Notowania

#dziejesienazywo: Czy kredyty walutowe są zgodne z prawem? Rzecznik Finansowy wytyka bankom nadużycia

Gościem Łukasza Pałki w #dziejesienazywo Agnieszka Wachnicka, dyrektor Wydziału Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)

- Kredyt walutowy uruchamia się i spłaca w walucie obcej. W polskich realiach tak nie było - mówi w #dziejesienazywo Agnieszka Wachnicka, dyrektor Wydziału Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego. Przyznaje, że zobowiązania spłacane przez tysiące Polaków to rodzaj "zakładów" o kurs waluty.

Rzecznik Finansowy opublikował właśnie obszerny raport poświęcony kredytom hipotecznym we frankach szwajcarskich. W dokumencie Rzecznik wytyka bankom szereg nadużyć i co więcej - podważa główne założenia tych kredytów. Autorzy raportu stwierdzają, że kredyty walutowe w polskim wydaniu wcale kredytami walutowymi nie są.

- W polskiej realiach było to coś na kształt kredytu walutowego. Był bowiem uruchamiany w walucie polskiej i spłacany w walucie polskiej. Istnieje poważna wątpliwość, czy taki kredyt jest zgodny z definicją kredytu wyrażoną w prawie bankowym - mówi Agnieszka Wachnicka.

Przyznaje, że kredyt tego rodzaju to "zakład". Tymczasem zgodnie z prawem bankowym kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu wykorzystanego kredytu, a nie hipotetycznej kwoty wynikającej z odniesienia do kursu innej waluty.

Na argumenty bankowców o tym, że klienci sami chcieli zaciągać zobowiązania we frankach szwajcarskich, Agnieszka Wachnicka odpowiada, że nie jest to żaden argument. - Klienci dowiadywali się, że nie są w stanie dostać kredytu w złotych, a mogą w walucie. Banki nieprecyzyjnie przedstawiały informacje o ryzyku kursowym - podkreśla.

Tagi: kredyty walutowe, wiadomości, gospodarka, dziejesienazywo, najważniejsze, gospodarka polska, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-06-2016

oddam 10% na głodne dzieciatkaI tyle w temacie oszustów_ bankowców! Przewalutować wg kursu z dnia podpisania umowy i 10 % odprowadzić jako podatek dla głodnych dzieci!

09-06-2016

sortTo kredytobiorcy byli chciwi I chcieli zyskać, jak płacili mniej niż inni od kredytów w złotych, to nie protestowali że płacą za mało, dodatkowo … Czytaj całość

09-06-2016

MarcinBędzie masa pozwów osób z kredytami w zł

Rozwiń komentarze (43)