Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egipt gazową potęgą. Odkryto gigantyczne złoża

3
Podziel się:

Zdaniem przedstawicieli koncernu energetycznego ENI, cytowanych przez Business Insider, złoża mogą się okazać "największymi na świecie".

Egipt gazową potęgą. Odkryto gigantyczne złoża
(Sten Dueland/CC/Flickr)

U wybrzeży Egiptu odkryto największe na Morzu Śródziemnym podmorskie złoże gazu ziemnego. Poinformował o tym włoski koncern energetyczny ENI, a potwierdziło egipskie ministerstwo do spraw ropy naftowej. Zdaniem przedstawicieli koncernu egipskie złoża aspirują do miana "największych na świecie".

Szacuje się, że złoże o powierzchni stu kilometrów kwadratowych zawiera 850 miliardów metrów sześciennych gazu. Znajduje się ono na głębokości 1450 metrów, około 120 mil morskich (ok. 222 km) od północnego wybrzeża Egiptu. Oprócz tego Zohr, jak nazwano złoże, może skrywać ropę naftową o objętości 5,5 miliarda baryłek.

- Egipt może opierać swoją energetykę na tym złożu przez przynajmniej 10 lat - powiedział Caudio Descalzi, prezes ENI.

Zohr może zmienić system energetyczny tego kraju. Prezes koncernu rozmawiał już o odkryciu z prezydentem Egiptu Abdel Fatahem al-Sisim.

"To największe tego typu odkrycie w Egipcie i na Morzu Śródziemnym, a może się okazać, że również największe na całym świecie" - czytamy w opublikowanym przez Włochów oświadczeniu.

Kontrolowany przez państwo włoski koncern ENI działa w Egipcie już od ponad 60 lat, również przez swoją spółkę-córkę IEOC Production. Co roku wydobywa nad Nilem równowartość 200 tysięcy baryłek ropy naftowej. W marcu spółka podpisała z egipskim rządem 5-letni kontrakt o wartości 5 miliardów dolarów. Z kolei w lipcu w życie weszła kolejna umowa, gwarantująca wydobycie 15 miliardów metrów sześciennych gazu w Delcie Nilu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
casmon
2 lata temu
Nie ma sie co podniecać, to tyle ile UE importuje w niecałe 6 lat.
Polak
2 lata temu
Brawo w końcu może da się ominąć tą całą Rosję i tego Putinizmu.
Młody
2 lata temu
Gazu na świecie jest mnóstwo, można go wydobywać praktycznie w każdym kraju