Notowania

Wielkie śledztwo w sprawie wyłudzeń VAT. Na celowniku prokuratury najważniejsi politycy, urzędnicy i sędziowie

Zainteresowanie śledczych koncentruje się na czołowych politykach rządu PO-PSL, w tym premierach Donaldzie Tusku i Ewie Kopacz

Podziel się
Dodaj komentarz
(AFP/EAST NEWS)
Szczególnym zainteresowaniem śledczych cieszy się były premier Donald Tusk.

Czy najwyższej rangi politycy, urzędnicy i sędziowie świadomie przyzwalali na proceder wyłudzeń VAT na sumę 232 mld zł w latach 2008-2015? Na takie pytanie stara się odpowiedzieć specjalny zespół prokuratorów, agentów CBA i ABW, który prowadzi w tej sprawie śledztwo. Ma najwyższy priorytet.

O prowadzonym śledztwie informuje "Rzeczpospolita". Jak dowiedziała się gazeta, sprawę prowadzi Prokuratura Regionalna w Białymstoku, a w skład zespołu wchodzi trzech prokuratorów oraz funkcjonariusze CBA i ABW.

Jak zaznacza Paweł Sawoń, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, śledztwo jest prowadzone w sprawie działania na szkodę interesu publicznego i na razie nikomu nie postawiono zarzutów.

Zainteresowanie śledczych koncentruje się na czołowych politykach rządu PO-PSL, w tym premierach Donaldzie Tusku i Ewie Kopacz oraz najwyższych urzędnikach państwowych. Pod lupą prokuratury są nawet działania sędziów, w tym Sądu Najwyższego.

Wideo: Donald Tusk zeznaje w prokuraturze w związku z katastrofą smoleńską

Jak pisze "Rzeczpospolita", śledczy sprawdzają, czy podpisana przez Donalda Tuska likwidacja Departamentu Ochrony Interesów Ekonomicznych Państwa w ABW nie ograniczyła zdolności państwa w walce z mafiami VAT-owskimi.

Pod lupą śledczych znalazło się także trzech sędziów Sądu Najwyższego, którzy w 2008 roku wydali brzemienny w skutkach wyrok w sprawie wyłudzeń VAT. Uznali skargę kasacyjną przedsiębiorcy skazanego na więzienie za wyłudzenia VAT. Sędziowie stwierdzili, że popełnił przestępstwo nie karne, lecz skarbowe, zagrożone znacznie niższą karą.

Wyrok SN przez długi czas stanowił wskazówkę dla sądów powszechnych prokuratorów i urzędników aparatu skarbowego w kwestii traktowania osób wyłudzających VAT. Stosowano wobec nich przepisy Kodeksu karnego skarbowego, a nie karnego.

Według ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry ten wyrok Sądu Najwyższego "otworzył szeroko drzwi dla poczucia bezkarności dla wszelkich mafii VAT-owskich", a także "dał wielki bonus dla gangów i świata przestępczego", czego efektem był gwałtowny wzrost wyłudzeń VAT.

Tagi: wyłudzenia vat, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-10-2017

koniecznieTrzeba jeszcze ścignąć Tuska za homoseksualizm knypa, staropanieństwo Krystyny i nieudaną operację plastyczną broszki.

12-10-2017

wierszyk patriotyczny :)chciałbym jeszcze w swoim życiu, całe PO widzieć w kiciu Może wkrótce poseł Jaki wsadzi Hankę Walz do paki A i Ziobro się odważy wsadzić paru … Czytaj całość

12-10-2017

robertTUSK PEWNIAKIEM ZBIERA FUNDUSZE DLA ANIOŁA ZWANEGO MERKEL NA POCZET ODSZKODOWAŃ ZA GRABIEŻE I LUDOBÓJSTWA POPEŁNIONYCH NA POLAKACH PODCZAS DRUGIEJ … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (567)