Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w Polsce maleje. Oto powód

Dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w Polsce maleje. Oto powód

Fot. Jaskolka/REPORTER / East News

W styczniu polscy konsumenci kupili o 3,1 procent więcej niż przed rokiem (dane w cenach stałych), a rodzimy przemysł zwiększył produkcję o 1,4 procent. W obu przypadkach mamy jednak do czynienia ze spadkiem dynamiki wzrostu. Powodem tego była mniejsza liczba dni roboczych w styczniu oraz skłonność konsumentów do oszczędzania, po grudniowych wydatkach związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

Rynek spodziewał się wzrostu dynamiki produkcji o 3,55 procent. W grudniu wskaźnik ten osiągnął wartość 6,7 procent.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek wskazuje, że powodem gorszych danych była mniejsza liczba dni roboczych oraz obserwowane zwykle w styczniu wyhamowanie produkcji w kopalniach. Z kolei Krzysztof Wołowicz, główny ekonomista BPS TFI zwraca uwagę, że na słabsze dane z polskiego przemysłu wskazywał wcześniejszy odczyt indeksu wyprzedzającego PMI.

Według raportu GUS, w stosunku do stycznia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 21 (spośród 34) działach przemysłu. Największy dotyczył mebli (+11,4 procent), koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (+10,8 procent) oraz wyrobów tekstylnych (+7,6 procent).

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu ze styczniem ub. roku, wystąpił w 13 działach. Największy odnotowano w segmencie produkcji pozostałego sprzętu transportowego (-17,7 procent), metali (-9,9 procent) oraz maszyn i urządzeń (-8 procent).


Źródło: money.pl, na podstawie danych GUS

W cenach stałych sprzedaż detaliczna wzrosła o 3,1 procent rok do roku, wobec wzrostu o 7 procent przed miesiącem.

Monika Kurtek z Banku Pocztowego wyjaśnia, że po dużych wydatkach w grudniu, na początku nowego roku konsumenci byli mniej skłonni do wydawania pieniędzy.

W cenach bieżących sprzedaż wzrosła o 0,9 procent wobec wzrostu w grudniu o 4,9 procent. Rynek spodziewał się wzrostu o 2,9 procent.

GUS podaje, że największy wzrost sprzedaży odnotowano w segmencie tekstylia, odzież i obuwie (+ 20,5 procent). Mocno rosła również sprzedaż farmaceutyków, kosmetyków i sprzętu ortopedycznego (+6,8 procent).


Źródło: money.pl, na podstawie danych GUS

We wtorek GUS informował również o spadających zarobkach. Według urzędu, w styczniu osoby zatrudnione w firmach, których załoga liczy więcej niż 9 osób zarabiały 4101,36 zł brutto. To o ponad 400 złotych mniej niż w grudniu. Trzeba jednak pamiętać, że ostatni miesiąc roku zwykle jest najlepszym miesiącem pod względem wielkości wypłacanych pensji, ponieważ do wynagrodzenia dodawane są różnego rodzaju dodatki świąteczne. W skali roku wzrost wynagrodzeń wyniósł jednak 4 procent.

Znaczącą poprawę odnotowano w sferze zatrudnienia. W firmach przybyło aż 2,3 proc. nowych miejsc pracy. To najlepszy wynik od grudnia 2011 roku. Pobił on również prognozy rynkowe.

Czytaj także
Polecane galerie
7T8Y
82.145.220.* 2016-02-18 11:19
POLSKA JUŻ PARĘ LAT TEMU POWINNA OGŁOSIĆ UPADŁOŚĆ ! , BO TAKA JEST PRAWDA , W TYM KRAJU ŁAMANE SĄ PRAWA CZŁOWIEKA ! , . POLITYKA JEST SZTUCZNA ,A WIĘKSZOŚĆ FIRM WCALE NIE JEST MIENIEM PAŃSTWOWYM I NAWET PREZYDĘT NIE MA PRAWA DO NIEGO ! . PREZYDĘT JEST TYLKO KONSUMENTEM !
ojoj
89.79.163.* 2016-02-17 23:38
Jak się człowiekowi zabierze połowę tego co wypracuje to nic dziwnego, że nie będzie miał z czego wydawać. Takie proste ale do lewactwa i tak nie dociera.
Eryk123
83.29.204.* 2016-02-17 19:17
Do "umiący liczyć" : Ty to chyba na PiS głosowałeś :) .Wymienię Ci tak NA SZYBKO pare z głowy choć mógłbym spokojnie wymienić setki firm przemysłowych Polskich z Polskim kapitałem : PESA, ATLAS, SOLARIS, GINO , ROSSI, GRUPA AZOTY, ZBUD, ELZAB, ZETKAMA, RAFAKO, REMONTOWA SHIPBOULDING , TERMET, MADEX, BUMECH, DOSPEL, FAKRO, LUBAWA , BYTOM, GRAJEWO, BIOTON, ROPCZYCE, BIOMED, MIRACULUM, CERSANIT, APAR, CIECH, SYNTHEX, ANWIL, HUTMET, IMPEXMETAL , FERRO, APATOR, INDYKPOL , POLWAX, PULAWY, TONSIL, NOVITUS, TELEFONIKA-KABLE, ALCHEMIA, NEWAG, ROMET, STOMIL-PONAŃ, URSUS, BYTOM, KĘTY, SANOK, LUBAWA, PRÓCHNIK, SKOTAN , SANWIL , GALMET, WOJAS, MASPEX, NOVITA, JELCZ, MELEX, ISKRA, JENOX AKUMULATORY, DECRO , FERRO, IZOLACJA, IZOSTAL, POLCOLORIT, POZBUD, TUBĄDZIN, ROPCZYCE, ŚNIEŻKA, LIBET, VOX, NOWY STYL, BORYSZEW, FASING, ODLEWNIE , WADEX, SANOK, INTER GROCLIN, URSUS, WIELTON, LOTOS, MOBRUK, PARADYŻ, TUBĄDZIN, AGROWIL, KANIA, DUDA, ....PARE WIODĄCYCH INFORMATYKA: ASSECO, COMARCH, DIGITAL CORE DESIGN, ITD. ITD. I co pisowski gimbusie głupio ci ???
Zobacz więcej komentarzy (19)