Notowania

giełda
22.06.2018 13:04

Solorz-Żak weźmie 25 mln zł, a Kulczykowie ponad 160 mln zł. ZE PAK i Ciech podzieliły zyski

Kontrolowane przez miliarderów spółki dzieliły w piątek zyski. Ciech wypłaci Kulczykom nawet więcej niż zarobił. Elektrownia ZE PAK ma dla Zygmunta Solorza-Żaka tyle co zwykle co roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Stańczak/ Agencja Gazeta)
Prawie regularnie co roku ZE PAK przelewa ponad 20 mln zł na konto miliardera

Kontrolowane przez miliarderów spółki dzieliły w piątek zyski. Ciech wypłaci Kulczykom nawet więcej niż zarobił. Elektrownia ZE PAK ma dla Zygmunta Solorza-Żaka tyle co zwykle co roku.

Akcjonariusze Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin zdecydowali w piątek o przeznaczeniu 61 mln zł na dywidendę. Na każdą akcję wypłacone zostanie 1,2 zł brutto, czyli na czysto 97 gr.

To wypłata z zysku za 2017 rok, który na poziomie grupy kapitałowej wyniósł 183 mln zł, czyli do akcjonariuszy trafi jedna trzecia. Większość dywidendy ZE PAK dostanie Zygmunt Solorz-Żak, który ma prawie 52 proc. akcji.

Zobacz też: Polski miliarder nie zapłaci podatku solidarnościowego

Na jego konto wpłynie 25,5 mln zł, już po opłaceniu podatku 6 mln zł. Tyle, że w dwóch ratach. Pierwsza połowa (60 gr na akcję) przelana będzie 16 sierpnia, a druga 30 października. Dzień dywidendy ustalono na 1 sierpnia 2018 roku.

"Terminy i wysokość transz wypłaty dywidendy zostały dostosowane do planowanych przepływów pieniężnych ZE PAK SA" - wyjaśniła spółka w komunikacie.

Zygmunt Solorz-Żak ze swojej elektrowni tylko w 2016 roku nie dostał żadnej wypłaty, bo ZE PAK wykazały prawie 2 mld zł straty. A tak, od 2013 r. regularnie płynie przybliżona kwota.

Kulczykowie z nowymi 160 mln zł

Tak się złożyło, że tego samego dnia podobną decyzję podejmowali akcjonariusze Ciechu, czyli spółki, w której 51 proc. kapitału ma spółka rodziny Kulczyków. Zdecydowano o przeznaczeniu na dywidendę 395,25 mln zł. To więcej niż grupa Ciech zarobiła w ub. roku (393 mln zł).

Spółka płaci jednak akcjonariuszom raz na dwa lata, w lata parzyste, więc się uzbierało. Na akcję przypada 7,5 zł brutto, czyli 6 zł i 8 gr netto. Na konta Kluczyków wpłynie prawie 164 mln zł, po odtrąceniu podatku od dywidend 38 mln zł.

To dużo więcej niż proponował zarząd Ciechu. Rekomendował wcześniej akcjonariuszom przeznaczenie na wypłatę dywidendy łącznie 300 mln zł, tj. łącznie 5,7 zł na akcję.

Walne zgromadzenie ustaliło dzień dywidendy na 2 lipca a dzień wypłaty dywidendy na 31 sierpnia 2018 r.

Poza jednym dniem ustalenia dywidendy i miliarderami, którzy kontrolują spółki jest jeszcze jedna część wspólna dla ZE PAK i Ciech. Wśród dużych akcjonariuszy w obu spółkach są fundusze z grupy PZU oraz OFE Nationale Nederlanden.

Notowania ZE PAK i Ciechu w tym roku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, cie, zep, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-06-2018

ponya ile z tego wplynelo do PO

22-06-2018

marekZeby tyle zarobic najpierw trzeba bylo ruszyc glosa, w przypadku Kulczykow i innych to dorobek kilkupokoleniowy wiec nie ma co gadac, to ich … Czytaj całość

22-06-2018

PańszczyźnianyA wy ciemniaki płaćcie za prąd i za fantazje na temat budowy nowej elektrowni, bo mają wprowadzić "podatek atomowy". A potem i tak zyski wezmą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)