Notowania

W połowie października powinna ruszyć wypłata zaliczek na dopłaty bezpośrednie dla rolników. Jednak przekazanie 10 mld zł o czasie może się okazać niemożliwe. ARiMR, największa w kraju agencja płatnicza, boryka się z problemami.

Słabym ogniwem jest system informatyczny, nikt nie wie czy zadziała – dowiedział się od źródeł w Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) "Puls Biznesu".

Mimo że UE zgodziła się na a podwyższenie do 70 proc. wysokości zaliczek dopłat bezpośrednich za 2017 r., to wypłata 10 mld zł dla rolników może napotkać trudności.

O problemach w systemie głośno było już wiosną, gdy agencja kończyła wypłaty za 2016 r.- przypomina "PB" - "Mimo opieszałego i ogólnikowego przekazywania odpowiedzi wyłaniają się wielkie ryzyka w stanie przygotowań ARiMR do obsługi Kampanii 2017 r." - napisał Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRIOR, w liście do Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, nawiązując do kilkunastu pism z pytaniami o przygotowanie systemu, skierowanych do agencji.

Ceny ziemi rolnej

Na problemy informatyczne i niestabilność systemu nakłada się ciągłe zmiany kadrowe w ARiMR. Od ponad półtora miesiąca w agencji wciąż nie obsadzone jest na stanowisko dyrektora departamentu informatyki. W połowie sierpnia z funkcji dyrektora departamentu prawnego i zamówień publicznych z kolei zrezygnował też Janusz Szurski, który odszedł do Energi.

Coraz więcej wykwalifikowany pracowników opuszcza Agencję. Sytuacja jest napięta również wśród szeregowych pracowników, którzy wciąż nie mogą doprosić się o podwyżki. - Żeby zostały zrealizowane wypłaty z ARiMR, potrzeba dwóch elementów: systemu informatycznego i ludzi, którzy go obsługują. W tej chwili oba szwankują - powiedział w Sejmie Robert Gibała, przewodniczący KZ NSZZ Solidarność Pracowników ARiMR.

Czy rolnicy dostaną pieniądze? Szanse są połowiczne, twierdzi "PB", powołując się na swoje źródła. Połowa urzędników ARiMR uważa, że się uda, a druga połowa, że nie.

Tagi: dopłaty bezpośrednie, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-10-2017

Wojciehi tak właśnie działa najlepszy w historii minister rolnictwa- pisowskiego rolnictwa przy poparciu najlepszego Premiera w historii - p.Szydło - … Czytaj całość

04-10-2017

maregCzy to przypadkiem nie PISowski nominat pan Obajtek nie zwolnił 308 z 314 kierowników powiatowych odpowiedzialnych za wypłacanie dopłat? Obecnie … Czytaj całość

04-10-2017

AmonHe,he,he, chcieliście bamberki dobrą zmianę to ją macie !

Rozwiń komentarze (38)