Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

E-papierosy boją się podatku

7
Podziel się:

Rząd do tej pory nie przedstawił żadnych planów opodatkowania e-papierosów, a według informacji "Pulsu Biznesu", przedstawiciele branży robią wszystko, żeby do tego nie doszło.

E-papierosy boją się podatku
(Teras Karina)
bEUjsXyZ

"Puls Biznesu" podaje, że w Ministerstwie Finansów przeprowadzane są analizy nad możliwościami nałożenia akcyzy na papierosy elektroniczne. Powołano specjalny zespół, który ma zadanie stworzyć systemowe rozwiązania umożliwiające opodatkowanie e-papierosów. Jednak wiążące ustalenia nie zapadły.

Przedstawiciele branży mówią w rozmowie z "Pulsem Biznesu", że nałożenie akcyzy spowoduje rozrost szarej strefy. Swoje wątpliwości przedstawili w raporcie zaprezentowanym w środę przez Fundację Republikańską, w którym przestrzegają rządzących przed skutkami wprowadzenia akcyzy.

W Polsce każdego roku wpływy do budżetu z akcyzy i VAT wynikające ze sprzedaży papierosów wynoszą ponad 20 miliardów złotych. We wrześniu zaś weszły w życie przepisy, według których e-papierosów nie można sprzedawać w Internecie. E-papierosy tym samym zniknęły z aukcji internetowych, platform zakupowych, automatów. Ich reklamowanie, jak i akcesoriów z nimi związanymi, grozi grzywną w wysokości do 200 tys. złotych albo ograniczeniem wolności lub zastosowaniem obu tych kar łącznie. Więcej czytaj TUTAJ.

bEUjsXzb

Zakazano także ich używania w miejscach publicznych.

W Polsce jest około 1,8 mln e-palaczy - wynika z danych CIR. Wartość rynku elektronicznych papierosów i akcesoriów z nimi związanych szacowana jest na blisko 500 mln zł. To daje nam drugą po Włoszech pozycję w UE i trzecią w świecie pod względem produkcji. Jednocześnie polskie prawo antynikotynowe jest jednym z bardziej restrykcyjnych w Europie.

oprac. Anna Frankowska

bEUjsXzC
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(7)
Helios
5 lata temu
Tearaz na rynku pojawiło się coś naprawdę mniej szkodliwego - IQOS (o wiele niższa temperatura spalania tytoniu, przez co papieros emituje mniej substancji szkodliwych czy jakoś tak). Czy ktoś ma szerszą wiedzę na ten temat? Interesuje mnie opinia na temat tego jak to "smakuje" :>
Dexlab
5 lata temu
Dzięki e-papierosom już nie palę, wiele razy próbowałem rzucić ale nie mogłem. E-papieros i plan zmniejszania dawki nikotyny dały pozytywny rezultat. Czasem jeszcze powapuje ale już bez nikotyny i coś dla smaku raz na kilka dni. Polecam rzucić klasyczne papierosy, więcej kasy w kieszeni człowiek nie śmierdzi a i zdrowiej. Polecam
axe
5 lata temu
nie mam zamiaru rezygnować z one, na razie będę normalnie wapował, a potem się coś wymyśli
bEUjsXzD
axe
5 lata temu
nie mam zamiaru rezygnować z one, na razie będę normalnie wapował, a potem się coś wymyśli
Vaper
5 lata temu
Należy opodatkować opodatkować samą nikotynę zarobią dużo więcej pisałem o tym kiedyś dać mniejszą akcyzę ale na wszystkie produkty zawierające nikotynę. Na ta chwilę to błądzą jak dzieci we mgle. Tylko co na to big tabaco oraz farmaceuci ;>