Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Będzie szerszy dostęp do ksiąg wieczystych. Ziobro nadaje urzędnikom nowe uprawnienia

94
Podziel się:

Minister Spraw Wewnętrznych, Agencja Nieruchomości Rolnych i Generalny Inspektor Danych Finansowych - to kolejne instytucje, które dzięki decyzji Zbigniewa Ziobry zyskają nieograniczony dostęp do ksiąg wieczystych. Wystarczy, że podadzą adres lub dane właściciela nieruchomości.

Będzie szerszy dostęp do ksiąg wieczystych. Ziobro nadaje urzędnikom nowe uprawnienia
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Minister Spraw Wewnętrznych, Agencja Nieruchomości Rolnych i Generalny Inspektor Danych Finansowych - to kolejne instytucje, które dzięki decyzji Zbigniewa Ziobry zyskają nieograniczony dostęp do ksiąg wieczystych. Wystarczy, że znają dane właściciela nieruchomości lub jej adres.

Jak informuje "Rzeczpospolita", dostęp do ksiąg wieczystych przysługuje tylko tym, którzy znają jej konkretny numer. Są jednak wyjątki, a wskazuje je rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych.

Właśnie nowelizacja tego rozporządzenia pojawiła się w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Wskazuje ona trzy kolejne podmioty, które mogą zyskać dostęp do ksiąg wieczystych nie znając ich numeru.

Zbigniew Ziobro przyznał ten przywilej ministrowi spraw wewnętrznych, Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Generalnemu Inspektorowi Danych Finansowych. Wystarczy więc, że przedstawiciele tych instytucji znają adres nieruchomości, by (za zgodą ministra sprawiedliwości) otrzymać dostęp do jej ksiąg wieczystych.

Nie jest to jednak przywilej zupełnie nowy. To efekt trzech ustaw, które w ostatnim roku uchwalono w polskim Sejmie. Mowa o ustawie o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców oraz o Krajowej Administracji Skarbowej.

To właśnie te przepisy nadają wspomnianym podmiotom prawo do nieograniczonego dostępu do ksiąg wieczystych. Nowelizacja rozporządzenia to tylko zmiana kosmetyczna, która sankcjonuje wcześniejsze zmiany w prawie.

W efekcie prawo do nieograniczonego dostępu ma już 21 podmiotów. Oprócz sądów i prokuratur znajdują się tam komornicy, notariusze, Policja i inne służby, NIK, ZUS czy organy skarbowe.

Nowelizacja jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych. Następnie trafi do konsultacji publicznych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(94)
andrzej
7 lat temu
w Wałbrzychu urzędnicy już mają dostęp do ksiąg wieczystych , robią wpisy nielegalnie i bez zgody sądu pozbawiają właścicieli części nieruchomości , prawdopodobnie po znajomości !!!
JAJARZ
7 lat temu
Dostęp do rozumu to kiedy będzie tow. ZERO ?
.taki tam .
7 lat temu
Tak trzymać p. Ziobro i do przodu.
RealLife
7 lat temu
Księgi w dzisiejszych czasach powinny być dostępne przez internet dla każdego, a nie tylko dla urzędników pis i komorników. To zwykle dokumenty, a mamy 21 wiek, więc ciemnogrody należy żegnać.
Marian
7 lat temu
A teraz zlodzieje i oszusci przy POmocy lumpenproleytariatu zaczna opluwanie rzadu!!
...
Następna strona