Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dymisje ministrów w Japonii. Powodem naruszenie prawa wyborczego?

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości była oskarżana przez opozycję o naruszenie prawa wyborczego. Partia Demokratyczna złożyła w tej sprawie doniesienie do prokuratury.

Dymisje ministrów w Japonii. Powodem naruszenie prawa wyborczego?
(PAP/EPA)

Niedługo po tym jak do dymisji podała się minister gospodarki, handlu i przemysłu Yuko Obuchi (na zdjęciu), ze stanowiska zrezygnowała minister sprawiedliwości Midori Matsushima. Premier Shinzo Abe przyjął obie dymisje, dodając, że tego samego dnia powoła następców.

_ - Przyjąłem rezygnację dwóch ministrów, szanując ich decyzję. Czuje się odpowiedzialny za ich powołanie. Jeszcze dziś wybiorę następców _ - tłumaczył szef rządu na konferencji prasowej. Przeprosił także Japończyków za zaistniałą sytuację.

Minister sprawiedliwości była oskarżana przez opozycję o naruszenie prawa wyborczego. Partia Demokratyczna złożyła w tej sprawie doniesienie do prokuratury.

Zanim Matsushima podała się do dymisji, ze stanowiska zrezygnowała minister gospodarki. O swojej decyzji Obuchi poinformowała najpierw w trakcie 30-minutowego spotkania premiera Abego. Następnie podczas konferencji prasowej tłumaczyła, że postępowanie wyjaśniające kolidowałoby z jej obowiązkami jako członka rządu, dlatego podjęła decyzję o rezygnacji.

_ - Poważnie traktuję wstrząs, jaki wywołałam. Moje serce jest przepełnione bólem. Przepraszam, że nie byłam w stanie osiągnąć żadnych politycznych celów jako członek rządu Abego, takich jak poprawa sytuacji gospodarczej czy tworzenie społeczeństwa, w którym kobiety mogłyby lśnić _ - tłumaczyła Obuchi.

Zarzuca się jej niewłaściwe wydawanie pieniędzy z funduszy na działalność polityczną. W ciągu pięciu lat, do 2012 roku, miała wydać około 120 tys. dolarów m.in. na markową odzież, kosmetyki, czy ubrania dla dzieci. Obuchi broni się przed tymi oskarżeniami i tłumaczy, że środki były wykorzystywane zgodnie z prawem i zostały wydane na promocję jej wizerunku wśród wyborców. Zapowiada także, że nie wycofa się z polityki i będzie walczyć o odzyskanie zaufania publicznego.

Obuchi została powołana na stanowisko na początku września br., kiedy Abe dokonał pierwszej od 2012 roku rekonstrukcji gabinetu. W ławach rządowych znalazła się wtedy rekordowa liczba kobiet: na 18 stanowisk w gabinecie, pięć zajęły kobiety.

Odwołana minister gospodarki jest córką byłego premiera Keizo Obuchiego. Media spekulowały, że miała szansę zostać w przyszłości pierwszą kobietą stojącą na czele rządu w Tokio.

Czytaj więcej w Money.pl
Rekordowy rząd w Japonii. Kobiety mają... Zmiany w gabinecie mają posłużyć zjednoczeniu Partii Liberalno-Demokratycznej i poprawieniu wizerunku premiera.
Minister gospodarki Danii ustępuje. Zastąpi ją... Dotychczasowa minister Margrethe Vestager złożyła dymisję w związku z objęciem nowego stanowiska w UE.
Korea obawia się stagnacji gospodarczej Po latach prosperity napędzanej eksportem samochodów i elektroniki, Korea obawia się podobnej pułapki, w którą Japonia wpadła na wiele lat.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)