Notowania

Droga ekspresowa Mrągowo-Ełk nieco bliżej. "Przez wiele lat to wydawało się rzeczą niemożliwą"

- Przez wiele lat wydawało się rzeczą niemożliwą, by doprowadzić do wybudowania drogi nr 16 na wschód od Mrągowa do Ełku - ocenił Szmit.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mat. Strabag)
Pierwsze plany budowy drogi S16 z Mrągowa do Ełku powstały już 10 lat temu.

Budowa drogi ekspresowej S16 Mrągowo-Ełk coraz bliżej. W poniedziałek w Olsztynie podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej nowej trasy o długości 74 kilometrów.

Dokumentacja środowiskowa i programowa kosztować będzie 12,9 mln zł. Wykona ją w ciągu 37 miesięcy konsorcjum firm: Europrojekt Gdańsk oraz Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem.

- Część drogi S16 jest już zmodernizowana, na pewnych odcinkach wybudowana na nowo powiedział obecny przy podpisaniu umowy wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.- Dzisiejszy dzień jest spełnieniem marzeń, wieńczącym ogromne wysiłki wielu środowisk, by doprowadzić do modernizacji, a tak naprawdę do budowy drogi - dodał.

Wiceszef resortu infrastruktury przypomniał, że prace przygotowawcze do modernizacji drogi między Mrągowem a Ełkiem trwały kilka lat, opracowano wiele wariantów przebiegu trasy, ale spiętrzenie konfliktów dotyczące poprowadzenia drogi było tak duże, że nie udało się zrealizować dotąd inwestycji.

Wideo: Powstaje najdłuższy tunel drogowy w Polsce

- Przez wiele lat wydawało się rzeczą niemożliwą, by doprowadzić do wybudowania drogi nr 16 na wschód od Mrągowa do Ełku - ocenił.

Szmit wyraził nadzieję, że podpisana umowa na opracowanie dokumentacji zakończy się porozumieniem i uzgodnieniem przebiegu trasy. - Jeżeli chcemy mieć drogę do środkowej części Mazur, to przyszedł dla nas ten czas - oznajmił. - Jeśli nie wydyskutujemy przebiegu tej drogi, to ona nie powstanie, mówię to otwarcie po raz kolejny, byśmy wszyscy mieli tego świadomość - dodał.

Dyrektor olsztyńskiego oddziału GDDKiA Mirosław Nicewicz przypomniał, że prace, które miały na celu opracowanie i modernizację trasy Mrągowo-Ełk rozpoczęły się ponad 10 lat temu.

- Przebadano teren o długości ok. 80 km ze wschodu na zachód i szerokości 20 km od północy na południe. Było ponad 40 wariantów poprowadzenia drogi, które jednak ostatecznie nie zakończyły się złożeniem wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Mamy jednak wielką szansę, by tego dorobku nie zmarnotrawić i realizować, choćby w etapach inwestycję - wyjaśnił dyrektor Nicewicz.

Źródło: GDDKiA

Podkreślił, że teren, przez który przebiega droga nr 16 jest najtrudniejszym w Polsce, ze względu na uwarunkowania geograficzne - jeziora oraz przyrodnicze z uwagi na obszary Natura 2000.

W przeszłości, gdy dyskutowano nad poprowadzeniem trasy brano pod uwagę nawet budowę 350-metrowej estakady przez jezioro Tałty koło Mikołajek. Chciano także maksymalnie odsunąć trasę od obszarów objętych ochroną. Obecnie przebieg S16 stanowi północną granicę Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Nicewicz podał, że do kwietnia 2018 roku zakończy się opracowywanie dokumentacji na 20-kilometrowy odcinek Borki Wielkie - Mrągowo, który w przypadku zapewnienia finansowania, umożliwi ogłoszenie przetargu w trybie "projektuj i zbuduj".

Tagi: mib, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-09-2017

ojapierdziuNa co tyle tych dróg? Tam są wszędzie parki krajobrazowe, parki narodowe, rezerwaty, słynna dolina Rospudy. Nie wystarczy, że wycinają Puszczę … Czytaj całość

05-09-2017

codalejNo to pseudo ekolodzy już szykują akcję by trochę łapówek do kieszeni zebrać.

05-09-2017

srhNato było niemozliwe a jest, unia niemozliwa a jest, mistrzostwa niemożliwe a były, 500+ niemozliwe i wcześniejsze emerytury a są, teraz POwska banda … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (42)