Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dżihadyści zajęli ważne pole gazowe

0
Podziel się:

Islamscy bojownicy ogłosili, że po walkach z wojskiem syryjskim kontrolują pole gazowe w prowincji Hims w środkowej Syrii.

Dżihadyści zajęli ważne pole gazowe
(PAP/EPA)

Bojownicy dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) ogłosili, że po walkach z wojskiem syryjskim kontrolują pole gazowe w prowincji Hims w środkowej Syrii. Kilka dni temu opanowali inne, większe pole gazowe w tej części kraju.

IS opublikowało w mediach społecznościowych 18 zdjęć przedstawiających flagę tego ugrupowania wzniesioną nad polem gazowym Dżahar.

Islamiści zdobyli też dwa czołgi, siedem samochodów z napędem na cztery koła oraz kilka ciężkich karabinów maszynowych - poinformował amerykański ośrodek monitorujący działalność islamistów w internecie, SITE.

W ubiegłym tygodniu bojownicy IS odbili z rąk syryjskiej armii pole gazowe Al-Szaer, również w prowincji Hims.

_ Po tym jak Szaer i sąsiednie obszary stały się częścią Kalifatu (tak IS nazywa zajęte przez siebie terytoria), (nasi) żołnierze kontynuowali marsz naprzód, podbijając nowe ziemie, chwała Allahowi _ - przekazało IS. _ Wczoraj (w niedzielę) zacieśnili kontrolę nad wioską Dżahar i odpowiedzialną za przesył gazu firmą Mahr _, a _ czołgi, transportery opancerzone i karabiny maszynowe różnych kalibrów _ - dodano.

IS obecnie kontroluje około jednej trzeciej terytorium Syrii oraz znaczne obszary Iraku, w tym liczne pola gazowe i naftowe w obu tych krajach. Stanowią one jedno z najistotniejszych źródeł finansowania tej radykalnej organizacji, określanej przez USA jako najlepiej finansowana organizacja terrorystyczna świata.

Wydobycie ropy naftowej, odsprzedawanej na czarnym rynku, od połowy czerwca przynosi IS około miliona dolarów dziennie - szacował niedawno David Cohen z ministerstwa finansów USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Kurdowie górą w wojnie z islamistami Iraccy peszmergowie od strony Turcji atakują opanowane od tygodni przez dżihadtystów z Państwa Islamskiego (IS) miasto.
Kanadyjczycy zbombardowali islamistów Kanadyjskie samoloty działają w ramach międzynarodowej koalicji pod wodzą USA - poinformował minister obrony Kanady Robert Nicholson.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)