Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

CBA w ARiMR. Zatrzymany pracownik, który miał pomagać wyłudzać dopłaty

14
Podziel się

Prowadzący postępowanie nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów.

CBA w ARiMR. Zatrzymany pracownik, który miał pomagać wyłudzać dopłaty
(AGENCJA SE/East News)
bDySQImZ

Centralne Biuro AntykorupcyjneBiuro Antykorupcyjne zatrzymało Wojciecha R., pracownika podkarpackiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który miał pomagać przy wyłudzaniu dopłat bezpośrednich do gruntów.

Zatrzymano również współorganizatora procederu, Dawida Ś.

Piotr Kaczorek z Wydziału komunikacji Społecznej CBA powiedział PAP, że kwota wyłudzeń wynosi prawie 2,4 mln zł.

bDySQInb

W tej sprawie cztery inne osoby, tzw. słupy, usłyszały zarzuty w prokuraturze. Wcześniej przeszukano ich mieszkania. Przeszukania przeprowadzono również w pracy i mieszkaniach pracownika jednego z podkarpackich powiatowych ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz trojga pracowników podkarpackiego ARiMR.

Prowadzący postępowanie nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów - zaznaczył Kaczorek. Poinformował, że wobec dwóch zatrzymanych i czterech osób, którym zarzucono, że były "słupami" w tych działaniach, prokuratura nie występowała o areszt, tylko zastosowała inne, wolnościowe środki zapobiegawcze.

Niezgodne z prawem działania miały polegać na wyszukiwaniu działek, do których nie pobierano wcześniej unijnych dopłat do gruntów - płatności bezpośrednich, które wypłaca ARiMR.

Zatrzymani przedstawili nierzetelne oświadczenia potwierdzające prawa do gruntów oraz ich rolnicze użytkowanie dotyczące działek położonych na terenie poligonu wojskowego. Następnie podstawiali znajomych lub członków rodziny jako "słupy" - i to na ich konta przelewano dopłaty.

bDySQInh

Prawie 1 mln zł (965 tys. zł) zostało przelane na wskazane przez wnioskodawców konta, a w wyniku działań CBA zablokowano przelewy na kolejne ok. 1,4 mln zł. - podał Kaczorek.

Biuro podejrzewa, że cały proceder nie byłby możliwy bez udziału osób mających dostęp do szczegółowych informacji o gruntach i warunkach dopłat. Stąd przeszukania u innych osób pracujących w ARiMR oraz w geodezji - wyjaśnił Kaczorek.

Prokuratura Okręgowa w Przemyślu, która prowadzi postępowanie, powierzyła je rzeszowskiej delegaturze CBA - zaznaczył Kaczorek. Biuro nie wyklucza sprawdzenia podobnych operacji w całym kraju.

Aleksander Główczewski (PAP)

bDySQIni
bDySQInC
KOMENTARZE
(14)
Jurgiel
4 lata temu
Nareszcie CBA dobrało na Podkarpacie, powinni tam dłużej zabawić i wsadzić tych murgrabiów!!!!
agat
4 lata temu
A co się dzieje z Burym i jego przekrętasami
KONCERZ
4 lata temu
A CO SŁYCHAĆ U POSŁA BUREGO, BO AFERA JAKOŚ PRZYSCHŁA I CISZA !!!
bDySQInD
Jurgiel
4 lata temu
Bury odbiera już złoto od depozytariuszy?
cynik
4 lata temu
a tu jestem za .....tylko kasa wielka to w Grupach Producenckich czeka na odkrycie przekrętów .....ale trzeba wiedzieć gdzie szukać ARiMR robił kontrole ale rzadko kiedy coś zobaczył ...to jak oni te plany od Grup przyjmowali ?????