Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dodatki stażowe dla mundurowych będą wyższe. Rząd przyjął projekt ustawy

0
Podziel się:

Dzięki temu funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej zarobią około 80 złotych miesięcznie więcej.

Dodatki stażowe dla mundurowych będą wyższe. Rząd przyjął projekt ustawy
(MSZ/Flickr)

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej dostaną wyższe dodatki za wysługę lat z wyrównaniem od 1 stycznia 2015 r. Trafią one do mundurowych, którzy dłużej pozostaną w służbie. Projekt ustawy o zmianie ustawy o PSP, który wprowadza wyższe dodatki za wysługę lat, został we wtorek przyjęty przez Radę Ministrów. Teraz trafi do dalszych prac w Sejmie.

Strażacy, podobnie jak pozostali funkcjonariusze resortu spraw wewnętrznych, dostaną wyższe dodatki za wysługę lat. Na wyższe dodatki mogą liczyć mundurowi, którzy dłużej pozostaną w służbie. W przypadku strażaków wymagało to zmiany ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, w której określono zasady wypłacania dodatku stażowego.

Niezależnie od czasu wprowadzenia zmian w życie, wszyscy funkcjonariusze, w tym także strażacy, którym przysługuje dodatek stażowy, otrzymają dodatki należne od 1 stycznia 2015 r.

- Zależy nam, by dobrze wykształceni funkcjonariusze, z dużą wiedzą i doświadczeniem, nie odchodzili zbyt wcześnie. Chcemy zachęcić ich do pozostawania w służbie, by jak najdłużej korzystać z potencjału nabywanych latami umiejętności – podkreśla minister Teresa Piotrowska.

Funkcjonariusze po 20 latach służby za każde dwa lata pracy otrzymają dodatek w wysokości 2 proc. uposażenia zasadniczego; do wysokości 32 proc. (taka wysokość dodatku będzie przeznaczona dla funkcjonariuszy po 32 latach służby). Zyskają również funkcjonariusze, którzy zdecydują się pozostać w służbie jeszcze dłużej. Po 35. roku pracy dostaną dodatek w wysokości 35 proc. uposażenia zasadniczego (do tej pory po ukończeniu 30. roku służby mieli maks. 25-proc. dodatek).

Skala wzrostu uposażenia na jednego uprawnionego strażaka będzie wynosiła ok. 79 zł miesięcznie, a z równowartością nagrody rocznej ok. 85 zł.

Jasne wymagania rekrutacyjne

Projekt nowelizacji, przyjęty dziś przez Radę Ministrów, reguluje również kwestie dotyczące postępowania kwalifikacyjnego dla kandydatów do PSP i przyznania strażakom PSP płatnego urlopu szkoleniowego.

Określono niezbędne wymagania, jakie muszą spełniać kandydaci do służby w PSP. Przyjęto, że nabór do służby musi być otwarty i konkurencyjny. Przyjęcie kandydata musi poprzedzać postępowanie kwalifikacyjne, podczas którego komisja oceni, czy kandydat spełnia warunki przyjęcia do służby.

Z kolei urlop szkoleniowy może być przyznany strażakowi na przygotowanie i zdanie egzaminów, przygotowanie i złożenie pracy dyplomowej, egzaminu dyplomowego. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, przyjęto następujące okresy urlopów szkoleniowych: 21 dni (ostatni rok studiów I-go lub II-go stopnia), 7 dni (szkoły policealne, studia podyplomowe), 1 dzień – na egzamin z każdego przedmiotu nauczania, jednak nie więcej niż 6 dni w okresie roku szkolnego lub akademickiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Najlepszy strażak potrzebuje 14 sekund, by pokonać 3 piętra Wspinaczka po drabinie hakowej to technika stosowana w akcjach gaśniczych w latach 50. i 60. Dziś służy głównie do ćwiczenia szybkości i siły.
W Bułgarii protest policji. Przeciwko reformie Kilkuset policjantów, wojskowych, strażaków i strażników więziennych protestowało w sobotę w Sofii przeciwko projektowi reformy emerytalnej, która doprowadziłaby do ustalenia dla nich wieku emerytalnego. Obecnie w ich przypadku liczy się tylko staż pracy.
Ponad 750 interwencji strażaków. Co dzisiaj? Trudna sytuacja pogodowa ma być także w następnych dniach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)