Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
25.11.2016 06:20

Gminy toną w długach na inwestycje

W swoich budżetach na przyszły rok samorządowcy zapisali wiele ważnych lokalnych projektów. By zdobyć dofinansowanie unijne, samorządy muszą zabezpieczyć środki na wkład własny. Kiedy ich nie mają, biorą kredyty - tłumaczy "Gazeta Wyborcza".

Podziel się
Dodaj komentarz

Samorządy w Polsce mają 68 mld zł zadłużenia głównie przez kredyty na inwestycje. Teraz z projektami wyhamowały. Czekają na nowe dotacje z UE. Boją się też, że ręce będzie im wiązać pomysł nowej ustawy MSWiA o izbach obrachunkowych - pisze "Gazeta Wyborcza".

W swoich budżetach na przyszły rok samorządowcy zapisali wiele ważnych lokalnych projektów. By zdobyć dofinansowanie unijne, samorządy muszą zabezpieczyć środki na wkład własny. Kiedy ich nie mają, biorą kredyty - tłumaczy "Gazeta Wyborcza".

Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych ostrzega, że w najbliższych latach kilkaset samorządów będzie mieć niewielki potencjał do zaciągania nowych zobowiązań. - Pod presją pozyskania dotacji sięgną zapewne po pieniądze na wkład własny do instytucji pozabankowych, co zwiększy dla nich ryzyko utraty płynności finansowej - pisze.

Poważnym problemem jest przyszłość regionalnych izb obrachunkowych (RIO). Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało nowelizację ustawy o RIO, która ma zwiększyć uprawnienia kontrolerów i pozwolić im ingerować w działalność samorządów. Konkursy na prezesów izb ma zarządzać premier.

Te zapisy wzbudzają nerwowość w samorządach. - Wprowadzenie politycznego wyboru prezesów izb oraz badanie celowości wydatków jest śmiercią samorządności i śmiercią RIO. Jak zechcą coś znaleźć, to znajdą - powiedział gazecie Ludwik Węgrzyn prezes Zarządu Związku Powiatów i Gmin.

Samorządy w obawie przed konsekwencjami mogą zupełnie wyhamować inwestycje. Narazie w niepewności czekają. MSWiA swój projekt przekazało do konsultacji międzyresortowych" - konkluduje "GW".

Tagi: gospodarka, finanse, pap, mswia, polska, samorządy, "gazeta wyborcza", wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-11-2016

Europejczyk2015Gminy już nie dostaną dotacji bo straciły zdolność kredytową. Są zadłużone bo dotacje wymagały brania kredytów, kredytów w zagranicznych bankach. Taki … Czytaj całość

25-11-2016

obywatelGminy są zadłużone bo urzędasy tam pracujące w pierwszej kolejności dbają o swoją kieszeń. Co tam zadłużenie gminy - najważniejsze żeby brać sowite … Czytaj całość

25-11-2016

lolekZwolnić 2/3 urzędników to da oszczędności za co oni biorą 13 pensję? darmozjady

Rozwiń komentarze (39)