Notowania

tvp
21.04.2016 17:00

Duda: powołanie mediów narodowych ważne, "S" przeciw wygaszaniu umów

Przewodniczący NSZZ "S" Piotr Duda uznał za bardzo ważne dla związkowców powołanie mediów narodowych. Jednocześnie zaznaczył, że przekształcenie mediów publicznych w narodowe powinno wiązać się z przejściem do nowych podmiotów wszystkich dotychczas zatrudnionych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Projekt tzw. ,,dużej" ustawy medialnej znajduje się już w Sejmie. Celem inicjatywy jest przekształcenie TVP, Polskiego Radia i PAP ze spółek prawa handlowego w instytucje mediów narodowych, a także zastąpienie abonamentu rtv, powszechną składką audiowizualną, ściąganą wraz z opłatą za prąd. Składka audiowizualna ma wynosić 15 zł, zaś wygaszanie kontraktów w przekształcanych mediach publicznych ma objąć kadrę kierowniczą, a nie wszystkich pracowników.

- Jeżeli będzie przekształcenie w media narodowe, czyli nowy podmiot, cały majątek zostanie przeniesiony do nowego podmiotu, to dla mnie, dla przewodniczącego związku zawodowego Solidarność jest jasne, że wszyscy pracownicy, którzy mają umowę o pracę przechodzą z mocy prawa do nowego podmiotu - powiedział w czwartek w Krośnie Piotr Duda.

Jak zaznaczył, związek nie dopuszcza takiej myśli, "że będzie wygaszanie umów o pracę". - Nie ma czegoś takiego - dodał.

Duda zwrócił uwagę, że w tym przypadku powinny zostać zastosowane takie same zasady jakie obowiązują przy tworzeniu Polskiej Grupy Górniczej, gdzie pracownicy Kompanii Węglowej automatycznie staja się pracownikami PGG. - Tak musi być przy mediach narodowych. Inaczej sobie tego nie wyobrażamy i takie na pewno będzie stanowisko Rady Dialogu Społecznego dotyczące tej nowej "dużej" ustawy medialnej - zaznaczył szef Solidarności

Powołanie mediów narodowych szef "S" uznał za "bardzo ważne dla związkowców". Zwrócił także uwagę, że nie może być tak jak obecnie, że "tylko 7 proc. społeczeństwa obywateli płaci abonament".

W czwartek w Krośnie rozpoczęły się dwudniowe obrady Komisji Krajowej "S". Obrady są zamknięte i dotyczą głównie spraw wewnątrzzwiązkowych.

Tagi: tvp, media, abonament, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz