączne zadłużenie firm notowanych w Krajowym Rejestrze Długów sięga blisko 10 mld zł, a średni dług przekracza 41,5 tys. zł - wynika z najnowszych danych KRD. To kwota, na którą na przykład mikroprzedsiębiorstwo zatrudniające do 9 pracowników musiałoby pracować przez 8 miesięcy.

Średni dług przekracza 41,5 tys. zł, ale rekordzista ma zobowiązania na ponad 100 mln zł.
Średni dług przekracza 41,5 tys. zł, ale rekordzista ma zobowiązania na ponad 100 mln zł. (PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS)
bEDrrcQB

Jak wskazał KRD, długi wszystkich firm wpisanych do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynoszą obecnie 9,99 mld zł. "Ta kwota to łączna wartość niemal 962 tysięcy zobowiązań niezapłaconych w terminie przez niespełna 241 tysięcy dłużników. Jedna firma ma więc średnio do spłacenia 4 zobowiązania warte razem 41,5 tysiąca złotych" - podaje Rejestr.

- Trudną sytuację wielu polskich przedsiębiorstw potwierdzają wyniki badania +Portfel należności polskich przedsiębiorstw+. W drugim kwartale tego roku aż 86 procent firm deklarowało kłopoty z otrzymaniem zapłaty od kontrahentów w umówionym terminie. To wynik o pięć punktów procentowych wyższy niż w pierwszym kwartale" - wyjaśnia prezes KRD Adam Łącki.

Największe łączne zadłużenie mają firmy zarejestrowane w województwie mazowieckim (1,79 mld zł), śląskim (1,49 mld zł) oraz wielkopolskim (1,05 mld zł). Długi firm z tych regionów wynoszą w sumie 4,33 mld zł, czyli ponad 43 proc. wartości nieopłaconych w terminie zobowiązań wszystkich firm wpisanych do KRD.

bEDrrcQD
Zobacz także: Zobacz też, kiedy nie trzeba spłacać długów:

Dług przypadający na jedną zadłużoną firmę w tych województwach sięga 40,86 tys. zł (Mazowsze), 45,05 tys. zł (Wielkopolska) oraz 47,38 tys. zł (Śląsk). Żadne z wymienionych województw nie jest jednak liderem zestawienia. Najwyższe miejsce na podium zajmuje województwo pomorskie, gdzie jedna firma-dłużnik ma średnio do oddania 50 tys. zł. Dla porównania przeciętne zadłużenie w skali kraju wynosi 41,52 tys. zł.

Jak wyjaśnia Łącki, niechlubnym rekordzistą tego zestawienia jest spółka z województwa śląskiego, której łączne zaległości przekraczają 103 mln zł. - Na tę kwotę składają się trzy zobowiązania wobec funduszu sekurytyzacyjnego. Dłużnik z rekordowym w skali kraju długiem działa w branży handlowej - wyjaśnił szef KRD.

bEDrrcQJ

Według KRD w sytuacji, gdy kontrahent nie płaci w terminie, kluczowe jest szybkie i zdecydowane działanie. Im szybciej podjęte zostaną działania mające na celu odzyskanie pieniędzy, tym większa szansa, że zakończą się one sukcesem, a pieniądze trafią na konto firmy. W najbliższym czasie przedsiębiorcom mogą w tym pomóc nowe przepisy dotyczące biur informacji gospodarczej.

- Od 13 listopada 2017 roku obowiązywać będzie znowelizowana ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Kluczową zmianą jest możliwość wpisania dłużnika do KRD już po 30 dniach od upłynięcia terminu płatności, a nie jak dotychczas po 60. Skrócenie tego okresu o połowę ułatwi wielu przedsiębiorcom odzyskanie pieniędzy od nierzetelnych kontrahentów - ocenia Łącki.

autor: Magdalena Jarco

bEDrrcRe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
witon
4 lata temu
Ja rozumiem, ze czasem naszej firmie ktoś się opóźni, ale jeśli my na podstawie tego tez się opóźnimy to już zaczynamy niszczyc system, a tak nie można. Zobowiązania się splaca, choćby nie wiem co
qqqtty
4 lata temu
Warto sprawdzać w KRD kontrahentów. Bo czasem niezle kwiatki wychodzą. W ogole ludzie maja gdzies to, ze maja fakturę do oplacenia czy cos. Termin? Bez znaczenia, no a potem się dziwimy, ze w tylu grupach dlugi w Polsce sa. Niech ludzie się wreszcie naucza, ze się je splaca.
par
4 lata temu
Bank ktory dal taki kredyt, powinien splacac go razem z dluznikiem, a ludzie ktorzy dopuscili do takiego zadluzenia, siedziec.
bEDrrcRf
karol
4 lata temu
jako przedsiębiorca wiem, że czasem jest ciężko, ale sam chcę pracować z uczciwymi firmami. dlatego zanim zacznę współpracę sprawdzam swoich kontrahentów w KRD, czy nie mają jakiegoś zadłużenia itd, dzięki temu unikam kłopotów.
maniek
4 lata temu
Problem leży w bankach dawali ile można i nad wyrost, a teraz nie biorą odpowiedzialności za ryzyko, wszystko po stronie przedsiębiorcy, najczęściej małego który zaczyna biznes. Pytanie czy to było uczciwe, dla tak nie doświadczonych klientów banku, który ma znaczący budżet i wsparcie prawne...? Tutaj powinni zrobić porządek, albo się temu mocno przyglądać. Znany bank dla przedsiębiorców, umowy pisane na kolanie u klienta, byle tylko podpisał umowę, bo prowizja czeka.