Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wielkie śledztwo w sprawie wyłudzeń VAT. Na celowniku prokuratury najważniejsi politycy, urzędnicy i sędziowie

Wielkie śledztwo w sprawie wyłudzeń VAT. Na celowniku prokuratury najważniejsi politycy, urzędnicy i sędziowie

Szczególnym zainteresowaniem śledczych cieszy się były premier Donald Tusk. Fot. AFP/EAST NEWS
Szczególnym zainteresowaniem śledczych cieszy się były premier Donald Tusk.

Czy najwyższej rangi politycy, urzędnicy i sędziowie świadomie przyzwalali na proceder wyłudzeń VAT na sumę 232 mld zł w latach 2008-2015? Na takie pytanie stara się odpowiedzieć specjalny zespół prokuratorów, agentów CBA i ABW, który prowadzi w tej sprawie śledztwo. Ma najwyższy priorytet.

O prowadzonym śledztwie informuje "Rzeczpospolita". Jak dowiedziała się gazeta, sprawę prowadzi Prokuratura Regionalna w Białymstoku, a w skład zespołu wchodzi trzech prokuratorów oraz funkcjonariusze CBA i ABW.

Jak zaznacza Paweł Sawoń, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, śledztwo jest prowadzone w sprawie działania na szkodę interesu publicznego i na razie nikomu nie postawiono zarzutów.

Zainteresowanie śledczych koncentruje się na czołowych politykach rządu PO-PSL, w tym premierach Donaldzie Tusku i Ewie Kopacz oraz najwyższych urzędnikach państwowych. Pod lupą prokuratury są nawet działania sędziów, w tym Sądu Najwyższego.

Wideo: Donald Tusk zeznaje w prokuraturze w związku z katastrofą smoleńską

 

 

Jak pisze "Rzeczpospolita", śledczy sprawdzają, czy podpisana przez Donalda Tuska likwidacja Departamentu Ochrony Interesów Ekonomicznych Państwa w ABW nie ograniczyła zdolności państwa w walce z mafiami VAT-owskimi.

Pod lupą śledczych znalazło się także trzech sędziów Sądu Najwyższego, którzy w 2008 roku wydali brzemienny w skutkach wyrok w sprawie wyłudzeń VAT. Uznali skargę kasacyjną przedsiębiorcy skazanego na więzienie za wyłudzenia VAT. Sędziowie stwierdzili, że popełnił przestępstwo nie karne, lecz skarbowe, zagrożone znacznie niższą karą.

Wyrok SN przez długi czas stanowił wskazówkę dla sądów powszechnych prokuratorów i urzędników aparatu skarbowego w kwestii traktowania osób wyłudzających VAT. Stosowano wobec nich przepisy Kodeksu karnego skarbowego, a nie karnego.

Według ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry ten wyrok Sądu Najwyższego "otworzył szeroko drzwi dla poczucia bezkarności dla wszelkich mafii VAT-owskich", a także "dał wielki bonus dla gangów i świata przestępczego", czego efektem był gwałtowny wzrost wyłudzeń VAT.

śledztwo, wyłudzenia vat
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Real
2017-10-14 01:11
Biedny Tusk, współczuję Mu. Jak On musi się czuć w środowisku ludzi myślących którzy widzą co dobra zmiana wyprawia. Normalny człowiek spalił by się za swoich ze wstydu a On wytrzymuje z honorem...
Co najmniej 10000 z każdego Polaka
2017-10-14 00:57
Te 250mld to tak naprawdę znacznie więcej, bo żeby je wypłacić, musieli je pożyczyć. W ostatecznym rozrachunku to może być nawet 1 bilion.
Kali
2017-10-14 00:07
Kanibale zjadają swych przeciwników.
Pokaż wszystkie komentarze (567)