Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt: Zatrzymania przed demonstracjami islamistów

0
Podziel się:

Nieznani sprawcy zastrzelili w Kairze dwóch oficerów sił zbrojnych i ranili dwóch poborowych.

Egipt: Zatrzymania przed demonstracjami islamistów
(Bora S. Kamel / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

107 osób zostało zatrzymanych podczas operacji poprzedzającej planowane na ten dzień antyrządowe protesty. Nieznani sprawcy zastrzelili w Kairze dwóch oficerów sił zbrojnych i ranili dwóch poborowych.

Informacje te przekazali mediom przedstawiciele egipskich władz, zastrzegając sobie anonimowość. Rzecznik MSW Egiptu Hani Abdel-Latif powiedział, że w całym kraju rozbrojono siedem bomb.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że obecne wezwanie islamistów do demonstracji w całym kraju pod hasłami obalenia rządu i obrony religii jest ich pierwszą od miesięcy próbą zorganizowania wielkich protestów.

Na ulice Kairu wyjechały pojazdy opancerzone. Betonowymi blokami zablokowano drogi dojazdowe do pałacu prezydenckiego i ministerstwa obrony. Stacje telewizyjne pokazały premiera Egiptu Ibrahima Mehleba kierującego sztabem, zwołanym w związku z zapowiedzianymi demonstracjami.

W przeszłości głównym aspektem demonstracji zwolenników obalonego przez wojsko prezydenta Mohammeda Mursiego, który wywodził się z Bractwa Muzułmańskiego, były żądania przywrócenia w Egipcie demokracji. Wezwania do obecnych protestów mają charakter otwarcie religijny. Ultrakonserwatywni salafici organizujący te demonstracje ostrzegają przed wojną przeciwko islamowi i wzywają uczestników do niesienia egzemplarzy Koranu.

Mursi został latem 2013 r. odsunięty od władzy przez wojsko z Abd el-Fatahem es-Sisim na czele; Sisi pod koniec maja br. został nowym prezydentem Egiptu. W grudniu 2013 roku nowe władze uznały Bractwo Muzułmańskie za organizację terrorystyczną i stosują represje wobec jego członków i zwolenników. Od obalenia Mursiego zginęło ich ponad 1,4 tys., ok. 15 tys. zatrzymano pod zarzutem terroryzmu, a kilkuset skazano na karę śmierci.

Czytaj więcej w Money.pl
Więzienie dla 78 nastolatków. Za terroryzm Według agencji MENA niepełnoletni byli członkami Bractwa Muzułmańskiego i uczestniczyli w antyrządowych protestach, do których nawoływała ta organizacja. Blokowali drogi i straszyli spokojnych obywateli.
W metrze wybuchła bomba domowej roboty Bomba raniła cztery osoby, 12 ucierpiało w wyniku paniki w tłumie.
Bojownicy zaatakowali marynarkę. Są zabici W ataku zginęły co najmniej cztery osoby - poinformowały lokalne służby bezpieczeństwa.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)