Notowania

długi polaków
28.10.2014 15:20

Długi Polaków przekroczyły 40 miliardów złotych

Prawie 67 procent nieterminowych dłużników jest winnych nie więcej niż 5 tys. złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strożyk/Reporter)

Długi Polaków na koniec września br. warte były 41,55 mld - wynika z raportu InfoDług przygotowanego przez BIG InfoMonitor i ZBP. Rekordzista jest zadłużony na ponad 115 mln zł, a w ciągu kwartału jego dług urósł o 2,35 mln złotych.

Z danych zaprezentowanych podczas wtorkowej konferencji prasowej wynika, że na koniec września br. z terminowym spłacaniem należności problem miało 2 mln 378,5 tys. osób (+2,3 proc. kdk), a ich łączne zadłużenie wynosiło 41,55 mld zł (+1,6 proc. kdk). Średnio na każdego z nich przypadało więc 17 tys. 471 zł (-0,65 proc.).

Jak podkreślał jednak prezes BIG InfoMonitora Sławomir Grzelczak, prawie 67 proc. nieterminowych dłużników jest winnych nie więcej niż 5 tys. zł.

_ - Takie zadłużenie jest nadal możliwe do spłacenia, szczególnie, że obecna sytuacja gospodarcza w Polsce powinna sprzyjać szybszemu regulowaniu długów i jednocześnie spadkowi poziomu łącznej kwoty zaległego zadłużenia _ - stwierdził.

Dodał, że w podziale na województwa okazuje się, że prawie 19 proc. wszystkich długów zostało wygenerowanych na Śląsku (7,8 mld zł). Na drugim biegunie znalazło się województwo świętokrzyskie, gdzie łączna wartość przeterminowanych długów nie przekracza 600 mln zł.

_ - Z raportu wynika, że cztery województwa, których mieszkańcy zalegają na największe kwoty to: śląskie, mazowieckie, wielkopolskie i dolnośląskie. Przeterminowane zadłużenie tej czwórki to ponad 21,33 mld zł, czyli ponad 51 proc. wszystkich niespłaconych zobowiązań Polaków _ - wtórował mu wiceprezes BIG InfoMonitora Mariusz Hildebrand.

_ - Dobrym sygnałem dla Śląska może być fakt, że w trzecim kwartale łączna kwota długów zmniejszyła się o ponad 500 mln zł. Na drugim miejscu pod względem zadłużenia pozostaje niezmiennie Mazowsze, w którym wartość zaległych zobowiązań w tym czasie urosła i wynosi obecnie ponad 6,54 mld zł _ - dodał.

Z badani wynika ponadto, że łączne długi dziesięciu największych dłużników na koniec trzeciego kwartału sięgnęły 435 mln zł. Na pierwszym miejscu znajduje się osoba pochodząca z województwa mazowieckiego, której zaległe zadłużenie wynosi 115,8 mln zł i w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosło o blisko 2,35 mln zł. Kwota zadłużenia drugiej osoby na liście, pochodzącej z województwa lubelskiego, jest o połowę mniejsza i wynosi 54,67 mln zł. Na trzeciej pozycji znajduje się mieszkaniec województwa dolnośląskiego z długiem wartym 51,03 mln złotych.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: długi polaków, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz