Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dotacje unijne. Jest do zdobycia 700 mln euro na projekty międzynarodowe

0
Podziel się:

Na projekty międzynarodowe w programach "Europejskiej Współpracy Regionalnej" zarezerwowano w sumie 700 mln euro w latach 2014-2020.

Dotacje unijne. Jest do zdobycia 700 mln euro na projekty międzynarodowe
(Bartosz Wawryszuk)

Polskie firmy i instytucje mogą korzystać z pieniędzy UE, pochodzących nie tylko z krajowych i regionalnych programów, ale również z transnarodowych. Na projekty międzynarodowe w programach "Europejskiej Współpracy Regionalnej" zarezerwowano w sumie 700 mln euro w latach 2014-2020.

Jak podkreśliło Ministerstwo Rozwoju, pierwszy nabór projektów w programie "Europa Środkowa" wystartował jeszcze w ubiegłym roku. "Złożono 611 aplikacji projektowych, z których wybrano 90 projektów o łącznej wartości dofinansowania ponad 197 mln euro" - zaznaczyło ministerstwo.

Najwięcej zgłoszonych projektów dotyczyło przedsiębiorczości, wspierania innowacji społecznych i gospodarczych w regionach oraz wykorzystania dziedzictwa kulturowego. "Z kolei w programie "Interreg Europa" najwięcej wniosków (81 spośród 261) dotyczy poprawy wdrażania polityk i programów rozwoju regionalnego oraz wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. W programie "Region Morza Bałtyckiego" najpopularniejszym wśród wnioskodawców tematem jest czystość wód oraz wsparcie dla innowacji nietechnologicznych" - podkreślił resort rozwoju.

- Cieszy mnie coraz większe zainteresowanie polskich beneficjentów programami transnarodowymi. Liczę na to, że tendencja ta utrzyma się w kolejnych naborach. Warto, by polskie instytucje i firmy wykorzystały szansę, jaką niesie udział w tych międzynarodowych projektach - ocenił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. Jak dodał, w przypadku programu "Region Morza Bałtyckiego" zatwierdzono 78 projektów, w których uczestniczy 66 polskich partnerów. - Środki, na które mogą liczyć polscy beneficjenci, to około 12,5 mln euro - podkreślił wiceszef resortu.

Pierwsze nabory wystartowały także w programach transgranicznych "Południowy Bałtyk", "Polska-Saksonia" i "Polska-Słowacja". "Obecnie trwa ocena tych projektów. W programie "Południowy Bałtyk" złożono więcej projektów niż w analogicznym okresie poprzedniej perspektywy finansowej. Łączna wartość wnioskowanego unijnego dofinansowania to ponad 35 mln euro. Najwięcej aplikacji (12 spośród 27) dotyczyło koncepcji niebieskiego i zielonego wzrostu, czyli wykorzystania zasobów naturalnych i zasobów Bałtyku w sposób zrównoważony" - zaznaczyło MR.

"W ramach programu "Polska-Słowacja" złożono 37 aplikacji projektowych na kwotę ponad 43 mln euro. Zdecydowana większość wniosków dotyczyła dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego" - dodano.

Hamryszczak zauważył, że projekty transgraniczne wspierają nie tylko rozwój gospodarczy i społeczny regionów przygranicznych w Polsce. - O ich wyjątkowości świadczy to, że wspierają tworzenie powiązań z instytucjami i firmami z krajów sąsiednich, a przede wszystkim to, że budują i wzmacniają więzi między społecznościami z obu stron granicy. Z uwagi na międzynarodowy charakter projektów, zależy mi na tym, by były to przedsięwzięcia o wysokiej jakości - powiedział wiceminister rozwoju.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)